Numer: 53225
Przesłano:

Wesołe zabawy z liczbami - utrwalamy dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Scenariusz zajęć matematycznych - klasa 1

Temat: Wesołe zabawy z liczbami – utrwalamy dodawanie i odejmowanie w zakresie 10

Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne:

Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10

Kształtowanie logicznego myślenia i współpracy w grupie

Nauka przez zabawę i ruch

Cele szczegółowe – uczeń:

dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10

porównuje liczby

rozwiązuje zadania poprzez zabawę

współpracuje w grupie

Metody:

zabawowa

czynna

problemowa

pokaz

metoda pracy z całą klasą i w grupach

Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa

Pomoce dydaktyczne:

kartoniki z liczbami 0–10

kostki do gry

kolorowe piłeczki lub woreczki gimnastyczne

duża plansza z cyframi

obrazki do przeliczania (np. jabłka, misie, kwiatki)

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie (5 minut)

Nauczyciel wita uczniów i zaprasza ich do wspólnego kręgu. Krótka zabawa ruchowa na rozgrzewkę:
„Liczbowe powitanie” – Nauczyciel mówi: „Klaso, pokażcie mi 5 podskoków!” / „Pokażcie mi 3 klaszczące dłonie!” – dzieci wykonują polecenia zgodnie z liczbą.
2. Zabawa 1: Matematyczny tor przeszkód (15 minut)

Opis: Dzieci pokonują tor przeszkód (np. przejście po linie, przeskok przez hula-hop), a na końcu czeka zadanie matematyczne: losują kartkę z działaniem (np. 5 + 3 = ?) i muszą podać poprawną odpowiedź, aby wrócić na miejsce.

Cel: Utrwalenie działań matematycznych poprzez ruch i zabawę.
3. Zabawa 2: Gra „Zgadnij, jaka to liczba?” (10 minut)

Opis: Nauczyciel myśli o liczbie z zakresu 0–10 i daje podpowiedzi:
– „Ta liczba jest większa niż 4, ale mniejsza niż 7.”
– „To suma 3 i 2.”
Dzieci zgadują liczbę, podnosząc odpowiedni kartonik.
4. Zabawa 3: Liczbowy sklep (10 minut)

Opis: Dzieci bawią się w sklep – każde dziecko dostaje „monety” (np. guziki). Nauczyciel wystawia towary (obrazki z ceną, np. jabłko – 3, samochodzik – 5). Dzieci liczą swoje „pieniądze” i kupują wybrane przedmioty, przeliczając ile im zostało.

Cel: Nauka odejmowania w praktyce, rozumienie wartości liczbowych.
5. Podsumowanie i refleksja (5 minut)

Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel zadaje pytania:

Co było dla was najłatwiejsze?

Co sprawiło wam trudność?

Która zabawa podobała się wam najbardziej?

Dzieci mogą podnieść kolorową kartkę (zieloną – bardzo się podobało, żółtą – było ok, czerwoną – było trudno).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.