Scenariusz zajęć otwartych dla klasy 2
Temat: Pracowite pszczoły
Cel ogólny:
- kształtowanie postaw proekologicznych
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
- śpiewa piosenkę obrazując ruchem tekst
- zna budowę pszczoły
- podstawowe informacje nt życia pszczół
- zna znaczenie pszczół w przyrodzie zna
- powtarza pisownię wyrazu „pszczoła”
- współpracuje w grupie
- zna pojęcie sześciokąt
- utrwala rozumienie pojęcia mnożenia
- ilustruje mnożenie
- utrwala znajomość tabliczki mnożenia w zakresie 36
- zna smak miodu
Podstawa programowa:
I 1.1, 2, 5; 2.1; 3.1; 4.1
II 3.1, 3, 4; 4.1, 2; 5.1; 6.1
III 1.1, 10
IV 1.1; 2.14
VII 1.1; 3.1, 3; 5.1
VIII 2.2; 3.1
Metody wg K. Kruszewskiego:
• słowna
• oglądowa
• praktyczna
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
• grupowa
Pomoce dydaktyczne:
• komputer z dostępem do Internetu
• tablica interaktywna
• 6 papierowych kwiatów
• pudełko małych pomponików
• 6 sztuk emblematów z pszczołami wraz z liczbami: 6, 12, 18, 24, 30, 36
• 6 sztuk działań na mnożenie odpowiadających liczbom z emblematów
• 26 sztuk kart pracy indywidualnej „Kwiaty z pyłkami”
• słoik miodu
• taca z 32. kawałkami chrupkiego pieczywa
Przebieg:
1. Nauczyciel wita uczniów i zaprasza do zaśpiewania piosenki „Wiosna, wiosenka”. https://www.youtube.com/watch?v=U-_eEVUlA6E
Następnie przedstawia cel zajęć poprzedzony wprowadzeniem odwołującym się do poprzednich tematów (poznawanie zawodów oraz znaczenia pracy). Przedstawia bohaterkę zajęć – pszczołę – zagadką:
Jest pracowita. Jej nazwa nie słucha zasady, że piszemy “rz” po spółgłosce “p”.
2. Film edukacyjny nt pszczół: https://www.youtube.com/watch?v=VJZ0nlAvaJc
3. Quiz o pszczołach:
https://wordwall.net/pl/resource/2236571/pszczo%C5%82y
4. Nauczyciel zaprasza uczniów do pracy – pomocy pszczołom w zbieraniu pyłku. Zadania na dywanie – nauczyciel rozkłada na dywanie papierowe kwiaty oraz przyczepia do nich pomponiki, które imitują pyłek. Wprowadza różne kombinacje działań, np. 2 kwiaty razy po 2 pyłki, 4 kwiaty razy po 3 pyłki itd. Uczniowie mają dopasować działanie i wynik.
Działanie: 3 x 4
Wynik 12
5. Gra dydaktyczna ruchowa – gra w dwóch turach. 6. uczniów otrzymuje kartoniki z emblematami pszczół wraz z liczbami: 6, 12, 18, 24, 30, 36. Pozostali kwiaty z działaniami na mnożenie. Zadaniem uczniów ma być połączenie się tak, aby działanie pasowało do wyniku – pszczoła szuka swojego kwiatka.
3 x 2
6 x 2
3 x 6
3 x 8
5 x 6
6 x 6
6. Praca indywidualna w ławkach. Nauczyciel rozdaje karty pracy – „Kwiaty z pyłkami”. Wprowadzenie pojęcia „sześciokąt”. Zadaniem uczniów jest narysowanie pasującego do liczby obrazka przedstawiającego wybraną liczbę kwiatków z odpowiednią liczbą pyłków (określona ilość kwiatów razy po właściwa ilość pyłków). Uczniowie są proszeni o podpisanie obrazka z pszczołą dla utrwalenia pisowni tego wyrazu.
7. Podsumowanie zdobytej wiedzy:
https://zpe.gov.pl/b/z-wizyta-w-ulu/PtXxwYdMu
8. Kilka ciekawostek na koniec. Nauczyciel pokazuje słoik miodu. Pyta uczniów jak myślą, z ilu kwiatów pszczoły muszą zebrać pyłek, abyśmy mieli tyle miodu. Padają odpowiedzi. Prawidłowa odpowiedź: ok. 6 mln. Chętny uczeń zapisuje tą liczbę na tablicy.
9. Ewaluacja. Uczniowie wypowiadają się czego nowego się nauczyli, zrozumieli podczas zajęć.
Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach i zaprasza do degustacji miodu (kawałek pieczywa chrupkiego moczony w miodzie).
