Scenariusz lekcji funkcjonowanie w środowisku. Klasa II (uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym)
Temat: Poznajemy różne emocje i nazywamy je.
Cele ogólne:
• rozwijanie kompetencji komunikacyjnej dziecka poprzez wypowiedzi werbalne i niewerbalne
• rozwijanie aktywności twórczej w sytuacjach zabawowo- zadaniowych
• budzenie odwagi i ciekawości poznawczej
Cele szczegółowe: Uczeń:
• rozpoznaje i nazywa stany emocjonalne ludzi oraz ich przyczyny
• ilustruje emocje gestem i mimiką,
• dobiera grafikę
Formy pracy: indywidualna, grupowa, w parach. Metody :
• metoda praktycznego działania
• żywego słowa
• zabawowa,
• zadaniowa.
Czas: 45 minut.
Miejsce: sala polisensoryczna.
Środki dydaktyczne: kartoniki przedstawiające części twarzy (nos, oczy), historyjki obrazkowe ilustrujące różne emocje (strach), lusterka, części do kotyliona (bibuła, kółeczko z minką, rzep).
Przebieg zajęć:
•Powitanie .
•Wprowadzenie do tematu ( rozmowa z dziećmi, wskazywanie części twarzy na sobie).
•Układanie twarzy z poszczególnych części (przy użyciu kartoników).
•Zabawy z lusterkiem- dzieci obserwują minę nauczyciela, naśladują ją, obserwują własną mimikę podczas prezentacji poszczególnych stanów emocjonalnych, naśladują minę kolegi.
•Historyjki obrazkowe- nauczyciel przedstawia różne sytuacje a dziecko pokazuje kartę wyrażającą odpowiednie emocje jakie u niego wywołuje, np. radość, smutek, gniew, strach.
•Jaki jestem- dzieci wykonują kotyliony z buźkami.
Zakończenie zajęć
•Ocena pracy dzieci.
•Porządkowanie miejsca pracy.
•Pożegnanie