X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5667
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czyste środowisko to zdrowsi my - scenariusz zajęcia dla grupy 5-, 6- latków

Cele ogólne:

• Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
• Uświadomienie dzieciom, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste środowisko.

Cele operacyjne:
• Dziecko rozumie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma środowisko.
• Dziecko wie, jak szkodliwa dla środowiska może być działalność człowieka.
• Dziecko potrafi wskazać cel i sposób segregacji śmieci
• Dziecko zna kolory pojemników na śmieci i wie, co należy do nich wrzucać.

Metody:
• problemowe
• eksponujące
• praktyczne
• podające
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające zdrową i chorą Ziemię, pudełka, kartony, butelki, szkło, metal, pudełka w odpowiednich kolorach z napisami; PLASTIK, METAL, SZKLO KOLOROWE, SZKŁO BIAŁE, pomoce do zadań w zespołach, obrazki przedstawiające śmieci lub napisy, książka „Abecadło Śmieciadło”.

Przebieg:

1. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat, jaka jest nasza kula ziemska? Jaka powinna być? Jaką chcieliby mieć?
2. Na tablicy wiszą dwa obrazki jeden przedstawia Ziemię zanieczyszczoną, brudną
z mała ilością roślin i zwierząt, z kominami fabrycznymi itp. Drugi zaś obrazek ilustruje Ziemię czystą, z dużą ilością roślin i zwierząt.
Przygotowane są też dwa podpisy: Ziemia chora. Ziemia zdrowa.
Dzieci wypowiadają się na temat tych dwóch obrazków i przyporządkują odpowiedni podpis do odpowiedniej ilustracji. Uzasadniają swój wybór.
3. Na środku sali stoi duże pudełko a w nim różne śmieci. Zadaniem dzieci jest posegregowanie śmieci do odpowiednich przygotowanych pudełek (pudełka są w kolorze pojemników na śmieci). Sprawdzanie przez nauczyciela prawidłowo wykonanego zadania.
4. Słuchanie wiersza na temat segregacji z książki „Abecadło śmieciadło” i rozmowa na jego temat.

„W jak... w naszym mieście.”

W naszym mieście
zbyt wiele rzeczy
Wyrzuca się do koszy wprost.
I ekolodzy wciąż apelują
O segregacji odpadów wzrost
Dobrze, że kolorowe pojemniki
zastępują szare śmietniki.

5. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy:
-można dać kolorowe kółka, które będą mówić o przynależności do grup;
- można podzielić dzieci ze względu na występowanie liter w imieniu; jedna grupa to dzieci , które np. mają głoskę k w swoim imieniu, inna to dzieci mające głoskę np. s itd. . nauczyciel sam musi przemyśleć jak dobrze posegregować dzieci.
- można też podzielić na dzieci, które mają jasne włosy, ciemne, rude.
6. Każda grupa otrzymuje kółko z napisem recykling, do którego doczepione są mniejsze kółka w kolorach pojemników na śmieci a od nich idą haczyki zrobione ze spinaczy. Każda z grup ma do dyspozycji także obrazki ilustrujące śmieci lub dla starszych dzieci podpisy. Zadaniem grup jest doczepienie odpowiednich obrazków do odpowiednich kolorów ilustrujących odpowiedni pojemnik na śmieci i tak np. obrazek ze szkłem kolorowym doczepiamy do zielonego kółka, obrazek ze szkłem przeźroczystym do białego itd.
Po skończonym zadaniu nauczyciel wraz z dziećmi sprawdza prawidłowo wykonanie ćwiczenie.
7. Ewaluacja . Na stoliku znajdują się obrazki z chmurami i słońcem. Dzieci, którym podobało się zajęcie wybierają słońce a Ci, którym się nie podobało wybierają chmurę. Wszystkie dzieci uzasadniają swoja opinię.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.