X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 569
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Woda to skarb - zabawy badawcze z wodą

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZYRODNICZYCH

W GRUPIE 6-LATKÓW


Prowadząca: Jolanta Wałach


Cele ogólne:

Dziecko:
- rozwija logiczne myślenie

- kształtuje umiejętność obserwowania

- współpracuje w grupie zadaniowej


Cele operacyjne (szczegółowe):

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zajęciach

- wypowiada się na określony temat

- zna znaczenie wody w życiu człowieka

- wie, że należy ją oszczędzać i nie zanieczyszczać


Metody:

-czynna - zadań

-słowna

-oglądowa


Formy:

- grupowa

- indywidualna

- zbiorowa


Środki dydaktyczne:

- zagadka

- kaseta z dźwiękami związanymi z wodą

- papierowe krople różnej wielkości

- obrazki w 4 kopertach

- duża miska i przedmioty (piórko, kubki, sztućce, papierowe kulki, gumowa zabawka, kamienie)

- kartki różnego koloru w 4 kopertach

- różne substancje: sól, proszek do prania, sok malinowy oraz 4 szklanki z wodą

- różnego kształtu naczynia

- emblematy z napisem: Tak i Nie dla każdej grupy zadaniowej (po 4)

- strzykawki, kubki, słomki, 4 miski z wodą

- wkraplacz

- płyta z muzyką relaksacyjną - szum wody w tle

- mapa

Przebieg zajęć:

(Dzieci siedzą w kręgu podzieleni na 4 grupy zadaniowe)



1. Zagadka:
Jest w morzu, jest w rzece, lub Służy do picia,

w jeziorze i w stawie. Służy do mycia.

Jest także w herbacie, Bez niej na Ziemi

w zupie albo w kawie. nie byłoby życia.

2. Wysłuchanie dźwięków związanych z odgłosami wody i odgadnięcie co to za dźwięki: spłukiwanie wody, kapiąca woda, nalewanie wody.

3. Praca grupowa - Układanie kropli wody od największej do najmniejszej i odczytanie rozwiązania: WODA TO SKARB.

· Próby odp. na pytanie: Dlaczego woda to skarb?

4. Doświadczenie I: Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów płynących i tonących.

· Wnioski: toną w wodzie ciężkie przedmioty a pływają lekkie przedmioty

5. Praca w grupach - Wybieranie obrazków przedstawiających to co nie może żyć i przetrwać bez wody : człowiek, rośliny, zwierzęta.

6. Doświadczenie II: Badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.

· Wnioski: Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak.

7. Praca w grupach - Jakim kolorem jest zaznaczona woda na mapie? - wybierają pośród kolorowych kartek odpowiedni kolor kartki - (odsłonięcie mapy Polski i wskazanie rzek, jezior i morza).

8. Drama: Do czego służy nam woda?

9. Doświadczenie III: Badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.

· Wnioski: Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.

10. Praca w grupach - Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i niezanieczyszczania wody.

- wolno myć samochody w rzece

- wolno pływać, chlapać się w jeziorze

- wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych,

- wolno żeglować i nurkować w morzach i oceanach

- wolno prać pranie w stawie

- powinno się myć zęby przy odkręconym kranie

· Pokażemy jak bardzo się staramy aby wodę szanować i oszczędzać - szklanka napełniona wodą podawana jest z rąk do rąk tak aby nie wylać ani kropli.

11. Praca grupowa - Tworzenie własnych dźwięków w grupach (za pomocą miski z wodą i rąk - I grupa, strzykawek - II grupa, słomek - III grupa, kubków - IV grupa i zaprezentowanie ich na forum przez grupy.

12. Relaksacja: Dzieci zamykają oczy, a N. upuszcza kroplę wody na twarz dziecka. Ten kto poczuje dotyk kropli wody może otworzyć oczy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.