Numer: 53162
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tyle samo, mniej czy więcej?

Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich
Temat: Tyle samo, mniej czy więcej ?
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie zbiorów
Cele szczegółowe:
- rozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
- określanie wielkości przedmiotów
- doskonalenie umiejętności segregowania ze względu na wielkość
- branie udziału w zabawie ruchowej
- porównywanie liczebności zbiorów przedmiotów
- dostrzeganie i porównywanie wielkości przedmiotów
- segregowanie przedmiotów wg wielkości
- wskazywanie na liczebność zbiorów używając określeń mniej – więcej, tyle samo
Metody : słowna, , oglądowa, czynna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wydrukowane zbiory, przedmioty w dwóch wielkościach, kolorowe obręcze, duży i mały balonik, tamburyn, karta pracy
Przebieg:
1. Zabawa „Porównaj liczebność zbiorów”. Nauczyciel pokazuje dzieciom wydrukowane zbiory o różnej liczebności. Zadaniem dzieci jest ich porównanie i określenie używając sformułowań: mniej – więcej, tyle samo, równo.
2. Zabawa „Segregujemy przedmioty”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka rozkłada przed dziećmi różne przedmioty w dwóch wielkościach. Dzieci przypatrują się uważnie, wypowiadają się na temat zgromadzonych przedmiotów, następnie segregują:
• wg rodzaju tworząc pary: np. mały samochód – duży samochód
• wg wielkości tworząc dwa zbiory: zbiór przedmiotów małych i dużych. Następnie porównują liczebność tych zbiorów.
3. Zabawa ruchowa „Duże i małe kroki”.
Kiedy nauczycielka podrzuca duży balonik – dzieci stawiają duże kroki.
Kiedy nauczycielka podrzuca mały balonik – dzieci stawiają małe kroki.
W zależności ile będzie podrzutów dzieci robią tyle kroków, a następnie starają się porównać, których kroków zrobili mniej, więcej lub tyle samo: dużych czy małych.
4. ,,Zabawa cyferek”- dzieci stoją w szeregu i odliczają do 3 (tworzą grupy jedynek, dwójek i trójek). Następnie słuchają ile razy nauczycielka uderzy tamburynem (1, 2 lub 3) ten zespół podskakuje, klaszcze lub tupie nóżką.
5. Zabawa: „Stań po właściwej stronie”. Nauczycielka mówi:
• po jednej stronie ustawiają się sami chłopcy, po drugiej same dziewczynki
• po jednej stronie ustawiają się dzieci, które mają siostrę, po drugiej te które nie mają
• po jednej stronie ustawiają się dzieci, które lubią jabłka, po drugiej te które nie lubią
• po jednej stronie ustawiają się dzieci, które lubią chodzić na basen , po drugiej te które nie lubią
• po jednej stronie ustawiają się dzieci, które wolą psy, po drugiej te które wolą koty
• po jednej stronie ustawiają się dzieci, które lubią rysować , po drugiej te które nie lubią. Po każdym poleceniu następuje porównanie, których dzieci jest mniej, więcej lub tyle samo.
6. Ćwiczenie utrwalające umiejętność przeliczania elementów w zbiorze „Policz kropki”. Każde dziecko dostaje kartę pracy. Zadaniem dzieci jest policzyć kropki po lewej stronie, a następnie dorysować tak, by po prawej stronie było ich tyle samo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.