X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6009
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dobre rady na odpady - projekt edukacyjny z zakresu edukacji przyrodniczej

PROJEKT EDUKACYJNY
Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
„DOBRE RADY NA ODPADY”

Przeznaczony dla dzieci: 5-6-letnich
Termin realizacji: 02.09.-03.09.

Opracowały: mgr Tamara Janczylik
mgr Jolanta Słupna

Przedszkole Nr 58
W Lublinie

Cele projektu

Cele ogólne:

– Rozbudzenie kontaktu z przyrodą
– Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie
– Ukazywanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka
– Uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu
– Zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania
– Stworzenie możliwości oddziaływania poprzez edukację dzieci na ich najbliższych

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- zna i rozumie pojęcie odpad, segregacja odpadów i recykling
- rozumie potrzebę dbania o środowisko
- rozumie konieczność segregacji odpadów
- potrafi segregować odpady
- wykorzystuje odpady w pracy twórczej
- rozróżnia przeznaczenie kolorowych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

METODY:
– gry dydaktyczne
– zabawy ruchowe
– eksperyment
– inscenizacja
– wycieczka
– spacer
– rozmowa
– pokaz
– obserwacja
– ćwiczenia praktyczne

FORMY:
– zbiorowa
– indywidualna
– grupowa

IV OBSZAR EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH
 Poznawanie przyczyn zanieczyszczenia.
 Rozumienie potrzeby ograniczania ilości śmieci np. poprzez opakowania wielokrotnego użytku – szklane słoiki i butelki...
 Wykorzystywanie materiałów odpadowych w pracach plastycznych, np. gazety, tektura, styropian, słoiki...
 Rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.
 Rozumienie konieczności sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka, poznanie ekonomicznego aspektu zbierania makulatury, ale także ochrony lasów.
 Poznawanie cyklu produkcyjnego papieru.
 Rozumienie konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem.

PROPONOWANE DZIAŁANIA
1. „W Lesie”- przedstawienie słowno – muzyczne dla dzieci z naszego przedszkola.
2. „Śmieci do śmietnika”- rozmowa na podstawie ilustracji.
3. „Sami robimy papier ekologiczny” – eksperyment.
4. „Czarujemy odpady”- zajęcia plastyczne.
5. „Kto potrafi ?”-zabawy ruchowe i sprawnościowe.
6. „Szukamy pojemników na śmieci”- spacer alejkami osiedla.
7. „Kto wie ?”- konkurs wiedzy o odpadach.
8. „Makulatura”- wycieczka do punktu skupu.
9. „Dbamy o środowisko przyrodnicze” – zajęcie dla rodziców.
10. „Witamy wiosnę”- przemarsz dzieci alejkami osiedla.


TEMAT: „Śmieci do śmietnika” – rozmowa na podstawie ilustracji.
CELE GŁÓWNE:
 Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska.
 Rozumienie potrzeby ograniczenia ilości śmieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
 Dostrzega różnice między środowiskiem czystym a zanieczyszczonym.
 Potrafi podać przyczyny takiego stanu sytuacji.
 wyraża własne myśli i wyobrażenia w rozmowie kierowanej pytaniami.
METODA:
 Słowna
 Czynna
 Oglądowa
FORMA:
 Zespołowa
 Indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje, magnetofon, piłka, kartony, kredki, gazety, odpady.
PRZEBIEG:
1. Oglądanie i porównywanie dwóch ilustracji (środowisko czyste i zaśmiecone). Odpowiedzi dzieci na pytania.
 Gdzie wolał byś przebywać? Dlaczego?
 Co to są śmieci? Jakie mogą być śmieci?
 Dlaczego jest tak dużo śmieci?
 Kto się przyczynia do zaśmiecania środowiska?
Wysunięcie wniosku, że konieczne jest zbieranie śmieci i segregowanie bo to przyczynia się do dbania o czystość środowiska.
2. Zabawa ruchem „Śmieci do śmietnika” – przy piosence.
3. W kole podając piłkę dzieci kolejno wypowiadają się na temat śmieci.
Przykłady stwierdzeń dotyczących śmieci:
 jest ich coraz więcej
 często są tam gdzie nie trzeba
 śmierdzą
 czasami są trujące
 tam gdzie są jest brudno
 mogą być papierowe, plastikowe, metalowe, szklane
 wrzucamy je do kosza
 szkodzą naszemu zdrowiu
 są wywożone dużymi samochodami
4. Każde dziecko rysuje jakiś śmieć, pokazuje innym, mówi z jakiego surowca został wykonany, do czego służył. Dzieci dochodzą do wniosku, że śmieci to rzeczy których już nie używamy, są nam niepotrzebne i dlatego je wyrzucamy.
5. Jakie zagrożenie mogą stworzyć śmieci wyrzucone w złym miejscu?
Nauczycielka pokazuje obrazki, dzieci odpowiadają
 szklana butelka – może być powodem pożaru, ktoś się może skaleczyć, może przebić dętkę w rowerze
 skórka od banana – ktoś może się przewrócić, jakieś zwierze może zjeść i może mu zaszkodzić, może się psuć i brzydko pachnieć.
 puszka – ktoś może się skaleczyć
 reklamówka, papiery – brzydko wygląda
6. Zabawa ruchowa z gazetami.
7. Przypomnienie do jakich pojemników wrzucamy jakie śmieci.
8. Segregacja śmieci.
Nauczycielka przynosi duży worek, dzieci wyciągają jeden przedmiot, mówią z czego jest wykonany i wkładają do odpowiedniego pojemnika.
9. Śpiewanie piosenki „Segreguj odpady”.


