SCENARIUSZ LEKCJI PROBLEMOWEJ
Imię i nazwisko nauczycieli opracowujących scenariusz:
Temat lekcji: Ułamek jako część całości.
Przedmiot/ Klasa: matematyka klasa 4
Cel główny lekcji: Umiejętność opisania przez ucznia części danej całości za pomocą ułamka
Cele operacyjne:
1. Uczeń zna pojęcie ułamka jako części całości.
2. Uczeń wie co oznacza licznik, a co mianownik w ułamku zwykłym.
3. Uczeń zapisuje ułamek zwykły cyframi oraz słowni
Metody i formy pracy: metody: cykl Kolba, film, pogadanka, ćwiczenia interaktywne formy: zbiorowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: platforma Matzoo YouTube
platforma Google sites zasoby platformy "Pi-stacja";
komputery z dostępem do Internetu; podręcznik i zeszyt ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
Czynności wstępne i organizacyjne
Przywitanie się z klasą. Sprawdzenie listy obecności. Podanie tematu i celu lekcji.
Aktywność nr 1
Temat:
Wprowadzenie.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Czynności organizacyjno - porządkowe. Podanie tematu i celu lekcji.
Jako wprowadzenie do tematu zajęć uczniowie oglądają film. https://www.youtube.com/watch?v=FKwCQ7c3SPQ&list=TLPQMTkxMTIwMjI6rCNTJ8vCMQ&index=2
Aktywność nr 2
Temat
Podstawowe wiadomości o ułamku.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Rozmowa na temat filmu, odpowiedzi na pytania co to jest ułamek?
jak nazywają się liczby w ułamku?
Prezentacja i omówienie plakatu przedstawiającego ułamki zwykłe. Odczytywanie ułamków: https://slideplayer.pl/slide/3026245/
Aktywność nr 3
Temat
Praktyka.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Wykonywanie zadań: https://www.matzoo.pl/klasa4/poznajemy-ulamki_21_704 https://www.matzoo.pl/klasa3/ulamki_16_417
Aktywność nr 4
Temat
Utrwalenie i podsumowanie.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Ocena aktywności uczniów podczas lekcji.
Ćwiczenie utrwalające. https://learningapps.org/view1451615 Zadanie pracy domowej w zeszycie ćwiczeń.
Sposób ewaluacji zajęć
Ankieta do uczniów. https://www.menti.com/alip2fhpao7f
Komentarz metodyczny
W komentarzu metodycznym proszę ocenić:
1. Motywacja i wydajność wzrastają gdy uczniowie osiągają wyznaczone cele. Uczeń powinien myśleć pozytywnie, wierzyć we własne możliwości. Także ze strony nauczyciela ważne jest by nastawić się pozytywnie do ucznia, dać mu szanse, nie zamykać się.
2. Największy problem na tym etapie polega na zapamiętaniu która liczba to mianownik, a która licznik.
3. Dzieci mają problem z logicznym myśleniem, denerwują się gdy nie potrafią rozwiązać danego przykładu. Jak nauczyciel ocenia zdolność logicznego myślenia, wytrwałość i odporność na nie powodzenia – można podać konkretne, różniące się przykłady.