X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6480
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień, jesień - dary dzieciom niesie - ćwiczenia w liczeniu w oparciu o wiersz E.Szelburg - Zarembiny pt. "Zapasy na zimę"

Opracowała Anna Krzeszewska
Miejskie Przedszkole nr 3 w Głownie

Cele ogólne;
-rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie własnych możliwości w toku czynnościowego przeliczania elementów
-utrwalenie wiadomości dotyczących charakterystycznych cech dla pory roku- jesieni
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
Cele operacyjne( dziecko):
-wyodrębnia poszczególne obiekty do liczenia
-liczy wyodrębnione owoce, warzywa z zastosowaniem liczebników w zakresie dostępnym dziecku
-dostrzega znaczenie ostatniego liczebnika oznaczającego liczbę policzonych obiektów
-kojarzy liczbę wyrażoną za pomocą liczebnika
-porządkuje układy zbiorów wg ich liczebności wzrastającej
- wypełnia sylwety słoi owocami wg ilości podanych kropek
-dopełnia zbiory zgodnie z rozpoznanym znakiem graficznym liczby
-wymienia zjawiska przyrody charakteryzujące jesień
- nazywa przetwory wykonywane z owoców i warzyw
-rozpoznaje owoce , warzywa różnymi zmysłami: wzrok, smak, węch, dotyk
- uczestniczy w zabawach , współdziała w sytuacjach zadaniowych

Metody:
-czynne: samodzielnych doświadczeń ,zadań stawianych do wykonania
-słowne: zagadki , wiersz, objaśnienia
-oglądowe: ilustracje, pokaz
Elementy metody prof. E.Gruszczyk - Kolczyńskiej
- Pedagogika Zabawy
-Kinezjologia Edukacyjna wg Dennisona

Formy:
-praca zbiorowa
-praca indywidualna – zróżnicowana
Środki dydaktyczne :chusta animacyjna , sylwety przetworów z owoców i warzyw , napisy do globalnego czytania , liczmany ,zróżnicowane karty pracy , opaski z warzywami , płyta CD, skrzynie ,sylwety kolorowych stóp, kolorowe liście , świeże owoce i warzywa

PRZEBIEG

1.Zabawa integracyjna : „ Witam tych , którzy...”
2.Ćwiczenie twórcze : „ Jesień jest....”
3.” Zapasy na zimę „- rozmowa kierowana treścią wiersza
4. „ Jesienne zbiory „ - rozpoznawanie za pomocą zmysłów owoców i warzyw , rozwiązanie zagadek słownych. Umieszczenie na sylwecie liścia obrazków ilustrujących charakterystyczne zjawiska jesieni; pogoda , zbiory ,zwierzęta
5. Ćwiczenia wg Dennisona
-Punkty na myślenie
-ruchy naprzemienne
-pozycja Dennisona
6. zabawa dydaktyczna : „ Półki w spiżarni” .Przeliczanie liczebnikami jesiennych przetworów; zwrócenie uwagi na prawidłowości występujące podczas liczenia , porównywanie ilości - szacowanie ilościowe .Całościowe odczytanie wyrazów : sok , owoce, kompoty , ogórki ,powidła
7.” Tajemnicze skrzynie „-zabawa ruchowa przy muzyce, na przerwę w muzyce zbieranie kolorowych liści wskazujących kolor stóp którymi należy dojść do określonej skrzyni.
Przeliczanie ilości wyszukanych w skrzyni przetworów.
8.’’Jesienne owoce i warzywa ‘’- praca indywidualna ; przydzielenie zróżnicowanych kart pracy w zależności od umiejętności dzieci.
- naklejają w słojach tyle owoców ile jest kropek
-rysują strzałki do kolejnych talerzy na których narysowano o jedno jabłko więcej, kolorują owoce
-otaczają pętlami rysunki : orzechów, śliwek , jabłek i liczą je. Rysują pod każdą z nich właściwą liczbę kresek.
-rysują po śladach od cyfr do kół .Dorysowują lub skreślają owoce zgodnie ze wskazaną liczbą.
9.Podsumowanie: zabawa z chustą animacyjną „ Warzywa do garnka”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.