TEMAT: Sami robimy papier ekologiczny-eksperyment.
CEL GŁÓWNY:
Zaznajomienie z cyklem produkcyjnym papieru ekologicznego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
– zna etapy powstawania papieru
– posługuje się prostymi narzędziami
– rozumie pojęcie recykling
– wie jak ważne jest dla przyrody zbieranie makulatury
– rozumie jakie korzyści wynikają z powtórnego zagospodarowania odpadami
METODY:
– rozmowa
– ćwiczenia praktyczne
FORMY:
– zbiorowa
– indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
gazety, tektura, miska, woda, łyżka, drewniana ramka z rozpiętą siatką o drobnych oczkach, gąbka, wałek do ciasta.

PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Rozmowa z dziećmi na podstawie plansz przedstawiających
a) las jako miejsce wypoczynku
-wypowiedzi dzieci na temat: Jakie korzyści przynosi nam las?
b) plansza obrazująca wycinanie drzew- zniszczone środowisko leśne, brak zwierząt i ptaków
- wypowiedzi dzieci: Co by było gdyby nie było lasu?
2.Co można zrobić, aby uchronić drzewa przed ich nadmiernym wycinaniem.
3.Nauczycielka wyjaśnia dlaczego należy zbierać makulaturę
Dzieci wiedzą że makulatura to stare gazety, książki, tektura.
4.Nauczycielka zapoznaje z celem zajęcia
Robimy papier ekologiczny.
5.Omówienie poszczególnych etapów działań wykonywanych podczas powstawania papieru
– wcześniej przygotowujemy gazety i rwiemy na małe kawałeczki
– wkładamy porwane gazety do miseczki i zalewamy wodą- czekamy aż zmiękną
– rozmoczony papier rozdrabniamy mikserem do osiągnięcia papli
– papkę wykładamy łyżeczką na siatkę równomiernie rozprowadzając cienką warstwę
– ramkę przyciskamy delikatnie gąbką odwróconą powierzchnię siatki tak aby masę przenieść na tekturę
– papierową masę przykrywamy drugim kawałkiem tekturki i za pomocą wałka wyciskamy nadmiar wody
– tak wytworzony papier pozostawiamy do wyschnięcia
Nauczycielka zaznacza, że ze starego powstaje nowe i to właśnie nazywa się recykling.
6.Pokazuje inne produkty powstałe z recyklingu: koperty, kartonowe pudełka, papier
toaletowy.
7.Podkreśla korzyści płynące z takiego sposobu zagospodarowania odpadów.
Wszyscy odczytują hasło
– Najwyższy czas zadbać o las.
– Zbierając makulaturę oszczędzasz po wsze czasy nasze piękne polskie lasy.


