X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5754
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatrzyk sylwet w oparciu o opowiadanie "Przygody małego kotka". Wykorzystanie elementów metody B. Rocławskiego

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3-letnich w Publicznym Przedszkolu nr 11 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

Temat : Teatrzyk sylwet w oparciu o opowiadanie "Przygody małego kotka" (zbiór własny).Wykorzystanie elementów metody B. Rocławskiego.
Cel:
Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, doskonaleniu sprawności umysłowych.

W czasie zajęć dziecko powinno umieć:
-identyfikować samogłoski :o, a, i, u, e;
-przeliczać w zakresie 5 i więcej(4 latki),
-wskazywać kolory podstawowe( niebieski, żółty, czerwony , zielony)
-rozwiązywać zagadki słowne dotyczące zwierząt,
-dokonywać syntezy i analizy sylabowej,
-posługiwać się pojęciami koło, trójkąt
-śpiewać piosenkę i bawić się przy niej,
-naśladować ruchy i głosy zwierząt,

Metody
-elementy metody B, Rocławskiego
-elementy metody Denissona
- elementy metody M. Montessori
- metody aktywne( pedagogika zabawy, twórcze myślenie)
Formy:
- indywidualna,
- grupowa
Pomoce: treść opowiadania "Przygody małego kotka", sylwety zwierząt (kotek, zając, wilk, jeżyk, wiewiórka, ), sylwety wazonów z zaznaczonymi samogłoskami, kwiaty z literami (samogłoski), obrazki zwierząt do składania (synteza sylabowa), kukiełka, pacynka- dzięcioł
Treści programowe:
-ćwiczenie umiejętności identyfikowania i porównywania liter,
-ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej,
-stosowanie różnych form aktywności ruchowej,
-rozwijanie sprawności manualnej,
- doskonalenia umiejętności uważnego słuchania

Podstawa programowa:
-Stwarzanie okazji do porządkowania, klasyfikowana i liczenia.
-Wspieranie samodzielnych działań dziecka.
-Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka.
-Poznawanie, stosowanie, tworzenie symboli i znaków.
-Wzbudzanie zainteresowania ilustracją i tekstem

Przebieg:

1. Powitanie
2. Zajęcie miejsc w teatrze . Dzieci losowo wybierają karteczkę- bilet do teatrzyku Określają kształt (koło) , następnie oburącz rysują koło na dywanie(Dennison) Przypomnienie że koło i trójkąt oznaczają w łazience toalety dla dziewczynek i chłopców .Nazywają kolor i zajmują miejsce w rzędzie oznaczonym takim samym kolorem(pedagogika zabawy). N-ciel mówi zagadkę "Choć go nikt nie uczył bardzo ładnie mruczy, pośród nocnej ciszy poluje na myszy i lubi mleczko"
3.Powitanie dzieci przez dzięcioła- leśnego doktora. Dzięcioł pyta dzieci czy wiedzą dlaczego nazywa się go doktorem drzew (wyjaśnia co to oznacza). Następnie pyta co by było gdyby nie było dzięciołów ( twórcze myślenie).
4.Oglądanie przez dzieci teatrzyku.
5.Dzięcioł pojawia się znów i chwali dzieci za grzeczne zachowanie.
6.Przeliczanie zwierzątek , które brały udział w teatrzyku. Wskazywanie zwierzątek fruwających, skaczących, polujących na inne zwierzęta itp. Naśladowanie ruchów zwierząt występujących w teatrzyku, oraz ich głosów.
7.Wkładanie kwiatów na łące i umieszczanie w odpowiednim koszu (znak rozpoznawczy taka sama samogłoska).
8.Układanie rozsypanek obrazkowych przedstawiających zwierzęta (synteza sylabowa)
9.Dzielenia na sylaby nazw rzeczy znajdujących się na obrazkach (gra w karty)
10.Zabawa przy piosence "Orkiestra"- inscenizowanie gry na instrumentach.
11.Praca przy stoliku - tworzenie ciągu dziewczynka -kotek (M. Montessori) i kolorowanie .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.