X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5491
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z wychowania zdrowotnego w grupie dzieci 5 - letnich

Temat kompleksowy: „Chcemy być silni i zdrowi”

Temat zajęcia: Przedstawianie scenek dramy na temat zdrowego trybu życia, zabawy edukacyjne „Bąbel w Krainie Zdrowia”.
Cele:
• dz. uczestniczy w scenkach dramy, tworzy dialogi współdziałając w zespole
• dz. dostrzeże związki przyczynowo – skutkowe w historyjce obrazkowej układając obrazki wg kolejności zdarzeń
• dz. wie, jakie przetwory i posiłki można przygotować z owoców i warzyw
• dz. dopowie niedokończone hasła o zdrowiu
• dz. czyta wyrazy, uzupełnia zdania brakującymi wyrazami

Śr. dydakt.: maskotka krasnoludka, łamigłówka, szary papier, cyfry, wyrazy, zdania, listy w kopertach, odtwarzacz i płyty CD, kolorowe wizytówki, akcesoria do odgrywania scenek dramy
Metody: aktywizujące: „burza mózgów”, drama,

Przebieg zajęcia:

1. Dz. siedzą na dywanie, n-lka opowiada historię Bąbla (maskotka).
N.- Zobaczcie kogo dzisiaj spotkałam pod drzwiami naszego przedszkola. Siedział zmarznięty i smutny, ale nie płakał. To jest Bąbel, mieszkaniec Bąbelkowa. Rano wyszedł z domu, aby zobaczyć wschód słońca. Szedł, szedł, aż się zgubił. Nie pamięta drogi powrotnej do domu, do swojej „Krainy Bąbelków”. Po drodze spotkał nieprzyjemne stworki, które go przestraszyły, uciekał od nich, a potem zmęczony zasnął pod drzewem. Przyśniła mu się Wróżka Niewidka, która pokazała mu nasze przedszkole i powiedziała, że tylko tu znajdzie pomoc. Do jego domu droga daleka i trudna, bo prowadzi przez „Krainę Zdrowia”. Tylko dzieci z grupy „Zajączki” potrafią ją przebyć. Droga składa się z 5 części, w każdej czekają zadania. Jeśli im podołacie, pomożecie wrócić Bąbelkowi do domu. Czy chcecie mu pomóc? (tak).
Świetnie, to ruszamy po pierwsze zadanie.
Za wyznaczonym dzieckiem dzieci maszerują przy muzyce do miejsca w sali oznaczonego cyfrą 1.
2. Dz. wybierają kolorowe wizytówki (podział na zespoły) podane przez wyznaczone dziecko.
Odczytanie znalezionego listu:
„Witam serdecznie, to ja – Wróżka Niewidka. Czy znacie już Bąbla?
Zgubił się, więc wysłałam go do was, bo wiem, że chcecie pomóc mu wrócić do domu. Czeka was droga pełna zadań. Życzę odwagi i wytrwałości. Powodzenia.
Wróżka Niewidka”.
N. - Pomóżmy Bąblowi w myśleniu, najlepsze są zagadki. Po każdej odpowiedzi na pytanie trzeba będzie zakreślić odpowiednią literkę w łamigłówce. Te litery utworzą hasło, które wyjaśni, o czym będziemy mówili.
Dzieci w zespołach kolejno odpowiadają na pytania i zakreślają literki w łamigłówce. Następnie układają z liter hasło – ZDROWIE.
N. – Pierwsze zadanie wykonane. W nagrodę proponuję wam zabawę „Niedokończone hasła”. Ja będę mówiła hasło kolejno dla każdego zespołu, a wy musicie je dokończyć. (N. mówi zdania, dz. dopowiadają, np. Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy ...(witaminki)). Teraz czekają na nas następne przygody w „Krainie Zdrowia”.
Dz. przy muzyce maszerują do cyfry 2.
3. „Burza mózgów” – n-lka zapisuje na szarym papierze skojarzenia podawane przez dzieci do hasła: „Zdrowie to ....”.
4. Zabawa przy piosence „Zuch”.
N. – Myślę, że Bąblowi podobała się nasza zabawa. Spójrzcie, uśmiecha się, chyba zaczął coś sobie przypominać. Więc ruszajmy w dalszą drogę po kolejne zadanie. Bąbel czeka na naszą pomoc.
5. Marsz do cyfry 3 – dzieci znajdują kopertę z historyjką obrazkową, którą układają na tablicy i nadają jej tytuł.
N. – Bąbel jest z was dumny, że tak szybko sobie poradziłyście z tym zadaniem. Czeka nas kolejne, wiec ruszajmy po nie.
6.Dzieci maszerują do cyfry 4.
List:
„Niech przedstawiciele grup wylosują po jednej kopercie.
W każdej jest zdanie i kilka wyrazów.
Tylko jeden z tych wyrazów będzie pasował do zdania.
Sprawdźcie, który to wyraz i dołóżcie do zdania.
Liczę na was. Wróżka Niewidka”.
Zespoły wykonują zadania i odczytują swoje zdania.
7.Zabawa przy piosence „Gimnastyka”. Marsz do cyfry 5.
8. N. - Wiem, że bardzo lubicie zamieniać w aktorów i bawić się w teatr.
Niech każdy przedstawiciel grupy wylosuje 1 hasło. Przeczytajcie je, a za chwilę spróbujecie w grupach przedstawić teatrzyk. Dobierzecie też przedmioty, które będą wam potrzebne.
Grupa posiadająca hasło z numerem 1 wystąpi jako pierwsza, pozostałe grupy usiądą w kolejności na dywanie, najpierw dzieci, które mają hasło z numerem 2, a za nimi kolejno z hasłem 3 i 4. Teraz jesteście widownią. Dzieci kolejno przedstawiają scenki.
Hasła:
1. „Poranna toaleta i śniadanie.
2. „U lekarza”.
3. „Wycieczka do lasu”.
4. Zabawy na podwórku”.
5. „Gdy zaboli ząb”.
N. – Brawo! I z tym zadaniem świetnie sobie poradziłyście. Każda grupa wspaniale nam się zaprezentowała. Pewnie Bąbel się ucieszy, bo dzięki waszej pomocy będzie mógł wrócić do domu.
Dzieci zauważają, że Bąbel zniknął, a w miejscu, gdzie siedział znajdują kopertę.
N. – Jak myślicie, co to jest i od kogo?
List:
„Drogie dzieci!
Przepraszam, że zniknąłem tak nagle bez pożegnania, ale wrota „Krainy Bąbelków” otworzyły się, gdy bawiłyście się w teatr. Nie chciałem wam przeszkadzać, a czekać nie mogłem. Teraz jestem już w domu.
O spotkaniu z wami opowiem moim kolegom.
Bardzo dziękuję wam za pomoc. Będę o was pamiętał Bąbel”..
9. N. podsumowuje pracę dzieci, zachęca do narysowania Bąbla, który dba o zdrowie.

Opracowała mgr Jadwiga Majcher
Przedszkole Publiczne nr 9 w Bartoszycach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.