X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51845
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jajko jako symbol Wielkanocy. Konspekt zajęć świetlicowych klasa 2 i 3

Jajko jako symbol Wielkanocy

Dzieci świetlicowe klas drugich i trzecich

Cele ogólne

Zapoznanie uczniów z różnymi technikami zdobienia jajek wielkanocnych.

Cele operacyjne

- Uczeń:
- Zna zwyczaje i tradycje wielkanocne.
- Docenia znaczenie tradycji związanych ze świętami.
- Wie, jakie znaczenie mają potrawy umieszczone w koszyczku wielkanocnym.
- Zna różne sposoby zdobienia jaj i potrafi nazwać jajka wykonane z konkretną techniką zdobniczą.
- Kultywuje tradycje świąteczne.
- Dba o estetyczne wykonanie pracy.
- Potrafi samodzielnie ozdobić jajka jedną z poznanych technik.

Metody pracy

- Pogadanka
- Metoda praktycznego działania
- Eksponująca, pokaz połączony z przeżyciem

Forma pracy

- Grupowa
- Indywidualna

Środki dydaktyczne

- Jajko ozdobione różnymi technikami
- Jajka ugotowane na twardo lub ze styropianu
- Klej, nożyczki, kolorowy papier, włóczki, kolorowe pisaki, farby

Część wstępna

Nauczyciel wita się z dziećmi, przedstawia temat zajęć - jajko jako symbol wielkanocny. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, co to jest symbol, a uczniowie starają się własnymi słowami zdefiniować ten termin. Następnie pod kierunkiem nauczyciela na podstawie definicji encyklopedycznej wyjaśniają znaczenie tego słowa. Nauczyciel pyta uczniów o symbole wielkanocne i ich znaczenie, uzupełniając wypowiedzi uczniów.

Część główna

Nauczyciel pyta dzieci, dlaczego jajko ma takie duże znaczenie dla ludzi i kiedy był początek malowania jaj w Polsce. Uczniowie odpowiadają, jeśli nie wiedzą, nauczyciel podaje informacje. Następnie nauczyciel pyta, dlaczego jajko ma różne nazwy, a uczniowie wymieniają różne nazwy jaj wielkanocnych, np. malowanki, kraszanki, jaja jednokolorowe bez wzorów. Nauczyciel wyjaśnia różnice między nimi.

Przygotowanie do części praktycznej

Nauczyciel pilnuje, aby w trakcie zajęć zachować ostrożność, rozdaje dzieciom jajka i materiały do zdobienia. Prosi, aby dzieci najpierw zastanowiły się nad techniką zdobienia jaj, rozdaje farby, pisaki, kolorowy papier, a każde dziecko pracuje samodzielnie.

Część końcowa

Po skończonych zajęciach uczniowie porządkują salę, wszystkie dzieci oglądają prace. Nauczyciel układa ozdobione jajka do koszyczka, chwali dzieci za pomysłowość, kreatywność i starannie wykonane prace.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.