X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51806
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyka i zabawa to fajna sprawa. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat: Matematyka i zabawa to fajna sprawa.

Cele:
- integrowanie środowiska przedszkolnego i rodzinnego;
- utrwalenie znajomości schematu ciała i orientacji w przestrzeni;
- badanie przestrzeni i określanie położenia znajdujących się w niej rysunków – w stosunku do siebie;
- udział w zabawach inscenizowanych z elementami tańca;
- wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie i działanie.

Realizacja podstawy programowej:
I.5; I.8; III.8; IV.8; IV.11; IV.12

Formy aktywności dziecięcej:
ruchowa, matematyczna, plastyczna
Formy organizacyjne:
praca z całą grupą, praca zespołowa

Metody: aktywizujące - elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, elementy metody W. Sherborne, pedagogika zabawy, czynne - zadań do wykonania, słowne - pokaz, objaśnienia, instrukcja.

Środki dydaktyczne: radiomagnetofon, pendrive z piosenką do zabawy” Gąsienia Basi”, kartki formatu a3, flamastry, markery, kredki, folia/stercz, obręcze do ćwiczeń, słomki konstrukcyjne klocki do budowania i układania modeli, tekst dyktanda rysunkowego zaczerpnięty ze strony internetowejhttps://zmalujmyrazem.pl/dyktando-rysunkowe-nauka-orientacji-przestrzennej-dla-najmlodszych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie przez nauczycielki przybyłych gości. Zabawa „Powitanie” - dziecko tworzy z rodzicem parę. Następuje powitanie poszczególnych części ciała. Witają się ze sobą poszczególne części ciała, np.: najpierw prawe, potem lewe dłonie, nosy, czoła itd.

2. Zestaw ćwiczeń z rodzicami z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne:

Ćwiczenie razem w parach (obaj partnerzy aktywni):
-PARTNERZY – rodzic i dziecko siedzą złączeni plecami, po czym wstają nie odrywając się od siebie, napierając plecami tak, aby oboje wstali.
-RÓWNOWAGA - stojąc do siebie twarzą i trzymając się za ręce rodzic i dziecko ćwicząc odchylają się i przechodzą do siadu, a następnie razem wstają.

Ćwiczenie „przeciwko” w parach:
-PACZKA – dziecko zwiją się w kłębek, a rodzic usiłuje „rozpakować paczkę” ciągnąc z nogi i ręce; paczka może zostać uniesiona w górę. Następnie dziecko i rodzic zamieniają się.

3. Zabawa ruchowa przy piosence “Gąsienice Basi” autorstwa pani Marii Zofii Tomaszewskiej – dzieci wspólnie z rodzicami siadają w rzędzie tworząc „gąsienicę”. Wykonują rytmicznie czynności usłyszane w piosence; rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej oraz doskonalenie poczucie rytmu. (ZAŁ.1)

4. Dyktando rysunkowe – zadanie polega na stworzeniu przez rodziców i dzieci obrazka według instrukcji nauczyciela z wykorzystaniem kartek formatu a3, mazaków i kredek; ćwiczenie orientacji przestrzennej na kartce papieru; nazewnictwa dotyczącego kierunków, stron, określeń stosunków przestrzennych, ćwiczenie koncentracji uwagi, uważnego słuchania i rozumienia instrukcji słownych.
Tekst i obrazek zaczerpnięty ze strony internetowejhttps://zmalujmyrazem.pl/dyktando-rysunkowe-nauka-orientacji-przestrzennej-dla-najmlodszych (ZAŁ.2)

5. Portret – rysowanie portretu rodzica z wykorzystaniem folii, mazaków i kół do ćwiczeń; stymulowanie zmysłu dotyku oraz wzroku. Ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Rozwijanie potencjału twórczego.

6. Budowle 3d – wspólne budowanie kształtów figur geometrycznych przy pomocy słomek konstrukcyjnych do budowania i układania modeli. Wspólne oglądanie stworzonych budowli, wystawa prac w wyznaczonym miejscu.

7. Zakończenie – podziękowanie przybyłym rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i aktywne uczestniczenie w zajęciach.

ZAŁ.1
Tekst zabawy “Gąsienice Basi” autorstwa pani Marii Zofii Tomaszewskiej

Dłonie w górę......(podnosimy ręce w górę dłonie otwarte)
do ramion,...(kładziemy dłonie na ramiona)
na boki, ...(wyciągamy ręce w bok)
do ramion,....... (kładziemy dłonie na ramiona)
w górę,......... (podnosimy ręce w górę dłonie otwarte)
Klaszczemy, ....(klaszczemy w ręce z prawej strony)
klaszczemy,..... (klaszczemy w ręce z lewej strony)
stukamy,.... (tupiemy nogami)
stukamy....(tupiemy nogami)
i do przodu suniemy,..... (przesuwamy się na pupie do przodu)
Klaszczemy, .... (klaszczemy w ręce z prawej strony)
klaszczemy, ....(klaszczemy w ręce z lewej strony)
stukamy, .....(tupiemy stopami)
stukamy, ......(tupiemy stopami)
i powoli się kładziemy ......(kładziemy się na plecach)
a teraz siadamy......(powoli siadamy z leżenia)

ZAŁ. 2
Tekst i obrazek do dyktanda rysunkowego.
1. Na dole, na całej długości kartki, narysuj trawę. Potem będziesz na niej rysował bawiące się dzieci i drzewa.
2. Na trawie na dole po prawej stronie narysuj trzy różnej wielkości choinki.
3. Na trawie po lewej stronie narysuj dwóch chłopców grających w piłkę.
4. Na trawie na środku narysuj chłopca i dziewczynkę z latawcami.
5. Na trawie po prawej stronie narysuj dwóch chłopców huśtających się na huśtawce
6. Na trawie na górze po lewej stronie narysuj drzewo.
7. Na niebie narysuj dwie chmury i lecące ptaki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.