X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5404
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ozdabiamy góralską chatę - praca plastyczna z wykorzystaniem nieużytków, materiału przyrodniczego, inspirowana literaturą dziecięcą

Scenariusz zajęcia w grupie 6- latków

FORMY PRACY: z całą grupą, w zespołach, indywidualnie z dziećmi uzdolnionymi.

TREŚCI PROGRAMOWE:
- interpretowanie własnej twórczości wobec grupy i nauczyciela
- ocena wytworów własnej działalności oraz próby oceniania innych.
- zapoznanie dzieci z wytworami sztuki ludowej.
- dostrzeganie różnic w wyglądzie budynków mieszkalnych w różnych regionach Polski
- gromadzenie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych.

CEL GŁÓWNY: zachęcanie do działalności plastycznej inspirowanej literaturą.

CELE OPERACYJNE - DZIECKO:
- potrafi zinterpretować własną twórczość
- ocenia wytwory działalności własnej i innych
- poznaje miejscowy folklor, niektóre tradycje, ciekawostki
- zna różne rodzaje budynków mieszkalnych
- gromadzi doświadczenia plastyczne z nieużytkami i materiałem przyrodniczym.

CEL POZNAWCZY: zapoznanie z tekstem listu, sposobem wykonania pracy plastycznej, możliwość wykorzystania nieużytków i materiału przyrodniczego w działalności twórczej.

CEL KSZTAŁCĄCY: - utrwalenie znanych technik plastycznych w nowym zestawie, rozwijanie zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo – ruchowej, umiejętność uważnego słuchania, rozwijanie uczucia tożsamości kulturowej. Utrwalenie tańca regionalnego „Koziorajka” w formie zabawy ruchowej

CEL WYCHOWAWCZY: - rozwijanie uczuć patriotyzmu wobec środowiska lokalnego, chęć niesienia pomocy innym ludziom, współpraca w zespole rówieśniczym, zadowolenie z wytworów własnej pracy.

METODY:
CZYNNA:- aktywny udział dzieci w zajęciach
SŁOWNA:- czytanie listu obrazkowo - wyrazowego, rozmowa kierowana, objaśnienia dotyczące prac plastycznych.
OGLĄDOWA: - list, pokaz sposobu wykonania pracy plastycznej, rekwizyty w kąciku regionalnym.
METODY AKTYWIZUJĄCE: „burza mózgów – Jak udekorować izbę?” i „Akwarium” przy ocenie prac dzieci.
ZASADY ZASTOSOWANE NA ZAJĘCIU: stopniowania trudności, systematyczności, utrwalenia.

LITERATURA: „Metodyka wychowanie w przedszkolu”, „Góry” – J Porazińskiej, list obrazkowo – wyrazowy, „Techniki plastyczne w przedszkolu”.

PRZEBIEG:

1. wstęp – rozmowa w kąciku regionalnym, nawiązanie do wiersza J. Porazińskiej „Góry” wprowadzonego dnia poprzedniego. Przypomnienie nazwy naszych gór (Beskidy) i naszego miasta (Bielsko – Biała), utrwalenie nazw przedmiotów znajdujących się w kąciku regionalnym.
2. odczytanie listu – praca z dzieckiem uzdolnionym, które czyta tekst a pozostałe dzieci czytają obrazki, utrwalenie litery „G,g” poprzez wskazanie jej w tekście.
3. burza mózgów pod hasłem: „Jak udekorować góralską izbę?” Zachęcanie dzieci nieśmiałych do wypowiadania się na forum grupy. Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej dzieci.
4. zabawa ruchowa w formie tańca ludowego „Koziorajka”
5. praca plastyczna. Omówienie sposobu wykonania prac, przydzielenie dzieci do poszczególnych zespołów, wybór grupowego przy każdym stoliku. Praca dzieci.
6. ocena prac dzieci metodą aktywizującą „Akwarium”, wystawka prac, porządkowanie miejsc pracy.

PRACE PLASTYCZNE DOSTOSOWANE DO UMIEJĘTNOŚCI DZIECI:
1. „serwetka” – malowanie farbami plakatowymi na płótnie, odbijanie pieczątek z ziemniaka, plastikowych nakrętek, łupin z orzecha włoskiego, itp. użycie do malowania cienkich pędzelków.
2. „kwiaty w wazonie” – kubki po jogurcie wypełnione masą solną, wykonanie kwiatów z papieru gazetowego, materiału przyrodniczego, bibuły. Patyczków do szaszłyków, nasion grochu.
3. „wiejski krajobraz” – obrazek z masy solnej. Wypełnianie konturów guzikami, nasionami, łupinami z pistacji, drobne nieużytki plastikowe.
4. „Warkocz góralski” – nawlekanie na cienkie sznurki guzików, pociętych rurek, makaronu. Całość przytwierdzona do podstawki drewnianej, ozdoba do powieszenia.
5. „Stroik” – do podstawki z drewna przyklejona łupina z orzecha włoskiego, może też być wykorzystana duża muszla, wypełnianie łupiny masą solną, wkładamy suchy materiał przyrodniczy tworząc kompozycję przestrzenną.
6. „wazon” – oklejanie małej szklanej butelki masą solna, ozdabianie guzikami, koralikami, nasionami.

Uwagi:
Po skończonym zajęciu dzieci porządkują swoje miejsca pracy, pomagają umieścić prace na wystawce, bawią się w kącikach tematycznych, następnie przygotowują do drugiego zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.