SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH
Tytuł: „Oswoić lęk – trening rozpoznawania myśli i sygnałów z ciała w oparciu o Model ABC
i Program LĘK”.
Autor: Monika Chruściel.
Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr 12 w Siedlcach (w ramach innowacji „Meandry
myśli”).
1. Cele operacyjne:
● Uczeń identyfikuje fizyczne objawy lęku w swoim ciele.
● Uczeń rozumie wpływ myśli automatycznych na odczuwane emocje (Model ABC).
● Uczeń potrafi sformułować „myśl wspierającą” w sytuacji stresowej.
2. Środki dydaktyczne:
● Program LĘK (P. Kendall): Podręcznik terapeuty oraz Zeszyt ćwiczeń „Zarządca
lęku”.
● TIK: Autorska prezentacja w programie Canva „Moje myśli mają moc”.
● Materiały plastyczne: Kontury postaci ludzkiej do zaznaczania emocji.
3. Przebieg zajęć:
● Wprowadzenie: Krótka rozmowa o sytuacjach, które wywołują stres (np.
odpowiedź ustna, egzamin ósmoklasisty).
● Praca z ciałem (na podst. Programu LĘK): Uczniowie otrzymują kontury postaci
i zaznaczają kolorem miejsca, w których „czują lęk” (np. ściskanie w gardle,
szybkie bicie serca).
● Analiza poznawcza (Model ABC): Na przykładzie z prezentacji Canva
analizujemy schemat: Zdarzenie (klasówka) -> Myśl („nic nie umiem”) -> Emocja
(panika).
● Warsztat „Detektyw myśli”: Uczniowie zamieniają myśli lękowe na wspierające
(np. „Przygotowałem się, dam z siebie wszystko”), korzystając ze wskazówek z
Zeszytu ćwiczeń Programu LĘK.
● Podsumowanie: Stworzenie wspólnej „mapy myśli” z technikami relaksacyjnymi.
4. Bibliografia:
● Kendall P. C., Hedtke M. A., Terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń lękowych
u dzieci. Program LĘK. Podręcznik terapeuty, GWP, Gdańsk.
● Kendall P. C., Choudhury M., Hudson J., Webb A., Terapia
poznawczo-behawioralna zaburzeń lękowych u młodzieży. Zeszyt ćwiczeń, GWP,
Gdańsk.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 