Konspekt lekcji z matematyki przeprowadzonej w klasie 4.
Temat lekcji: Jak usprawnić mnożenie pisemne.
Cele ogólne:
- zapoznanie z algorytmem mnożenia pisemnego liczb z zerami,
- wykorzystywanie i tworzenie informacji,
- rozumowanie i argumentacja.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi mnożyć liczby sposobem pisemnym z zerami na końcu i w środku,
- dodaje sposobem pisemnym,
- rozwiązuje nietypowe zadania tekstowe z wykorzystaniem mnożenia pisemnego liczb zakończonych zerami,
- dostrzega zależności między podanymi informacjami,
- ćwiczy pamięciowe liczenie.
Postawy:
- kształtowanie samodzielności, inicjatywy i odpowiedzialności za uzyskany wynik,
- rozwijanie umiejętności współpracy,
- dbanie o estetykę zapisu rozwiązywanych zadań,
- zachowanie dyscypliny na lekcji,
- ocenianie swoich możliwości i osiągnięć.
Metody pracy stosowane podczas lekcji:
- dyskusja problemowa,
- pokaz,
- gra dydaktyczna,
- treningowa.
Formy pracy:
- praca równym frontem,
- praca indywidualna,
- praca w parach.
Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna,
- zadania online,
- karty pracy z zadaniami,
- podręcznik 4 „ Matematyka z kluczem”, Krystyna Dałek, Marcin Braun, wyd. Nowa Era,
- zeszyt ćwiczeń 4 „ Matematyka z kluczem”, Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, wyd. Nowa Era.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Powtórzenie tabliczki mnożenia oraz wiadomości z wcześniejszej lekcji.
3. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.
Zapisanie tematu: Jak usprawnić mnożenie pisemne.
Nauczyciel mówi czego będzie oczekiwał i wymagał od uczniów.
Na co będzie zwracał uwagę? („NaCoBeZu”/kryteria sukcesu)
Podczas lekcji będę zwracać uwagę, czy:
- potrafisz mnożyć liczby sposobem pisemnym z zerami na końcu i w środku,
- dodajesz sposobem pisemnym,
- rozwiązujesz nietypowe zadania tekstowe z wykorzystaniem mnożenia pisemnego liczb zakończonych zerami,
- dostrzegasz zależności między podanymi informacjami,
- opanowałeś pamięciowe liczenie,
- będziesz aktywnie pracował na lekcji.
Mnożenie pisemne stanowi nieodłączną część odpowiedniego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty.
Gdzie mnożenie pisemne ma zastosowanie?
Mnożenie pisemne (w słupku) ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie obliczenia są zbyt skomplikowane, aby wykonać je w pamięci, a nie mamy pod ręką kalkulatora. Jest to uniwersalna, niezawodna metoda na wykonywanie działań na dużych liczbach, liczbach wielocyfrowych oraz liczbach z przecinkami.
Obliczanie powierzchni (np. metrażu mieszkania – długość x szerokość) lub objętości materiałów.
Obliczanie łącznego kosztu wielu sztuk tego samego produktu (np. 15 sztuk po 24 zł).
4. Wprowadzenie do tematu.
Na dzisiejszej lekcji dowiecie się, jak możemy sobie ułatwić mnożenie liczb zakończonych zerami oraz liczb z zerami w środku. Nauczyciel przeprowadza ćwiczenie zgodnie z instrukcją gry Gdzie te zera? ze s. 133 z podręcznika. Celem ćwiczenia jest przypomnienie zasad mnożenia liczb z zerami na końcu.
Prezentacja animacji ze s. 133 z multibooka.
5. Rozwiazywanie zadań, ćwiczenia w mnożeniu pisemnym.
Zad. 1 i 2 s. 135–136 z podręcznika, wybrane przykłady. Zadania online.
https://wordwall.net/pl/resource/9911477/mnożenie-pisemne-liczby-z-zerami-na-końcu
Zad. 2 i 3 s. 66 w zeszycie ćwiczeń – praca indywidualne (zad. 2 i 3 s. 88–89 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej) – wybrani uczniowie odczytują wyniki, pozostali uczniowie porównują je ze swoimi i zgłaszają ewentualne różnice.
6. Kalkulator nie zawsze wystarczy – praca w parach.
Zad. 6 s. 137 z podręcznika., Zad. 7 s. 137 z podręcznika – uczniowie dochodzą do wniosku, że kalkulator nie zawsze „pomieści” iloczyn tak dużych liczb, trzeba wtedy zastosować metodę opuszczania zer i dopisywania ich do wyniku.
7. Rozwiązywanie zadań tekstowych – karta pracy (załącznik 1).
8. Zadanie domowe dla chętnych:
Zadanie 4, 5 s. 67 (ćwiczenia).
9. Podsumowanie lekcji.
Co robiliśmy na dzisiejszej lekcji?
Gdzie mnożenie pisemne ma zastosowanie?
O czym należy pamiętać podczas mnożenia pisemnego liczb z zerami?
10. Ewaluacja.
Tarcza strzelecka – Uczniowie uzupełniają tarczę.
Załącznik 1.
Karta pracy
Zadania tekstowe - mnożenie z zerami
Zadanie 1
Fabryka produkuje 1200 słoików dżemu dziennie. Ile słoików wyprodukuje w ciągu 30 dni?
Zadanie 2
Szkoła kupiła 200 nowych krzeseł. Jedno krzesło kosztuje 150 zł. Jaka była łączna kwota zakupu?
Zadanie 3
Do księgarni przyjechało 40 paczek, z których każda waży 250 kg. Ile ważyły wszystkie paczki razem?
Zadanie 4
Marek odkładał po 1300 zł przez 20 miesięcy. Ile pieniędzy zaoszczędził?
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 