X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51918
Przesłano:

Kwasy. Scenariusz lekcji

Chemia Scenariusz lekcji. 12.04.2024

Temat lekcji: Kwasy.
I. Cele operacyjne:
- uczeń zna :
- pojęcia kwasy, reszta kwasowa,
- kryteria podziału kwasów,
-uczeń rozumie :
-sposoby otrzymywania kwasów tlenowych i beztlenowych
-doświadczenia chemiczne, w których wyniku można otrzymać różne kwasy,
-uczeń potrafi:
-ustalić nazwy kwasów na podstawie ich wzorów sumarycznych,
- ustalić wzory sumaryczne kwasów na podstawie ich nazw,
-rozróżnić kwasy tlenowe i beztlenowe,
- zapisać równania reakcji otrzymywania kwasów,
II. Metody nauczania:
-wykład
-praca w parach
-prezentacja wykonanej pracy
-praca samodzielna
-doświadczenia chemiczne
III. Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- tablica, kreda
- projektor
- Multiteka Chemia Nowa Era
- https://learningapps.org/2132136
- https://wordwall.net/pl/community/chemia/kwasy-beztlenowe-i-tlenowe
- https://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/To-jest-Chemia_[kl_1][ZP][pr_2019]/#p=19
-karty pracy dla ucznia
IV. Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne:
-sprawdzenie obecności, gotowości uczniów do zajęć oraz zapisanie tematu w e-dzienniku
2.Kontrola wiadomości:
Sprawdzenie stopnia zapamiętania wiedzy z poprzedniej lekcji- kartkówka.
3.Wprowadzenie do tematu:
Przedstawienie tematu lekcji oraz jej celów. Nauczyciel omawia kwasy.
4.Realizacja tematu:
Nauczyciel charakteryzuje kwasy tlenowe i beztlenowe.
Informuje, że najprostszym kwasem jest kwas chlorowodorowy nazywany potocznie kwasem solnym. Zapisuje na tablicy wzór sumaryczny tego kwasu i wyjaśnia różnicę między kwasem chlorowodorowym a chlorowodorem. Nauczyciel pokazuje film z Multiteki Nowa Era doświadczenie: Otrzymywanie kwasu chlorowodorowego. Doświadczenie: Otrzymywanie kwasu siarkowego (IV). /karty pracy/
Losowe podzielenie uczniów na grupy. Wyznaczenie zadań oraz wyjaśnienie zasad pracy na lekcji. Praca w parach. Zadaniem uczniów jest wyszukanie informacji i zanotowanie odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania. Prezentacje. Wybrane osoby z każdej grupy przedstawiają efekty swojej pracy. Pozostali uczniowie w klasie poprawiają lub uzupełniają wiadomości. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie wybrali właściwe informacje.
Sporządzenie notatki w zeszytach.
5.Podsumowanie tematu:
Za pomocą pytań kontrolnych nauczyciel podsumowuje lekcję i sprawdza stopień zrozumienia i zapamiętania tematu.
Nauczyciel nagradza uczniów, którzy wyróżnili się wiedzą, zaangażowaniem w czasie lekcji.
6. Podanie zadania domowego.
Opracowała: Arleta Przybyłowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.