TEMAT: „Czarujemy odpady” – zajęcia plastyczne.
CELE OGÓLNE:
 rozumienie potrzeby ograniczania ilości śmieci np. poprzez opakowania wielokrotnego użytku
 wykorzystywanie materiałów odpadowych w pracach plastycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
 zna pojęcia: odpady, makulatura, recykling
 potrafi wykonać pracę przestrzenną, łączoną różnymi materiałami
 umie przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy i zabawy
 umie pracować w zespole
METODA:
 słowna
 czynna
FORMA:
 zbiorowa
 indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pojemniki, odpady, magnetofon, materiały plastyczne.
PRZEBIEG:
1. Zabawa ruchowa przy piosence „Śmieci do śmietnika”
2. Rozmowa z dziećmi
- Dlaczego jest tak dużo śmieci?
- Kto się do tego przyczynia?
- Jakie są sposoby na zmniejszenie ilości odpadów?
(opakowania wielokrotnego użytku, segregacja odpadów, odkręcanie butelek plastikowych, powtórne zagospodarowanie odpadów, udział w akcjach: „Sprzątamy Świat”, „Dni Ziemi”, „Zbiórka makulatury”).
- Uściślenie pojęć: odpady, makulatura, recykling
3. Zabawa ruchowa z gazetami.
4. Segregowanie odpadów do pojemników w czterech kolorach.
5. Rozmowa na temat wykonywania prac z odpadów różnego pochodzenia, przypomnienie zasad bezpieczeństwa pracy.
6. Podział dzieci na cztery grupy przez losowanie kolorów – zespołowa praca przy stolikach.
(dzieci z odpadów wykonują: grzechotki, flakony, rakiety, drzewka... według własnych pomysłów.
7. Nazywanie swoich prac, zorganizowanie wystawy.
TEMAT: ,,Kto wie ?”- konkurs wiedzy o odpadach.
CELE OGÓLNE:
– tworzenie emocjonalnej więzi z grupą rówieśniczą
– doskonalenie techniki czytania
– pogłębianie wiadomości na temat ochrony środowiska przyrodniczego
CELE SZCZEGÓŁOWE:
– rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
– rozwijanie umiejętności współzawodnictwa
– rozwijanie poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania
– wdrażanie do umiejętności precyzyjnego wykonywania zadań
– wdrażanie do umiejętności publicznego występowania
– dziecko uczy się wykorzystywać odpad do bezpiecznej zabawy
METODY:
gry i zabawy dydaktyczne, ćwiczenia praktyczne
FORMY
zespołowe, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
emblematy charakteryzujące podział dzieci na zespoły, wiersze nagrania piosenki, dyplomy ordery, hasła do krzyżówek, puzzle ( las, park miejski, jezioro), hasła przyrodnicze, pudełko tekturowe z otworem na ręce, a w nim przedmioty: plastikowe szklane butelki, kubeczki, celofan, woreczki foliowe, rolki po papierze, gąbka

ZASADY ZABAWY
1.Podział dzieci na zespoły
- zespół do zadań logicznych
- zespół do zadań sprawnościowych
- zespół do zadań przyrodniczych
- zespół do zadań manualnych
- zespół do zadań ,, bystre oczko”
2.Przedstawiciele zespołów losują zadania do wykonania
3.Wszystkie dzieci będą mogły brać udział w zabawach
4.Za poszczególne zadania zespoły otrzymują przypisaną liczbę punktów (od 1 do 5 pkt.)

PRZEBIEG ZABAWY
I. Powitanie gości i uczestników zabawy
II. Zapoznanie z zasadami gry oraz podział na zespoły (udekorowanie zespołów znaczkami)
III. Przydzielenie zespołów do odpowiednich zadań
IV.Wykonywanie poszczególnych zadań
1. Krzyżówki
2. ,,Czarodziejskie pudełko”- zgaduj zgadula, rozpoznawanie zmysłem dotyku
3. Złóż w całość hasła ( rozsypanka sylabowo-wyrazowa)
4. ,,Coś z niczego”- budowle, piramidy z kartonowych pudełek, butelek i innych odpadów
5. Do którego pojemnika- segregowanie zgromadzonych odpadów
6. ,,Krajobraz bez śmieci”- puzzle ( las, park miejski, jezioro)
7. Quiz przyrodniczy
8. Rozdanie dyplomów i orderów
9. Wspólna recytacja wierszy i piosenek ekologicznych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.