Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego
Temat: Doskonalenie wybranych ćwiczeń gimnastyki podstawowej z elementami gimnastyki artystycznej.
Klasa piąta szkoła podstawowa
Główne cele lekcji:
- podniesienie wydolności fizycznej
- dbałość o harmonijny rozwój organizmu
Motoryczność:
- kształtowanie sprawności fizycznej poprzez ćwiczenia
- kształtowanie estetyki i elegancji ruchu
- rozwój siły mięśni, zwinności, gibkości i koordynacji ruchowej
Umiejętności:
- poprawnie wykonuje ćwiczenia z przyborem
- prawidłowa samoasekuracja i samokontrola wykonywanych ćwiczeń
Wiadomości:
- poszerzenie zasobu ćwiczeń z przyborem
- znaczenie ćwiczeń z przyborem dla kształtowania prawidłowej postawy ciała
- wpływ aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój organizmu
Wychowawcze:
- świadoma dbałość o właściwą postawę ciała
- poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współćwiczących
Metody realizacji zadań:
- zadaniowa ścisła
- naśladowcza ścisła
- ruchowej ekspresji twórczej
- zabawowa
Formy:
- frontalna
- indywidualna
Przyrządy i przybory:
wstążki, piłki, materace, drabinki, szarfy, głośnik przenośny do muzyki
Części lekcji:
Część wstępna:
1. Organizacja grupy:
- powitanie grupy, zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2. Motywacja do zajęć:
- podanie tematu i celów lekcji, zachęcenie uczennic do aktywnego udziału w lekcji.
3. Zabawa ogólnorozwojowa:
„Berek z szarfą” – wyznaczony berek spośród ćwiczących ma szarfę zawieszoną na szyi, zadaniem berka jest dotknięcie ręką uciekającego, osoba dotknięta zakłada szarfę na szyję i staje się berkiem.
4. Rozgrzewka:
Ćwiczenia ogólnorozwojowe przy muzyce z ustawienia w szeregu:
w marszu:
- krążenia ramion w przód i w tył, krok odstawno- dostawny, przeplatanka
w truchcie
- skip A, skip C
w rozkroku
- krążenia bioder, skłony i skrętoskłony, ćwiczenia nadgarstków z jednoczesnym krążeniem stopy
Część główna:
Ćwiczenia przy drabinkach:
- chwyt prawą ręką za trzeci od góry szczebel drabinki stojąc bokiem prawą nogą zmiana chwyt lewą ręką stojąc prawą nogą bokiem do drabinki
- stojąc przodem na trzecim szczeblu od dołu chwyt za szczebel na wys. głowy odchylanie tułowia i bioder od drabinki
- zwis przodem do drabinki
- zwis tyłem do drabinki
Ćwiczenia na materacach:
- podpór przodem z unoszeniem i opadaniem bioder
- podpór tyłem z unoszeniem i opadaniem bioder
- podpór tyłem „mostek”
- ćwiczenia według inwencji uczniów
Ćwiczenia z piłkami przy muzyce:
- przed sobą podrzut piłki wyprostowaną ręką prawą chwyt ręką lewą i odwrotnie
- podrzut piłki oburącz nad głową chwyt piłki wyprostowanymi rękami
- podrzut piłki oburącz nad głową klaśnięcie chwyt piłki wyprostowanymi rękami
- podrzut piłką w górę oburącz, pół obrotu i chwyt oburącz
- uczennica puszcza piłkę toczącą się po podłożu wyprzedzają z lewej strony i podnosi piłkę
- ćwiczenia według inwencji uczennic
Ćwiczenia z wstążką przy muzyce:
- pozycja wyjściowa: w lekkim rozkroku, wstążka w wyprostowanej prawej ręce, zataczanie wstążką obszernych w przód
- j.w. ale ręką lewą
- pozycja wyjściowa: w lekkim rozkroku., zataczanie wstążką ósemek najpierw prawą następnie lewą ręką
- krok odstawno–dostawny wykonywanie wężyków pionowych i poziomych
- ćwiczenia według inwencji uczniów
Część końcowa
Ćwiczenia rozluźniające i uspokajające przy muzyce
- marsz z luźnym potrząsaniem ramionami, z unoszeniem ich w górę i opuszczaniem w dół,
- w rozkroku luźne opady tułowia wydech i wznosy tułowia wdech
- zabawa minutka
Podsumowanie zajęć
- zbiórka, omówienie zajęć, ocena ćwiczących, pożegnanie