X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51885
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dinozaury - scenariusz zajęć, grupa trzylatków

Scenariusz zajęć

Data: 26.02.2024r.
Grupa – 3 latki
Temat: Dinozaury
Prowadząca: mgr Dorota Goińska

Obszar podstawy programowej:
1.5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych;
1.8 wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
1.9 wykazuje sprawność ciała i koordynację;
2.8 zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
3.2 odczuwa swoją przynależność do rodziny, grupy przedszkolnej;
3.4 używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania;
3.8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
3.9 komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi;
4.7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki;
4.11 wyraża ekspresję twórczą;
4.12 klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)’

Cel główny:
• Rozbudzanie zainteresowań dzieci życiem dinozaurów
• Doskonalenie umiejętności matematycznych
Cele szczegółowe:
dziecko:
– Poszerza wiedzę na temat dinozaurów i ich cech charakterystycznych;
– Rozwija wyobraźnię i zmysł dotyku poprzez zabawy badawcze;
– Porównuje przedmioty ze względu na wielkość;
– Przelicza w zakresie 1-3;
– Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
– Utrwala wybrane kolory;
– Prawidłowo reaguje na sygnał słowny.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Metody pracy:
• słowna
• oglądowa
• czynna
Środki dydaktyczne:
Treść listu, kuferek, figurki dinozaurów, jaja dinozaurów 3D wykonane przy wykorzystaniu bandaża gipsowego, młoteczek, miski z piaskiem, muszelki, szkielety dinozaurów 3 D wykonane z bandaża gipsowego, ślady łap dinozaurów, słoik, barwnik czerwony, soda oczyszczona, ocet, woda, płyta z piosenką, naklejki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są witam was...”
2. Zaprezentowanie dzieciom tajemniczego kuferka i przeczytanie zagadki, która ma naprowadzić dzieci co będzie w środku.
Co to za zwierzęta, które żyły bardzo dawno temu, były duże, silne i wylęgały się z jaj? Miały ostre zęby i pazury. Dziś można je spotkać tylko w muzeach. Jeśli dzieci nie zgadną nauczyciel pyta czy chcą się dowiedzieć o jakie stworzenia chodzi prosi wybrane dziecko o otworzenie kuferka. Dziecko wyciąga dinozaura oraz list nauczyciel odczytuje list.
Witam was drogie przedszkolaki jestem dinozaur Dinuś i jestem diplodokiem. Chciałbym was dzisiaj zaprosić do zabaw w których dowiecie się o mnie i o moich kolegach. Wykonujcie uważnie zadania, a w nagrodę otrzymacie ode mnie niespodziankę która jest w tym oto kuferku. Powodzenia.
Zadanie 1- Podążaj śladami dinozaura.
Nauczyciel rozkłada na dywanie ślady dinozaurów w trzech kolorach: czerwony, zielony, żółty. Włącza piosenkę „Dinozaury”, w tym czasie dzieci chodzą tylko po śladach dinozaurów. W trakcie n-l może zmieniać kolory śladów.
Zadanie 2 – Jaja dinozaura
Nauczyciel prezentuje jaja dinozaurów. Dzieci liczą ile ich jest. Świetnie są 3 jaja chcecie dowiedzieć się co w nich jest? Sprawdźmy?
Dzieci z pomocą nauczyciela rozbijają jaja. W jakich kolorach są te dinozaury? Te dinozaury mają nazwy ten to tyranozaur, triceratops, stegozaur.
Zadanie 3 – zabawa ruchowa „Dinozaur”
Zabawa „Dinozaur” – dzieci spacerują swobodnie po sali, na hasło „Idzie dinozaur” stają nieruchomo, a na hasło „Dinozaur odszedł” ponownie wracają do spaceru.
Zadanie 4 – Szukanie kości dinozaurów
Do tego zadania nauczyciel przygotowuje 4 miski i piasek. Chowa szkielety, a dzieci starają się je odnaleźć. Wspólne ułożenie szkieletu dinozaura – szkielet 3D
Zadanie 5 – eksperyment „Wybuchający wulkan”
Na koniec eksperyment z wulkanem. Nauczyciel wlewa do słoika wodę zabarwioną na czerwono następnie wsypuje 2 łyżki sody oczyszczonej i 30 ml octu. Dzieci obserwują wybuch wulkanu i wypływającą lawę.
3. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie dzieciom za wzorowe wykonanie zadań. Następnie każde dziecko losuje z pudełka niespodziankę.

(Fragment książki E. Beaumont, ,,Dinozaury i prehistoria. Świat w obrazkach”, wyd. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.