X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51897
Przesłano:

Poznajemy sylwetkę Mikołaja Kopernika. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI
Data: 20.03.2024 r.
Klasa: 1 c
Tematyka obserwacji: Edukacja klasyczna oraz dziedzictwo cywilizacyjne Europy w nauczaniu przedmiotów humanistycznych.
Temat dnia: Poznajemy sylwetkę Mikołaja Kopernika.
Czas trwania: 45 minut.
Prowadzący: mgr Julia Patyniak

Cele:
- rozwijanie umiejętności twórczego myślenia
- kształcenie umiejętności wnioskowania
- wzbogacenie słownictwa
- wdrażanie do wypowiadania się pełnym zdaniem
- nabywanie umiejętności poprawnego czytania
- kształcenie umiejętności poprawnego przepisywania zdania
- budzenie szacunku do wielkich Polaków
- umiejętność wycinania puzzli oraz ich układania
Metody:
- opowiadanie
- z użyciem podręcznika
- doświadczenie- oglądanie gwiazdozbioru z projektora
- burza mózgów
Formy:
Indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Projektor gwiazd, puzzle do wycięcia, film edukacyjny, podręcznik, rozsypanka wyrazowa, portret Mikołaja Kopernika, kartki z symbolami, krzyżówka.
Przebieg lekcji:
- Czynności organizacyjne.
- Powitanie „Uścisk przyjaźni”. Nauczyciel mówi : „Iskrę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj wróci
do mych rąk”, dzieci delikatnie ściskają sobie dłonie, aż iskierka obiegnie cały krąg.
- Część wprowadzająca: Wspólnie ułożenie na tablicy hasła z rozsypanki wyrazowej: ŁAJ, KO, MI, PER, KO, NIK. Głośne odczytanie hasła przez wszystkich uczniów.

- Prezentacja portretu Mikołaja Kopernika połączona z krótką charakterystyką postaci.
Wielki polski astronom ,żył bardzo dawno temu, ponad 500 lat temu. Kopernik zajmował
się gwiazdami, obserwował niebo i Słońce, robił różne obliczenia. Dokonał wielkiego odkrycia- Słońce jest nieruchome, a Ziemia jest jedną z planet, która krąży wokół słońca.
Mówili o nim, że był tak silnym człowiekiem, że zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię.
- Praca z podręcznikiem- str. 32,33. Opowiadanie treści ilustracji str.33 przez chętnych uczniów. Wyjaśnienie nazw przyrządów z ilustracji ( Wydawnictwo MAC EDUKACJA ALE TO CIEKAWE)
- Czytanie przez n-la tekstu ze str. 34-35. Wyjaśnianie niezrozumiałych zwrotów, omówienie treści tekstu: Co odkrył Mikołaj Kopernik? Co myśleli inni uczeni? Dokładne wyjaśnienie powiedzenia ,,„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.” ( Wydawnictwo MAC EDUKACJA ALE TO CIEKAWE)
- Ćwiczenia w przepisywaniu tekstu drukowanego. Przepisywanie dwóch ostatnich zwrotów wiersza ze str.33. Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów wielką literą oraz pisownię znaku- cudzysłów. ( Wydawnictwo MAC EDUKACJA ALE TO CIEKAWE).
- Przerwa śródlekcyjna. Zabawa komenda ,,rakieta”
Dzieci stoją w luźnej rozsypce. Na hasło nauczyciela ,,podróż” tupią, na hasło ,,rakieta” ręce łączą
nad głową, ,,Ziemia”- ręce przed sobą tworzą koło, ,,Słońce” dłońmi wykonują drgania. Jeśli ktoś
się pomyli, siada.
- Wycinanie puzzli i układanie sylwety Mikołaja Kopernika- wklejanie obrazka do zeszytu.
- Uczniowie kładą się na matach na podłogę, nauczyciel zasłania okna, włącza projektor z gwiazdami
i opowiada o konstelacjach gwiazd, gwiazdozbiorów- ewaluacja zajęć.
- Jako zadanie domowe, nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówkę do rozwiązania.
- Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.