X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5502
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pory roku. Scenariusz zajęć zintegrowanych z dziećmi w grupie mieszanej

TEMAT:
Pory roku - zabawy z elementami czytania, rozwiązywania prostych działań matematycznych.

CELE OGÓLNE:
- Stwarzanie warunków do różnorodnej działalności dziecka w toku realizowanych zadań;
- Poszerzanie słownictwa dzieci;
- Rozbudzanie zainteresowań czytaniem i pisaniem;
- Rozwiązywanie zagadek słownych;
- Dopasowanie podpisów do obrazków;
- Układanie wyrazów z sylab;
- Dopasowanie prognozy pogody do pory roku;
- Układanie prostych zadań tekstowych;
- Nabywanie większej sprawności i swobody w poruszaniu się przy muzyce.

CELE OPERACYJNE:
- Umiejętnie pracuje samodzielnie i z całą grupą;
- Potrafi wypowiedzieć się na temat wybranej pory roku;
- Dzieli wyrazy na sylaby i głoski;
Potrafi rozwiązanie pokazać za pomocą ilustracji;
- Zna odpowiedzi na zagadki;
- Umie dopasować napis do obrazka;
- Potrafi ułożyć wyraz z sylab;
- Rozpoznaje prognozę pogody i kojarzy z odpowiednimi porami roku;
- Umie ułożyć proste zadanie i zapisać je symbolami matematycznymi;
- Reaguje ruchem na zmianę tempa w muzyce;
- Potrafi wystukać prosty rytm.

POMOCE: cztery ilustracje przedstawiające każdą z pór roku, napisy z nazwami pór roku, prognozy pogody dopasowane do odpowiednich pór roku, zagadki, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, napisy do tych obrazków, koperty z zadaniami do wykonania, sylwety kolorowych liści o zróżnicowanym kształcie, karteczki z sylabami, obrazek z ilustracją do zadania, kartoniki z napisem TAK i NIE, kaseta magnetofonowa z piosenkami i muzyką do zabaw ruchowych, wizytówki z imionami dzieci, karty pracy.
FORMY PRACY: z całą grupą, z podziałem na grupy wiekowe, indywidualna
METODY:
- Słowna
- Oglądowa
- Samodzielnych doświadczeń
- Zadań stawianych do wykonania
- Aktywność ruchowa dziecka
- Elementy metody naturalnej nauki języka
- Elementy metody odimiennej I. Majchrzak
- Pedagogika Zabawy KLANZA
- Burza mózgów
- Mapa pojęciowa
- Drama

PRZEBIEG:

1. Powitanie
2. Zaproszenie do zabawy
Nauczycielka zaprasza do zabawy dzieci wywołując je po imieniu, wybrzmiewając je np. sylabami, głoskami.

3. Słuchanie prognozy pogody – określanie jakiej pory roku dotyczy(lato), wyszukiwanie odpowiedniej ilustracji i podpisu.

Rozwiązywanie zadania1 – zagadki
1) Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słonko)
2) Czarne koraliki znalezione w lesie
zebrał Jaś do dzbanka i do domu niesie. (jagody)
3) Stoi nad morzem, nigdy nad rzeką.
Jej światło widać bardzo daleko. (latarnia morska)

Dzieci młodsze szukają odpowiednich obrazków a dzieci starsze – podpisu do obrazka.

Rozwiązywanie zadania 2 – mapa pojęciowa do słowa LATO

Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi.

Dzieci nabierają jak najwięcej powietrza w płuca i wolno je wypuszczając poruszają się chodem lub lekkim biegiem. Kończą ruch wraz z końcem oddechu. Zatrzymują się, nabierają powietrza i wydychając je poruszają się dalej. Dzieci mogą wypuszczać powietrze bezgłośnie lub wydając odgłos: sssss..., fffffff...., uuuuu... itp.

