X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5346
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wróżby andrzejkowe - scenariusz zajęcia w grupie dz. 6-letnich

Temat: Wróżby Andrzejkowe.
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Cele ogólne:
· Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.
· Wzbogacanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych.
· Wzmacnianie więzi emocjonalnych.
· Integracja rodziców i dzieci poprzez wspólną zabawę.
· Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
· współdziałać w grupie,
· ułożyć przedmioty wg wielkości,
· wyszukać wyrazy rozpoczynające się na określoną głoskę,
· rozpoznawać zawody po schematycznym obrazku symbolizującym dany zawód.
Środki dydaktyczne:
· cztery duże klucze w czterech kolorach ( niebieski, żółty, czerwony, zielony) z dołączonymi zadaniami w kopertach,
· małe klucze w czterech kolorach jako emblematy dla dzieci,
· losy w szklanej kuli,
· wiersz D. Gellner pt. „Wieczór Andrzejkowy”,
· wiersze – zaklęcia,
· płyta z piosenką pt. „Andrzejkowe wróżby”.
Pomoce do wróżb:
· „ Kim będę w przyszłości” – koperty z przedmiotami symbolizującymi różne zawody.
· „ Moneta w studni” – monety 1-groszowe, miska z wodą, gwiazdki.
· „ Wirująca butelka” – obrazki symbole, plastikowa butelka.
· „ Buty” – kapcie dzieci, serduszka.
· „ Lanie wosku” – wosk, klucz.
Przebieg :
1. Powitanie zabawą muzyczno-ruchową do piosenki „ Witam Was”.
2. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Wieczór Andrzejkowy” recytowanego przez dzieci.
3. Śpiewanie piosenki pt. „Andrzejkowe wróżby”.
4. Wiersze – zaklęcia wróżek w wykonaniu dzieci.
5. Zadania i wróżby dla poszczególnych grup
Nauczycielka wybiera jeden z czterech kluczy. Każdy klucz opatrzony jest zadaniem i wróżbą.
Klucz niebieski
Zadaniem dla każdej pary dzieci jest ułożenie narysowanych przedmiotów od najmniejszego do największego.
Po poprawnie wykonanym zadaniu dzieci przystępują do wróżby. „Kim będę w przyszłości”.
Na dywanie rozłożone są talerze, pod którymi ukryte są obrazki charakteryzujące różne zawody. Dzieci z emblematem klucza niebieskiego wskazują wybrany przez siebie talerz. Po jego odkryciu dziecko mówi, kim będzie ( np. grzebień –fryzjer, termometr – pielęgniarka itp.)

Klucz żółty
Dzieci z emblematem klucza żółtego łączą się w pary. Każda para otrzymuje kopertę z pięcioma obrazkami. Zadanie polega na wybraniu tylko tych, które zaczynają się na określoną głoskę.
Po wykonaniu zadania dzieci przystępują do wróżby .
„Moneta w studni”.
Na środku sali stoi miska z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wrzuca monetę do „studni”. Czyja moneta wpadnie do wody, ten losuje gwiazdkę z wypisaną przepowiednią. Rodzice odczytują przepowiednie z gwiazdek (np. wkrótce odwiedzi Cię ktoś miły; spełnią się twoje marzenia itp.)
Klucz zielony
Grupa dzieci z emblematami małych zielonych kluczy rozwiązuje zagadki i wskazuje obrazki przedstawiające ich rozwiązanie.
Po rozwiązaniu wszystkich zagadek dzieci przystępują do wróżby.
„ Wirująca butelka”
Na środku Sali leży butelka, a wokół niej obrazy symbole. Każdy kręci butelką a rodzic odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
· Korona – W przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
· Książka – Przed Tobą kariera naukowa, zaszczyty.
· Serce – Czeka Cię wielka miłość i szczęście rodzinne. Będziesz osobą o dobrym sercu.
· Moneta – Będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
· Gwiazda – Przed Tobą kariera aktorska lub piosenkarska. Będziesz gwiazdą.
· Mapa – Czekają Cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
· Piłka – Przed Tobą kariera sportowa. Będziesz sportowcem.
· Medal – Będziesz w życiu odnosić wiele sukcesów.
Klucz czerwony
Dzieci z emblematem klucza czerwonego zdejmują po jednym bucie. Kto z zawiązanymi oczami szybko znajdzie swój but wśród innych ten przystępuje do wróżby.
„Buty”
Dzieci odnalezione buty ustawiają jeden za drugim. Czyj but wyjdzie za próg sali, ten losuje serduszko z przepowiednią. Przepowiednie odczytują rodzice.
6.„Szklana kula” – W dużej szklanej kuli znajdują się karteczki z przepowiedniami. Każdy z rodziców losuje jedną z nich i odczytuje swą przepowiednię.
7. „Lanie wosku”
Dzieci podchodzą kolejno do stolika na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki leją wosk przez klucz. Odgadywanie przyszłości.
9. Wspólne zabawy i tańce przy muzyce.

Opracowanie: mgr Bogna Chęcińska
Przedszkole Samorządowe w Izbicy Kuj.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.