X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6570
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Goście w karmniku zabawy matematyczne w oparciu o opowiadanie nauczycielki o ptakach - scenariusz zajęć

Temat zajęcia: Goście w karmniku – zabawy matematyczne w oparciu o opowiadanie nauczycielki o ptakach.

Grupa: 3-4-latki

Cele:
Dziecko:
potrafi dobrać rym;
przelicza w zakresie czterech (liczebniki główne i porządkowe);
rozpoznaje niektóre ptaki (wróbel, sikorka, gołąb, gawron);
rozumie potrzebę dokarmiania ptaków podczas zimy;
doskonali umiejętność posługiwania się nożyczkami.

Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenie praktyczne.

Formy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
rymowanki (zima, karmnik, bałwanek);
opaski z sylwetami ptaków,
sylwety: karmnik, ptaki – wróbel, sikorka, gołąb, gawron;
duża obręcz, grzechotka;
sylwetki ptaków do kolorowania;
kredki, klej, nożyczki;
karta pracy „Karmnik”.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna z elementami komunikacji „Gwiazdka śniegowa”.
Dzieci udają,że są gwiazdkami – płatkami śniegu. Na wypowiedziane przez nauczycielkę słowa „spadła na ziemię gwiazdka śniegowa” - każde z nich podskakuje jak najwyżej. Gdy słyszą: „jedna gwiazdka połączyła się z drugą gwiazdką” - dobierają się w pary i skaczą dwójkami, a po stwierdzeniu: „wszystkie gwiazdki łączą się ze sobą” - wszystkie dzieci ustawiają się w koło i przesuwają się w jednym kierunku.

2. Kończenie rymowanek:
* Sypie, wieje, drzewa zgina, bo to jest mroźna... (zima)
* O co ptaszki tyle krzyku? Zaraz będzie jedzenie w ... (karmniku)
* Stoi w ogrodzie, śmieszny biały panek – wiem to jest... (bałwanek).

3. Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki”.
Nauczyciel rozdaje opaski dzieciom – ptakom. Na środku dywanu kładzie dużą obręcz – karmnik. Dzieci biegając po sali naśladują małe, głodne ptaszki. Na znak nauczyciela (dźwięk grzechotki) zbiegają się do karmnika i palcem naśladują dziobanie ziaren.

4. Nauczyciel umieszcza na tablicy sylwetkę karmnika i opowiadając przypina przy „karmniku” sylwety ptaków.

Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasion i okruchów, zawiesił też na gwoździu słoninkę. Schował się za firanką i obserwował, co się dzieje.
Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się, poćwierkał i zaczął jeść okruszki.
Druga przyleciała sikorka i zaczęła skubać słoninkę.
Trzeci przyleciał gołąbek i zaczął dziobać ziarenka słonecznika.
A ostatni, czwarty, przyleciał duży gawron, który nie zmieścił się w karmniku i usiadł na jego dachu. Gdy się schylił, to dostał dziobem do ziarenek.
W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny.

5. Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:

Który ptak przyleciał do karmnika pierwszy? (wróbel)
Który ptak przyleciał do karmnika drugi? (sikorka)
Który ptak przyleciał do karmnika trzeci? (gołąb)
Który ptak przyleciał do karmnika czwarty? (gawron)

6. Wspólne liczenie ptaków w karmniku oraz liczenie ptaków przez chętne dzieci.

7. Dzieci siadają do stolików wycinają sylwetkę karmnika. Następnie kolorują sylwetki ptaków i naklejają je na sylwetkę karmnika. Umieszczają w karmniku „ziarenka” - kuleczki z bibuły karbowanej.

8. Po skończeniu zadania dzieci porządkują miejsce pracy, siadają w kole na dywanie i przypominają jakie ptaki przyleciały do karmnika i ile ich było.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.