X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51987
Przesłano:

Wiosna wokoło, bawimy się wesoło. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Temat zajęć: Wiosna wokoło, bawimy się wesoło

Czas trwania zajęć: Dwie godziny (120 min.)
Miejsce zajęć: Dom rodzinny wychowanka
Uczestnik zajęć: Wychowanek z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim ze współwystępującymi zaburzeniami i z autyzmem
Środki dydaktyczne:
 lampka zapachowa, olejek cytrynowy
 odtwarzacz muzyki mp3 w smartfonie
 symbole PCS: wiosna, deszcz, słońce, kwiat, bocian
 instrumenty muzyczne: tamburyno
 chusta w zielonym kolorze
 masy sensoryczne
 wiersz o wiośnie J. Brzechwa „Przyjście wiosny”, „Wiosenne porządki”
 utwory: Cztery Pory Roku. Wiosna Antonio Vivaldi, Chopin Walc wiosenny
 piosenki dziecięce: „Gimnastyka rączek”, „Jedna głowa”, „Głowa ramiona.”
 muzyka relaksacyjna z dźwiękami natury – „Sunny Mornings”
Cele zajęć:
Cel ogólny:
 stymulacja percepcji słuchowej, wzrokowej, dotyku
 rozwijanie zainteresowania zmianami w otaczającym świecie
 nawiązywanie kontaktu emocjonalnego z partnerem (nauczycielem)
 odczuwanie radości ze wspólnej zabawy
 rozwijanie komunikacji niewerbalnej
 kształtowanie orientacji i schematu ciała
 rozwijanie precyzji wykonywanych ruchów dużej i małej motoryki
 kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania
 nabywanie umiejętność stanu odprężenia
Cele szczegółowe – wychowanek:
 reaguje na gest powitania i pożegnania
 odbiera proponowane bodźce wiosenne reagując na stworzony klimat zajęć
 bogaci słownictwo bierne związane z porą roku, osłuchuje się ze słownictwem związanym z porą roku - wiosną
 dostrzega PCS–y towarzyszące słowom
 wykazuje aktywność poznawczą samorzutną i kierowaną, jest sprawczy, wysyła komunikaty
 reaguje adekwatnie na proste polecenia nauczyciela
 wyraża odczucia związane z bodźcami słuchowymi, współdziała w wydobywaniu dźwięków
 czuje się bezpiecznie
 wyraża mową ciała, wokalizacją swoje samopoczucie, emocje, potrzeby
Metody pracy:
 stymulacja polisensoryczna wg pór roku, elementy porannego kręgu, muzykoterapii, chromoterapii, aromaterapii
 oglądowa, praktycznego działania
 komunikacja wspomagająca
 Program Wprowadzający M.Ch. Knill’ów
 zabawy muzyczno- ruchowe z naśladowaniem
 elementy metody Affolter
 modyfikacja zachowań niepożądanych z użyciem wzmocnień stymulujących
 masaż ciała
 relaksacja
Formy pracy: indywidualna
Rola nauczyciela: wspieranie, aktywizowanie, pomaga, zachęca i motywuje do działania
Rola wychowanka: w miarę możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne:
 Organizacja przestrzeni
 Nawiązanie kontaktu
Elementy Porannego kręgu:
 Wąchanie olejku cytrynowego
 Zapalenie lampki, wodzenie wzrokiem za źródłem światła
 Śpiewanie powitalnej piosenki zawierającej imię dziecka „Witaj imię dziecka, ...” na melodię „Panie Janie”. Utrwalanie gestu na powitanie.
 Muzyczne, aktywizujące wprowadzenie w atmosferę wiosny - nagranie „Cztery pory Roku. Wiosna” A. Vivaldi
 Prezentacja instrumentu muzycznego (tamburyno) – próby samodzielnego uderzania ręką przez dziecko w instrument
 Zgaszenie lampki zapachowej - obserwowanie dymu
II. Zajęcia właściwe:
1. Wprowadzenie w tematykę wiosenną. Osłuchanie z terminem „wiosna” i określeniami zjawisk atmosferycznych - słońce, deszcz, wiatr
 prezentacja symboli PCS i odczuć związanych z tą porą roku poprzez odczuwanie symboli wiosennych (zapach, dźwięk, barwa)
 słuchanie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny” z podkreśleniem słów: wiosna, słońce, kwiaty, bocian
 zabawy sensomotoryczne usprawnianie manualne i motoryczne z wykorzystaniem mas sensorycznych,
2. Program Wprowadzający Knillów, kształtowanie świadomości własnego ciała
3. Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosenkach
 zabawy kształtujące orientację w schemacie ciała ilustrowane gestem przy dziecięcych piosenkach tj.: „Gimnastyka rączek”, „Jedna głowa”, „Głowa ramiona...”
 zabawa z zieloną chustą przy utworze Chopina „Walc wiosenny”
4. Relaks z masażem:
 Masaż przy muzyce relaksacyjnej z odgłosami przyrody „Sunny Mornings”
III. Zajęcia końcowe:
1. Pożegnanie słowem i gestem przy piosence „Zajęcia skończone...”.
2. Podziękowanie dziecku za udział w zajęciach i za aktywność, podanie ręki.

Uwagi:
Przebieg zajęć może ulec zmianie w zależności od bieżących potrzeb wychowanka, samopoczucia, zachowań trudnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.