X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5485
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaj wiosno! - Scenariusz zajęć terapeutycznych z wykorzystaniem metody C.Orffa

Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności rozpoznawania pór roku,
• doskonalenie umiejętności dokonywania analizy sylabowej wyrazów, określania pierwszej głoski w wyrazie,
• rozwijanie percepcji wzrokowej,
• rozwijanie pamięci słuchowej,
• rozwijanie wrażliwości i ekspresji muzycznej,
• doskonalenie orientacji w schemacie ciała,
• doskonalenie przeliczania w zakresie 8,
• rozwijanie kompetencji językowych,
• rozwijanie umiejętności rytmizowania piosenki na instrumencie.

Cele operacyjne:

• dziecko rozpozna i nazwie wiosnę na ilustracji;
• dziecko dobierze do wiosennej ilustracji pasujące obrazki,
• dziecko podzieli na sylaby wyrazy : wiosna, przebiśnieg, krokus, bazie, bocian,
• dziecko złoży obrazek bociana z 8 części bez wzoru,
• dziecko rozpozna instrumenty perkusyjne: bębenek, tamburyno, zapamięta kolejność ich brzmienia ,
• dziecko zagra na wybranym instrumencie podczas śpiewania piosenki,
• dziecko zilustruje ruchem treść piosenki,
• dziecko przeliczy kwiaty ze wskazywaniem w zakresie 8, wskaże odpowiednią cyfrę.

Metody:
• elementy metody C. Orffa
• elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne.
• elementy m. Frostig, Horn
• Dziecięca matematyka,

Środki dydaktyczne: Odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniami, ilustracja wiosny, obrazki zwiastunów wiosny, obrazek bociana rozcięty na 8 cz., instrumenty perkusyjne: bębenek, tamburyno, trójkąt, obrazki tych instrumentów, doniczka z piaskiem, sztuczne kwiaty, etykiety z cyframi, obręcz gimnastyczna, kolorowe piórka.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie dziecka -wyklaskanie „Witam Ciebie, cześć, hej!”
Przywitanie się różnymi częściami ciała. Śpiewanie piosenki „Uciekaj zimo” z równoczesnym ilustrowaniem treści piosenki.

2. Rozmowa na temat aktualnej pory roku,
-dziecko wypowiada się na temat wiosennej ilustracji ,
- dobiera obrazki pasujące do ilustracji,
- dzieli na sylaby wyrazy: wiosna, bazie, bocian, krokus z równoczesnym uderzaniem w bębenek, liczy sylaby, próbuje nazwać pierwszą głoskę w tych wyrazach,
- składa obrazek bociana z 8 części,

3. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna –„ Żabka i bocian”.
- dziecko naśladuje żabkę, porusza się po sali w rytm piosenki „Zielona żaba, zielony mech...”, na zmianę piosenki „Kle kle, boćku kle, kle” dziecko wskakuje do stawu (kółka) i chowa się w wodzie .

4.Przeliczanie elementów w zakresie 8, dobieranie odpowiedniej cyfry.
- doniczka z krokusami: pytanie: zasadziłam 8 krokusów, zerwałam 4, policz ile zostało, wskaż, odpowiednią cyfrę.

5.Śpiewanie piosenki „Pierwiosnek”
- dziecko ilustruje ruchem treść pierwszej zwrotki, podczas refrenu dziecko gra na instrumencie

7. Zabawa -” Zgadnij, na czym gram?”
-dziecko siedzi przy stoliku , nauczyciel za jego plecami gra na instrumentach, następnie dziecko zapamiętuje kolejność granych instrumentów i układa przed sobą obrazki instrumentów w odpowiedniej kolejności, przelicza je, potem zamiana-nauczyciel słucha, dziecko wygrywa dźwięki na instrumentach itd.

8. Zabawa relaksacyjna – piórkowy masaż przy muzyce.
-nauczyciel demonstruje rytmiczne ruchy piórkami przy muzyce, po rękach i twarzy, dziecko naśladuje ruchy nauczyciela.

9. Podsumowanie zajęć, pożegnanie z klaskaniem „Żegnam Ciebie, cześć, hej”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.