X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51964
Przesłano:

Godzina z ciekawą książką

Imię i nazwisko prowadzącego: Alina Szymczak

Rodzaj zajęć: lekcja języka polskiego w ramach innowacji pedagogicznej w kl. IV – VIII w szkole podstawowej

Temat: Godzina z ciekawą książką.

Cele ogólne:
- propagowanie czytelnictwa wśród uczniów

Cele szczegółowe:
- rozbudzenie u dzieci zainteresowania książką będącą źródłem wiedzy oraz przeżyć,
- tworzenie warunków do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz motywowanie
do podjęcia czytania,
- uwrażliwienie na piękno literatury,
- uświadomienie uczniom, iż czytanie książek to doskonała forma spędzania wolnego czasu,
- doskonalenie umiejętności opowiadania o książce z elementami recenzji,
doskonalenie umiejętności uważnego słuchania oraz zadawania trafnych pytań

Formy pracy: indywidualna

Metody pracy: oglądowa, wywiad

Środki dydaktyczne: książka, którą uczeń opowiada (czasami seria książek), ewentualnie
plakat, referat na temat autora wybranej książki

Czas: 1 jednostka lekcyjna (zdarza się, ze uczniowie klas starszych opowiadają bardzo grubą książkę. W takiej sytuacji nauczyciel przydziela kolejną lekcję).

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Przypomnienie kto i jaką książkę ostatnio opowiadał.
3. Poproszenie o zajęcie miejsca na stołku, który znajduje się na środku klasy.
4. Uczeń zajmuje miejsce i podaje tytuł oraz autora książki, której treść na dzisiejszej lekcji opowie (nie może to być lektura obowiązkowa w szkole podstawowej, mile z kolei widziane są lektury uzupełniające). Następnie opowiada treść wybranej przez siebie książki.
5. Reszta klasy nie zadaje na razie pytań, a te, które przychodzą im do głowy notują w brudnopisie. Każdy uczeń musi po wystąpieniu kolegi/koleżanki zadać co najmniej 2 pytania związane z treścią książki. Ważne jest, by uczeń miał zanotowanych kilka pytań, gdyż ktoś może zadać już takie samo pytanie.
6. Kiedy „prezenter” skończy opowiadanie uczniowie zadają pytania (według kolejności ustalonej przez nauczyciela).
7. Zapisanie tematu: „Godzina z ciekawą książką” – tu wpisujemy autora oraz tytuł książki.
Następnie pod tematem uczeń, który opowiadał książkę pisze informacje o świecie
przedstawionym (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie).
8. Opowiadający podaje uczniom do rąk książkę, którą opowiadał i w kilku słowach ją podsumowuje, ma za zadanie zachęcić pozostałych do przeczytania jej bądź np. innej pozycji z tej serii.
9. Ustalenie kto i w jakim terminie jako kolejny będzie opowiadał swoją ulubioną książkę. Wystawienie oceny prowadzącemu lekcję.

Uwagi: Uczeń miesiąc przed swoim „występem” informuje nauczyciela jaką książkę opowie, musi być dostosowana do wieku ale też możliwości ucznia. Nie każdy jest w stanie przeczytać 200-300 stron. Dlatego też każda klasa ma swoje wytyczne, np. klasa IV to minimum 50 stron, kl. V – 75, kl. VI – 100, kl. VII – 150, a kl. VIII – 200. Należy też pamiętać, że nie mogą to być lektury i w jednym roku szkolnym w klasie muszą „pojawić się” różne tytuły. Jeśli uczeń nie może się zdecydować co przeczytać, nauczyciel próbuje mu pomóc ustalić jaka tematyka najbardziej go interesuje, jaki rodzaj literatury i podsuwa propozycje tytułów.
Moi uczniowie lubią tę lekcję, a ja mam gwarancję, że przeczytają choćby jedną pozycję nie będącą lekturą obowiązkową.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.