Scenariusz zajęć indywidualnych
Data przeprowadzenia zajęć:
Osoba prowadząca:
Ilość uczestników zajęć:
Temat zajęć: Bałwankowe zabawy- ćwiczenia usprawniające motorykę małą i dużą, ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej oraz percepcji słuchowej i uwagi.
Cele ogólne:
• nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem
• usprawnianie motoryki dużej i małej
• stymulacja zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, propriocepcji, układu przedsionkowego
• rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej
Zgodność z Podstawą Programową wg Rozporządzenia MEN (z dn. 1 4.02.2017r. , Dz. U. z 2017r.,poz.356):
Dziecko :
• Obdarza uwagą osoby dorosłe (pkt. III, ppkt8);
• Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka - stymulacja zmysłów dotyku, propriocepcji, słuchu, wzroku, (pkt. IV ppkt1);
• Uczestniczy w zabawach ruchowych (...) wykonuje różne formy ruchu - rozwijanie umiejętności naśladownictwa, planowania motorycznego, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej (pkt. I, ppkt5);
• Komunikuje się z osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne- wspomaganie umiejętności językowych dziecka z wykorzystaniem metod AAC (pkt. III, ppkt9)
• Odpowiada na pytania (pkt.IV,ppkt5);
• Klasyfikuje przedmioty według: koloru; (pkt.IV,ppkt12)
• Słucha, porusza się przy muzyce, reaguje na sygnały (pkt. IV, ppkt7);
Cele operacyjne:
Dziecko:
Zna:
• swoje imię
• schemat ogólny ciała
• gesty Makaton: „dzień dobry”, „dziękuję”, „koniec”, „wstawać”, „siadać”, „bawić się”, „czytać”, „tańczyć”
• symbole PSC stosowane do ustalenia planu na zajęcia
Rozumie:
• polecenia słowne poparte pokazem, gestami naturalnymi oraz gestami systemu Makaton: „dzień dobry”, „koniec”, „dziękuję”, „wstawać”, „siadać”, „bawić się”, „czytać”, „tańczyć”
• zasady stosowane podczas zajęć
Umiepotrafi:
• czekać na swoją kolej
• nawinąć guzik na szpulkę
• schować guziki we właściwe miejsce wg koloru,
• dostosować gesty do słów piosenki „Gimnastyka bałwanków” - ze wspomaganiem modelującym
• aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych,
• wykonać podskok, wykonać przysiad, wspinać się na palce, wymachiwać rękoma,
• segregować guziki wg. wielkości, koloru
• otworzyć drzwi domku kluczykiem, zasuwką.
Metody:
a) Metody wg dydaktyki przedszkolnej:
• metody oparte na obserwacji: pokaz, demonstrowanie ilustracji, rysunków;
• metody słowne: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa, rozmowa kierowana;
• metody oparte na działaniu: metoda ćwiczeń, metody zadań stawianych dziecku;
b) Metody terapeutyczne wynikające ze specyfiki organizowanych zajęć:
• HANDLE, terapia ręki;
• metoda stymulacji zmysłów.
Formy pracy:
• praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Głośnik bluetooth, piosenka: „Gimnastyka bałwanków” (Joanna Jabłońska, Mateusz Derelkowski), kolorowe i różnej wielkości guziki, książka: „Dziewięć bałwanków” (Anna Łada-Grodzicka), 9 bałwanków z kartonu, szpulka do nawijania guzików, 4 duże guziki (czerwony, żółty, niebieski, zielony), drewniany domek manipulacyjny.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dzieckiem. Ułożenie planu na zajęcia. Przedstawienie tematu zajęć (towarzystwo bałwanka, który zgubił swoje guziki).
2. Ćwiczenia Handle: wytrząsanie rąk, siłowanie palcami, opukiwanie głowy i twarzy, tupanie z akcentem, próby klaskania na siedząco.
3. Piosenka „Gimnastyka bałwanków”- dostosowanie gestów do słów piosenki
4. Nawijanie guzików na szpulkę, szukanie guzików zgubionych przez bałwanka.
5. Czytanie uczestniczące książki pt.: „ Dziewięć bałwanków” z wykorzystaniem bałwanków ilustrujących tekst w książce. Wskazywanie właściwego bałwanka.
6. Segregowanie guzików wg wielkości oraz koloru.
7. Umieszczenie, znalezionych wcześniej guzików, za właściwymi drzwiczkami domku manipulacyjnego.
8. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 