4. Słuchanie prognozy pogody dotyczącej jesieni – dobieranie obrazka i napisu.

Rozwiązywanie zadania 3 – Karta pracy – Połącz liniami takie same wyrazy (6- latki)
Połącz liniami rysunki liści od najmniejszego do największego.(5-latki)
Dzieci młodsze dobierają liście, które mają taki sam kształt.

Rozwiązywanie zadania 4 – zagadki
1) Jakie warzywo, nawet niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę. (cebula)
2) W sadzie coś się rumieni:
Dojrzałe, okrągłe, błyszczy się ładnie.
Gdy jesienny wiatr dmuchnie
To na ziemię spadnie. (jabłko)
3) Gonię po niebie chmury, latawce porywam w górę.
Schylam w sadzie drzewa, czasem gwiżdżę, czasem śpiewam.
Nigdzie nie postoję. Czy znasz imię moje? (wiatr)
Dzieci młodsze szukają odpowiednich obrazków a dzieci starsze podpisu do obrazka.

Zabawa przy piosence Kujawiaczek jeden - reagowanie na zmianę charakteru muzyki.

5. Słuchanie prognozy pogody dotyczącej zimy – dobieranie obrazka i napisu.

Rozwiązywanie zadania 5 – Ułóż wyrazy z sylab: nar-ty, san-ki, bał-wan
/ 6-latki/
5-latki dobierają napisy globalne do obrazków(narty, sanki, bałwan).

Zabawa ruchowa Na śniegu
Dzieci maszerują po całej sali. Na raz – pochylają się i biorą śnieg do ręki. Na dwa – lepią śniegową kulę. Na trzy – rzucają przed siebie.

Rozwiązywanie zadania 6
Przedstawienie scenki Zabawy na śniegu.

Zabawa Pada śnieg
Bieg na palcach, dzieci naśladują płatki śniegu. Kiedy pojawia się rytm dzieci stają i wytupują go nogami w miejscu.

6. Słuchanie prognozy dotyczącej wiosny – dobieranie obrazka i podpisu

Rozwiązywanie zadania 7 – Ułóż zadanie i działanie matematyczne do obrazka /6-latki/
5-latki – przedstaw to, co dzieje się na obrazku za pomocą liczmanów.

Burza mózgów – za co dziękujemy wiośnie.

Rozwiązywanie zadania 8 –
Dzieci otrzymują tabliczki z napisem TAK oraz NIE. Nauczyciel czyta głośno zdanie, dzieci mają za zadanie wysłuchać zdania i określić czy jest ono prawdziwe czy nieprawdziwe oraz uzasadnić swoją wypowiedź.

- Krokusy są kolorowe. TAK
- Po zimie nadchodzi wiosna. TAK
- Woda jest sucha. NIE
- Chmury są zielone. NIE
- Wiatr mocno grzeje. NIE
- Słonko chodzi po trawie. NIE
- Na wiosnę kwitną kwiaty. TAK
- Wiosną bociany odlatują. NIE
- Z chmurek pada deszcz. TAK
- Słonko pomaga rosnąć roślinom. TAK

7. Zgadywanki językowe Niech pomyśli główka, co łączy te słówka.
Nauczyciel wypowiada słowa, a dzieci podają nazwę grupy wyrazów, np.:
bocian, skowronek, jaskółka - ptaki;
przebiśnieg, krokus, pierwiosnek - kwiaty;
brzoza, wierzba, sosna - drzewa;
szum, szelest, śpiew - dźwięki.

Zabawa Pory roku – improwizacja ruchowa
Nauczyciel pokazuje ilustrację przedstawiającą porę roku a dzieci za pomocą ruchu przedstawiają ją.

8. Praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci odczytują wizytówkę ze swoim imieniem i zajmują miejsca przy stoliku. Wykonują zadania w kartach pracy: Wśród nazw dni tygodnia i miesięcy ukryły się nazwy pór roku. Odszukaj je i pokoloruj. (6-latki)
Dokończ rysowanie szlaczków po śladzie. (5-latki)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.