Scenariusz zajęć otwartych klasy IIc
Prowadząca: Edyta Lawrenz
1. Krąg tematyczny:
Temat: Ziemia – nasza planeta.
Temat dnia: Podróże z ozobotem – poznajemy kraj.
Typ zajęć: edukacja przyrodnicza z elementami edukacji informatycznej
Czas zajęć - 45 min, 1 godzina lekcyjna
2.Podstawa Programowa:
E1-POCZ-EPRZYR-1.1-6.3
E1-POCZ-EPRZYR-1.1-6.4
E1-POCZ-EW-2.11-VII.1.1,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.2.1,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.3.1,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.4.1,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.5.1,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.1.2,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.3.2,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.4.2,
E1-POCZ-EW-2.11-VII.1.3.
3.Cele ogólne:
- rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),
- rozwijanie orientacji przestrzennej,
- kształtowanie kompetencji kluczowych ze szczególnym naciskiem na kompetencje cyfrowe,
- rozwijanie kreatywności.
4. Cele operacyjne, dziecko:
- potrafi oszacować odległość,
- potrafi utworzyć trasę dla ozobota,
- chętnie pracuje w zespołach,
- jest kreatywne.
5. Metody i formy pracy:
Metody:
• podające,
• poszukujące,
• programowe,
• praktyczne,
• aktywizujące.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
6. Pomoce dydaktyczne:
- roboty edukacyjne – ozoboty,
- kontury mapy Polski z trasą do ozobotów,
- mapa Polski,
- naklejki charakterystyczne dla miejsc w Polsce,
- karteczki samoprzylepne,
- zagadki.
7. Przebieg zajęć wg układu:
• Czynności organizacyjne:
przywitanie, sprawdzenie obecności, przypomnienie zasad pracy w grupach oraz działania ozobotów.
• Wprowadzenie do nowego tematu:
Wprowadzenie do zajęć:
• dzieci otrzymują kolorowe karteczki, na których zapisują skojarzenia związane z Polską. Nauczyciel na tablicy przykleja karteczki, tworząc słoneczko (metoda promykowa),
• przypomnienie kierunków świata, oraz biegu Wisły z dołu do góry, zwrócenie uwagi, że w takim kierunku będą rozpoczynały swoją trasę ozoboty.
• Część właściwa:
• podział dzieci na grupy – uczniowie otrzymują karty pracy z szablonem Polski oraz wyznaczoną trasą dla ozobotów. Omówienie co się na niej znajduje – mapa Polski ze zdjęciami ptaków, wracających na wiosnę do naszego kraju (rozkład ilustracji jest losowy).
• nauczyciel zadaje zagadki, grupa, która odgadnie z jaką miejscowością kojarzy się zagadka, otrzymuje naklejkę, przykleja ją w odpowiednim miejscu,
ZAGADKI:
a) Czy wiesz, że w Morzu Bałtyckim żyją foki? To foki szare. Na wolności jest ich coraz mniej, więc wymagają ochrony. Możesz je zobaczyć w fokarium w... (Helu).
b) Stoi w samym centrum. Każdy może wjechać windą na 30 –ste piętro tego budynku i podziwiać miasto z góry. (Warszawa) lub Syrena, czyli pół-kobieta, pół-ryba znajduje się w herbie... Zgodnie z legendą ma ona bronić mieszkańców, dlatego wyposażona jest w miecz i tarczę.
c) Mikołaj Kopernik urodził się..., gdzie do dziś stoi jego dom rodzinny. Był astronomem, który ogłosił, że Ziemia krąży wokół Słońca, w co kiedyś nikt nie chciał uwierzyć (Toruń) lub miasto to słynie z pierników.
d) W polskich górach, a szczególnie na Podhalu, gdzie leży ... wytwarza się ser o charakterystycznym kształcie i smaku. Robi się go z owczego mleka i wędzi. (Zakopane).
e) Na wieży ratusza wisi zegar, z którego codziennie o godz. 12.00 wychodzą koziołki i bodą się rogami. (Poznań).
f) Leżą na Mazurach. Nazywane są żeglarską stolicą Polski ze względu na połączenie z wieloma jeziorami i duży port jachtowy. (Mikołajki).
• kolejnym zadaniem jest praca z ozobotami. Zadaniem uczniów jest zakodowanie trasy ozobota, aby zwiedził miejsce wskazane naklejką.
• po ukończeniu zadania w grupach, każdy uczeń otrzymuje tę samą kartę pracy i koduje trasę dla ozobota do innego, wybranego przez siebie miejsca.
• na koniec zajęć dzieci wymieniają się w zespołach i sprawdzają czy dany uczeń dobrze zakodował trasę dla ozobota.
• Podsumowanie:
Podczas ewaluacji dzieci wskazują, co im się najbardziej podobało podczas zajęć, oraz wymieniają najważniejsze informacje, które zapamiętały z lekcji.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 