Numer: 53180
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wycieczka po Polsce - zabawy dydaktyczne zainspirowane wierszem "Co to jest Polska?" Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat: „Wycieczka po Polsce” – zabawy dydaktyczne zainspirowane wierszem „Co to jest Polska?” aut. R. Przymus.

Cele:
Poznawcze:
- zapoznanie z wierszem pt. „Co to jest Polska?” aut. R. Przymus

Kształcące:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- bogacenie słownika czynnego,
- rozwijanie percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- rozwijanie umiejętności skupienia uwagi,
- kształtowanie postawy badawczej,
- rozwijanie umiejętności prawidłowego liczenia,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- kształtowanie umiejętności samokontroli,
- rozwijanie umiejętności rzutu,
- rozwijanie umiejętności rozróżniania i nazywania różnorodnych środków transportu: samochód, pociąg, samolot,
- rozwijanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu, umiejętności reagowania na zmiany zachodzące w muzyce.

Wychowawcze
- zachęcanie do zgodnego współdziałania i współpracy (w parach i zespołach) podczas wykonywania wspólnych zadań,
- budzenie odpowiedzialności za rzetelne wykonanie powierzonego zadania.

Metody
1. Metody wg M. Kwiatkowskiej:
- czynne (kierowania aktywnością, zadań, ćwiczeń)
- oglądowe (obserwacja i pokaz)
- słowne (rozmowa, objaśnienie)
2. Koncepcja planu daltońskiego.
3. Koncepcja F. Froebla.

Formy pracy:
- zbiorowa
- w zespołach
- w parach
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
płyta CD – utwór „Tygodniowa powitanka”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Cofa auto”, „Leci samolot”, wiersz „Co to jest Polska?” aut. R. Przymus, obrazki przedstawiające treść wiersza: miasto, wieś, łąka, pola, las, rzeka, jezioro, góry, morze, dom, rodzina, flaga polski, 4 wiaderka, 4 sylwety smoka, piłeczki z daru nr 1, kubeczki plastikowe, karty ze wzorami budowli z kubeczków, 4 arkusze niebieskiego brystoli, rybki z taśmą magnetyczną, 4 wędki, pojemnik z woda, muszle, szczypce, lupy, patyczki do szaszłyków, owoce, talerzyki, deski, arkusz szarego papieru, dary nr 7,8,9,10, zielona farba, kolorowanka przedstawiająca Smoka Wawelskiego

Realizowane obszary z Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
I.4, II.2, III.1, 4, 5, 7, 8, 9, IV.2, 5, 7, 9, 10, 12,13,14, 15,19

Realizacji treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla przedszkoli:
2.2, 2.3

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Zajęcia kierowane: „Spotkanie w kole”.

Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zaznaczają na tablicy planu dnia odpowiednią aktywność –zajęcia.

1. Powitanie piosenką pt. „Tygodniowa powitanka - środa”.
Dzieci ustawiają się w kole. Ilustrują ruchem treść piosenki.

2. „Co to jest Polska?” – wysłuchanie wiersza aut. R. Przymus
Dzieci słuchają wiersza, nauczycielka jednocześnie przyczepia karty ilustrujące jego treść wokół flagi Polski.

3. Rozmowa kierowana na temat zaprezentowanych treści oraz wcześniej zdobytych wiadomości:
- Co to jest Polska?
- Z czym może nam się kojarzyć Polska?
- Jak nazywa się stolica Polski?
- Kto to jest patriota?
- Jak nazywa się miasto, w którym mieszkamy?

4. Wycieczka po Polsce – zabawy dydaktyczno – ruchowe.
Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę po Polsce. Podróż zaczynają w swoim mieście – Lublinie.
Pierwszym środkiem transportu będzie pociąg. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, jak nazywa się osoba, która prowadzi pociąg – maszynista.
Dzieci ustawiają się w pociąg i do utworu „Jedzie pociąg z daleka” przemieszczają się do pierwszej stacji – Kraków.
• Kraków - „Smok Wawelski” – zabawa ruchowa rozwijająca umiejętności prawidłowego rzutu.
Dzieci dobierają się w zespoły według tablicy współpracy zgodnie z założeniami koncepcji Planu Daltońskiego.
Nauczyciela przygotowuje 4 stanowiska z sylwetami smoka przyczepionymi do wiaderek. Zadaniem każdego zespołu jest „nakarmienie” smoka poprzez wrzucenie piłeczki z daru nr 1 do wiaderka. Następnie każdy zespół przelicza, ile piłek udało się celnie wrzucić.
Drugim środkiem transportu będzie auto.
„Cofa auto powoli” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki. Dzieci przemieszczają się do drugiej stacji – Zakopane.
• Zakopane – układanie wieży z kubeczków plastikowych według podanego wzoru.
Dzieci dobierają się w pary według tablicy współpracy zgodnie z założeniami koncepcji Planu Daltońskiego.
Zadaniem każdej pary jest ułożenie wieży według podanego wzoru.
Trzecim środkiem transportu będzie samolot.
Dzieci przemieszczają się do ostatniego punktu „podróży” - nad polskie morze przy akompaniamencie piosenki „Leci samolot” (dzieci ilustrują ruchem lot samolotem”.
• Morze Bałtyckie – łowienie rybek z taśmą magnetyczną przy pomocy wędek.
Dzieci dobierają się w zespoły według tablicy współpracy zgodnie z założeniami koncepcji Planu Daltońskiego.
Zadaniem każdego zespołu jest złowienie jak największej liczby rybek przy pomocy magnetycznej wędki w czasie trwania piosenki „To moja Polska”. Następnie każdy zespół przelicza ile rybek udało się złowić.

II. Aktywność w grupach zabawowo – zadaniowych.

Kącik Darów:
„Wiosna w górach” – układanie kompozycji z darów nr 7,8,9,10 na arkuszu szarego papieru.
Cel: Rozwijanie inwencji twórczej.
Pomoce: dary nr 7,8,9,10

Kącik gospodarczy:
„Zdrowa przekąska na wycieczkę” – przygotowanie owocowych szaszłyków.
Cel: Rozwijanie samodzielności podczas przygotowywania posiłków, wdrażanie dzieci do dbania o ład i porządek w miejscu pracy.
Pomoce: deski, patyczki do szaszłyków, owoce, serwetki, talerzyki

Kącik twórczy:
„Smok Wawelski” – malowanie palcami.
Cel: Rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Pomoce: zielona farba plakatowa, kolorowanka przedstawiająca Smoka Wawelskiego.

Kącik badawczy:
„Muszle, muszelki” – zabawy badawcze w wodzie.
Cel: Rozwijanie umiejętności prowadzenia ukierunkowanej obserwacji, koordynacji wzrokowo - ruchowej
Pomoce: pojemnik z wodą, muszle, szczypce, lupy, talerzki
Po zakończeniu wykonywania zadań dzieci porządkują stanowiska pracy. Dyżurni finalizują prace porządkowe.

III. Ewaluacja.
Dzieci siedzą w kole. Otrzymują karteczki: zieloną i czerwoną. Jeśli dzieciom podobały się zajęcia podnoszą kartkę zieloną (mówią co im się podobało), jeśli nie - czerwoną kartkę
(mówią co im się nie podobało).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.