X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6667
Przesłano:

Dzień Babci, Dzień Dziadka - scenariusz zajęć przeprowadzonych w świetlicy szkolnej

Cele:
- wyrabianie szacunku dla osób starszych,
- uświadomienie dzieciom obowiązku opiekowania się ludźmi starszymi,
- wdrażanie do spójnych, wielozdaniowych wypowiedzi,
- wyrabianie aktywnej postawy podczas wykonywania zadań,
- kształcenie umiejętności twórczego myślenia.

Metody:
- podająca
- problemowa
- działalności praktycznej.

Formy:
praca zespołowa i praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Wiersz W. Chotomskiej pt. "Dla Babci i Dziadziusia", paski z napisami mówiącymi o różnych cechach osobowych, paski z serduszkami do psychozabawy - "Jakim jesteś wnuczkiem?", szary papier, kolorowe kartki, wycięte serduszka z papieru, klej , kredki, pisaki.

Przebieg zajęć:

I Część wstępna
1. Powitanie, dzieci siadają w kręgu.
2. Wprowadzenie do tematu:
Rozmowa z dziećmi na temat:
- jakie święto obchodzimy 21 i 22 stycznia?
- kto to jest babcia, kto dziadek? - wyjaśnienie pokrewieństwa;
- jak się powinniśmy do nich odnosić?
- jak spędzają czas z wami - swoimi wnukami?

II Część główna
3. Wysłuchanie wiersza pt.: "Dla Babci i Dziadziusia".
4. Stworzenie mapy pojęciowej - "Jak mogę uczcić Dzień Babci i Dziadka?" (szary papier)
5. Dyskusja "Słoneczko"
Temat dyskusji: "Jakie cechy cenię u babci i dziadka?"
Nauczyciel rozkłada na podłodze kartki z napisami mówiącymi o różnych cechach osobowych określających postępowanie , np.: mili, dowcipni, stają w mojej obronie, , weseli, pomagają mi, spokojni, uprzejmi... Każde z dzieci otrzymuje trzy małe paski papieru. Ich zadaniem jest odczytać wymienione cechy osobowe i położyć swoje kartki tylko przy tych cechach, które uznają za najważniejsze. Następnie zostają odczytane te cechy, które zyskały największą popularność wśród dzieci oraz te, które nie zyskały uznania.
6. Pokazywanki zgadywanki - "jak pomagam babci i dziadkowi?" - naśladowanie i rozpoznawanie czynności.
7. Wykonywanie ozdobnych kartek z kolorowego papieru.

III Część końcowa
8. Psychozabawa - "Jakim jesteś wnuczkiem?"
Uczniowie otrzymują paski z konturami 5 serduszek. Odpowiadają na pytania nauczyciela. Jeżeli pada odpowiedź twierdząca, zamalowują serduszko.
Pytania:
Czy pamiętasz o Dniu Babci i Dziadka?
Czy wiesz jak mają na imię twoje babcie i dziadkowie?
Czy lubisz z nimi przebywać?
Czy pomagasz babci i dziadkowi?
Czy opowiadasz im o swoich kolegach?
Wyniki:
5 serduszek - jesteś wspaniałym wnuczkiem.
4 serduszka - masz szansę być wspaniałym wnuczkiem.
3 serduszka - jeśli popracujesz nad sobą, będziesz wspaniałym wnuczkiem.
2 i 1 serduszko - musisz jeszcze dużo popracować, aby stać się wspaniałym wnuczkiem.
9. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.