X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5975
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolak bezpieczny na drodze - scenariusz konkursu

„Przedszkolak bezpieczny na drodze" -scenariusz konkursu grupowego dla dzieci z udziałem rodziców
grupa wiekowa: 4-5-6 latki

CELE GŁÓWNE:

1. Utrwalenie wiedzy na temat zasad ruchu drogowego;

2. Wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji ;

CELE OPERACYJNE:

- Dziecko nazywa podstawowe znaki drogowe;
- Dziecko wie, jak zachować się na drodze,
- Dziecko wykorzystuje wiedzę zdobytą na zajęciach dotyczącą zasad ruchu drogowego;
- Dziecko umie współdziałać w grupie,
- Dziecko zna zasady zdrowej rywalizacji i stosuje je,

W konkursie biorą udział 3 drużyny czteroosobowe, mają przygotowane stoliki z krzesełkami i potrzebne środki dydaktyczne: ( lizaki z cyframi 1-3 dla każdej drużyny, lizaki z minkami-smutna i wesoła, puzzle dla każdej drużyny, kontur sygnalizatora świetlnego, kolorowe kółka i klej, koperty z zagadkami, koperty z pytaniami testowymi, sylwety pojazdów uprzywilejowanych, wybrane znaki drogowe).

Powitanie zgromadzonych dzieci, zaproszonych rodziców oraz gościa specjalnego - pana Policjanta

Zadania konkursowe

1. Czy wiesz ?-test – Za pomocą lizaków z cyframi 1,2,3 (i kropkami)dzieci wskazują prawidłową odpowiedź na pytanie testowe.

1.Przez jezdnię można przechodzić gdy pali się:
1. zielone światło
2. czerwone światło
3. żółte światło

2.Piłką można bawić się :
1. na torach
2. na jezdni
3. na boisku

3.Gdy zobaczysz po drugiej stronie ulicy babcię to:
1. jak najszybciej przebiegniesz na drugą stronę ulicy, żeby ją ucałować
2. czekasz, aż zapali się zielone światło i dopiero wtedy przechodzisz przez jezdnię,
3. przechodzisz przez jezdnie pomiędzy jadącymi samochodami

1.Miejsce po którym jadą samochody to:
1. jezdnia,
2. chodnik,
3. park

2.Miejsce, w którym bezpiecznie można przejść przez ulicę to:
1. szosa,
2. zebra,
3. jezdnia

3. Jak nazywa się miejsce, po którym bezpiecznie mogą poruszać się piesi?
1. ulica,
2. tory,
3. chodnik

1.W samochodzie należy zapiąć:
1. kieszenie,
2. pasy,
3. zamek w kurtce

2.Dzieci noszą światła odblaskowe aby:
1. ładnie wyglądać,
2. pochwalić się przed kolegami,
3. być dobrze widocznym na drodze

3.Kiedy musisz przejść przez jezdnie:
1. szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej,
2. przebiegasz tam gdzie jesteś, bo tak ci wygodnie,
3. patrzysz w lewo w prawo i znów w lewo, a potem przebiegasz

Przerywnik – piosenka z pokazywaniem :”Krasnoludki” – grupa maluchów

2.”Drogowe puzzle” Każda z drużyn otrzymuje kopertę z puzzlami. Dzieci układają obrazek ( sytuacja na drodze) i omawiają szczegółowo prawidłowość lub nieprawidłowość ukazanego zachowania na drodze.
3.Zgaduj- zgadula – rozwiązywanie zagadek słownych przygotowanych dla poszczególnych drużyn ( 3 zagadki na drużynę)

1. Stoją przy drodze na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite czyta kierowca zamiast liter.
2. Oko zwrócone w twoją stronę: czerwone, żółte lub zielone.
3. Zwierzę to ma coś wspólnego z porządkiem ruchu ulicznego.

1. Gdy one na ulicy kolory zmieniają, wtedy wszyscy idą albo w miejscu stają.
2. Szarą szosą 4 koła go niosą, czerwone światło zatrzyma go łatwo.
3. Dobrym okiem, bystrym słuchem, kieruje ulicznym ruchem.

1. Mogą być cztery, mogą być dwa. Ma je samochód i rower je ma.
2. Choć nóg nie posiada, szybko pędzi szosą, bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą.
3. W białej czapce na ulicy ważną jest osobą, wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem.

Przerywnik –dzieci śpiewają piosenkę z pokazywaniem „ Uliczne sygnały”- grupa średniaków

4. Sygnalizator świetlny - drużyny otrzymują przygotowane szablony sygnalizatorów wraz z trzema kolorami świateł i klej. Zadaniem dzieci jest nakleić światła we właściwej kolejności. ( Zadanie wykonuje 2 reprezentantów z każdej drużyny)

5. Wesoła i smutna minka - Drużyny otrzymują 2 lizaki ( jeden ze smutną drugi z wesołą minką) Prowadząca odczytuje dla każdej drużyny po 2 zdania. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci sygnalizują ten fakt wesołym lizakiem, zdanie fałszywe smutnym lizakiem.

1. Przejście dla pieszych - pasy, oznaczone jest kolorem czarnym.
2. Przechodzimy przez ulicę na czerwonym świetle.
3. Mundur policjanta jest koloru zielonego.
4.Bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę..
5.Sygnalizator świetlny pomaga nam w przechodzeniu przez ulicę.
6. Kolor zielony w sygnalizacji znaczy „Idź".

6. Numery alarmowe – zadaniem drużyn jest dopasować pojazd uprzywilejowany do numeru alarmowego.

Przerywnik – piosenka „Kolorowe światła” grupa starszaków.

7. Rozpoznaj znak – na dywanie rozłożone są znaki drogowe ( odwrócone tyłem); reprezentant drużyny wybiera jeden znak, odwraca go i wyjaśnia co oznacza.

Podliczenie zdobytych przez poszczególne drużyny punktów, wręczenie dyplomów.
Pogawędka z Policjantem nt. „Bezpieczeństwo na drodze”

Wręczenie Policjantowi upominku od wszystkich przedszkolaków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.