X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51846
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta, biją dzwony. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat dnia: „Święta biją dzwony" — poznawanie polskich tradycji ludowych związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Zabawy integracyjne doskonalące umiejętność komunikowania się w grupie. Tworzenie ozdób wielkanocnych wspólnie z rodzicami korzystając różnorodnych materiałów i wyprawki plastycznej. Zabawy z tablicą interaktywną – memory wiosenno - świąteczne. „Śmigus - dyngus" – inscenizowanie obrzędu.

Cele ogólne:
- Poznawanie polskich tradycji ludowych związanych z obchodzeniem świąt wielkanocnych.
- Rozwiązywanie zagadek związanych ze świętami.
- Rozwijanie słuchu fonematycznego.
- Podejmowanie działalności plastycznej dążąc do osiągnięcia wspólnego celu.
- Doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.

Cele szczegółowe: Dziecko:
- zna polskie tradycje ludowe związane z obchodzeniem świąt,
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
- dzieli wyrazy na sylaby i głoski,
- podejmuje działalność plastyczną dążąc do osiągnięcia wspólnego celu,
- potrafi współdziałać w grupie.

Metody pracy:
- słowna - rozmowa, objaśnienia, zagadki, quiz,
- oglądowa - pokaz, obserwacja,
- czynna — udział dzieci w zajęciach, stawianie zadań do wykonania.

Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa.

Środki dydaktyczne:
- zagadki, ilustracje, napisy, pytania - quiz świąteczny, sylwety pisanek, pianino, kartoniki czerwone i zielone, tablica interaktywna, nożyczki, kredki, flamastry.

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie rodziców – krótka pogadanka nauczycieli i bibliotekarki na temat korzyści jakie płyną z czytania dzieciom, przedstawienie programu czytelniczego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w którym przedszkole bierze udział, prezentacja książek otrzymanych w programie.

2. Powitanie dzieci.
Prowadzące witają wszystkich obecnych wierszykiem Ci, którzy poczują się powitani wykonują polecenia o których mówią prowadzące.

- Kto jest wesoły niech zaraz wstanie,
niech się ukłoni na powitanie.

- Kto ma zielone niech zaraz wstanie,
niech się uśmiechnie na powitanie.

- Kto zjadł śniadanie niech zaraz wstanie,
niech nam zatańczy na powitanie.

- Kto ma pisanki niech zaraz wstanie,
niechaj podskoczy na powitanie.

- Kto lubi świętować niech zaraz wstanie,
I niech nam tupnie na powitanie.

3. „Zgaduj – zgadula” - ekspresja werbalna - zagadki świąteczne.
Dzieci rozwiązują wraz z rodzicami zagadki o tematyce świąt wielkanocnych i odnajdują do nich ilustracje, napisy, dzielą na sylaby i głoski.

- Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały
i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni? (zając)

- Kurka je zniosła, mama do domu przyniosła.
Potem ugotowała i dzieciom głodnym dała. (jajko)

- W święta zwykle biały na stole leży,
na nim srebrne sztućce i piękne talerze. (obrus)

- Na wielkanocnym stole to ona króluje.
Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. (babka)

- Jak się nazywa skorupka od jajek,
Co na Wielkanoc świetnie się nadaje? (pisanka)

- Upleciony ze słomy, z wikliny, Chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)

- Żółciutkie kuleczki za kura się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą, (kurczątka)

4. „Śmigus - dyngus" - inscenizowanie obrzędu.
Nauczycielka gra na pianinie, dziewczynki wychodzą na środek sali i poruszają się swobodnie podskokami. Na przerwę w muzyce wbiegają chłopcy i naśladują polewanie dziewczynek wodą. Zabawę powtarzamy kilka razy.

5. „Zagubione kurczątko" — zabawa słuchowa.
Dzieci siedzą na dywanie. Jedno z nich „kurka" odchodzi na bok i odwraca się do nich tyłem. W tym czasie nauczycielka wskazuje ręką dziecko, które naśladuje głos kurczątka na sylabie pi. „Kurka" ma odszukać swoje „kurczątko". Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Pisanki" - piosenka.

Pisanki, pisanki jajka malowane,
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek
Pisanki, pisanki jajka kolorowe,
Na nich malowane bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik, a na drugiej słońce,
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące,
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdeczki.
Na każdej pisance barwne opowiastki.

7. „Która to pisanka?” - zabawa dydaktyczna do piosenki.
Przeliczanie pisanek liczebnikami porządkowymi, odgadywanie prawidłowej kolejności ułożenia pisanek zgodnie z zaśpiewaną piosenką.

8. „Wielkanocy quiz” – dzieci decydują odpowiedź a – zielony kartonik, odpowiedź b – czerwony kartonik.

1. Jak nazywają się święta, którego symbolem jest zajączek, koszyczek i jajko?
a. Święta Wielkanocne
b. Święta Bożego Narodzenia

2. W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?
a. w poniedziałek
b. w sobotę

3. Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?
a. baranek
b. karp

4. Jak nazywają się zdobione jajka?
a. kruszonki
b. pisanki

5. Jak nazywa się dzień, kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?
a. wtorek palmowy
b. niedziela palmowa

6. Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?
a. zupa grzybowa, karp, pierogi
b. jajka, babka, żurek

7. Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?
a. bazie kaczuszki
b. bazie kotki

8. Jak nazywa się dzień, kiedy oblewamy się wodą?
a. lany piątek
b. lany poniedziałek

9. Które ze zwierząt przynosi prezenty na Wielkanoc?
a. kurka
b. zajączek

10. Symbolem wielkanocnym jest?
a. choinka
b. święconka

11. Wydmuszka to?
a. pusta skorupka jajka,
b. góra piasku

9. Zabawa z tablicą interaktywną – wiosenno – świąteczne memory.

10. Praca przy stolikach - wykonanie ozdób świątecznych z wyprawki plastycznej - naklejanie elementów, ozdabianie według własnego pomysłu – kredki flamastry.

11. Zakończenie zajęcia - udzielenie pochwał, podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i aktywność podczas zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.