X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51784
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Magia zmysłów przedszkolaka: Zabawy sensoryczne w edukacji

Scenariusz zajęć sensorycznych
Grupa wiekowa: dzieci 5- letnie
Temat zajęć: Magia zmysłów przedszkolaka: Zabawy sensoryczne w edukacji.
Cele:
Poznawcze:
• Zabawy sensoryczne które świadomie rozwijają zmysły: wzroku, dotyku, węchu.
Kształcące:
• rozwijanie wrażliwości dotykowej,
• rozwijanie koordynacji ruchowej: motoryka mała i duża,
• rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• stymulacja centralnego układu nerwowego poprzez pobudzanie receptorów zmysłowych,
• kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, rozumienia słowa mówionego,
• rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki,
• rozwijanie twórczej aktywności podczas interpretacji muzyki,
• rozwijanie umiejętności klasyfikowania na poziomie konkretnym.
Wychowawcze:
• kształtowanie umiejętności współpracy i zgodnego współdziałania w grupie rówieśniczej,
• budowanie odporności emocjonalnej - wdrażanie do cierpliwego oczekiwania na swoją kolej podczas zabaw,
• zachęcanie do zgodnego współdziałania w parach oraz w zespole,
• wdrażanie do porządkowania swojego stanowiska pracy po skończonej zabawie.
Metody:
• czynne (kierowania aktywnością, zadań, ćwiczeń)
• oglądowe (obserwacja i pokaz)
• słowne (rozmowa, objaśnienie)
• Metoda Integracji Sensorycznej

Formy pracy:
• zbiorowa,
• w parach,
• zespołowa.
Środki dydaktyczne:
1. nagrania piosenek: „Powitanka-klaskanka” – J. Kucharczyk, głośnik bezprzewodowy, telefon komórkowy, ścieżka sensoryczna z foli bąbelkowej, woreczków gimnastycznych, liny, styropianu, woda i kolorowe pompony, żel pod prysznic, kuleczki żelowe, balsam do ciała, kolorowe cekiny, kulki styropianowe kolorowe, sztuczny śnieg i brokat, Ciastolina, Piankolina , piasek i goździki, zapach pomarańczowy i lawendowy,
Przebieg zajęć:
1. Zabawy wprowadzające.
• „Powitanka-klaskanka” - piosenka na powitanie.

1. Zajęcia zaczynamy,
więc pięknie się witamy.
A dziś na powitanie pobawmy się w klaskanie.
Ref: Powitanka-klaskanka x2
Klaszcz wesoło z nami!
Klaszcz radośnie z nami!
To powitanka, powitanka, klaskanka!
Nauczycielka prosi dzieci, aby ustawiły się w kole. Dzieci wraz z nauczycielką ilustrują ruchem treść piosenki.
• „ Zmysły” wiersz Gabrieli Lipińskiej – wprowadzenie do tematu zajęć,
Każdy z nas pięć zmysłów ma,
Masz je ty, mam i ja!
Dwoje oczu mam
– patrzę nimi tu i tam.
Dwoje uszu mam
– wszystko dobrze słyszę sam.
Nos mi służy do wąchania,
dłonie zaś do dotykania.
Język jest do smakowania,
różnych potraw próbowania.
Smaki zaś czuję aż cztery:
Gorzki, kwaśny, słodki, słony.
Który jest mój ulubiony?
Nie wiesz, drogi mój kolego?
Nie podpowiem ci, nic z tego!
Jednak zgadniesz chyba sam...
Teraz w buzi słodko mam...
Bo cukierek zjadłem, mniam!
• Dzieci wraz z nauczycielką recytują i ilustrują wiersz ruchem.
1. „Sensoryczna gimnastyka” – ścieżka sensoryczna z wykorzystaniem przyborów do gimnastyki korekcyjnej.
Dzieci stoją boso (bez skarpetek). Na podłodze przygotowana jest trasa składającą się
z przyborów do gimnastyki: folia bąbelkowa, woreczki gimnastyczne, lina, styropian. Dzieci przechodzą ścieżkę i tym samym pobudzają zmysł dotyku.
Gdy wszyscy przejdą ścieżkę sensoryczną wracają do koła. Nauczyciel prosi dzieci, aby opowiedziały jak się czuły chodząc po ścieżce sensorycznej i który dotyk był dla nich najprzyjemniejszy, a który im nie odpowiadał.
2. „Zaczarowane gniotki” – odkrywanie przy pomocy zmysłu dotyku z czego jest zrobiony gniotek.
Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel wypełnia balony:
2. Woda i kolorowe pompony
3. Żel pod prysznic
4. Hydrożel – kuleczki żelowe
5. Balsam do ciała i kolorowe literki lub inne kolorowe cekiny
6. Kulki styropianowe kolorowe
7. Woda i sztuczny śnieg
8. Sztuczny śnieg i brokat
9. Ciastolina
10. Piankolina
11. Piasek i goździki
Dzieci mają zakryte oczy, nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i prosi aby wybrało z magicznego pudełka gniotka, dzieci starają się poznać z czego jest zrobiony. Zabawa może być przeprowadzona indywidualnie w parach lub w grupie.
Po skończonej zabawie nauczyciel prosi swoich asystentów o zebranie gniotków z powrotem do magicznego pudełka.
3. „Pachnące dary” – zagadki węchowe.
Nauczyciel przygotowuje dary nr 3 i 4, dzień wcześniej skrapia dary olejkami np. lawenda i pomarańcza. Rozpoczynając zabawę zakrywa dziecku oczy i prosi dziecko o powąchanie pudełek w którym znajdowały się dary. Kiedy dziecko rozpozna zapachy, nauczyciel wysypuje przed dzieckiem na stole dary z obydwu pudełek, miesza dary. Zadaniem dziecka jest poznanie po zapachu darów i odłożenie ich do odpowiednich pudełek. Zabawa może być w parach lub w grupach zabawowo-zadaniowych.
4. „Fasolkowe zbiory” – zabawa matematyczna
Nauczyciel wyznacza na zegarze daltońskim czas wykonania pracy (5 minut).
Nauczyciel prosi dzieci o dobranie się w pary daltońskie. Każda para siada na dywanie naprzeciwko siebie. Każda para otrzymuje blok biały A3 markery i fasole w kolorze białym i czerwonym oraz kostkę do gry. Fasolę rozrzucamy na białym kartonie. Zanim zaczniemy grę musimy wybrać kolor fasoli. Pierwsza osoba z pary rzuca kostką np. 5. i zaznacza zbiór 5 najbliżej znajdujących się fasoli. Kiedy już wszystkie fasole będą miały swoje zbiory ta osoba wygrywa lub kiedy po 5 minutach dana osoba będzie miała więcej zaznaczonych zbiorów.
5. Aktywność dzieci w grupach przy stolikach:
Nauczycielka prosi dzieci o dobranie się w zespoły według podziału dokonanego w ramach realizacji założeń koncepcji planu daltońskiego – tablica współpracy.
Nauczycielka wyznacza na zegarze daltońskim czas wykonania pracy (10 minut).
GRUPA 1: „Masa porcelanowa” – zabawa badawcza. Dzieci w miseczce rozrabiają masę porcelanową. Gdy masa będzie miała odpowiednią konsystencję dzieci tworzą z niej żelkolinowe węże, które ozdabiają przy pomocy grochu, soczewicy itp.
Pomoce dydaktyczne: porcja kleju wikol, taka sama porcja mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki, miska, łyżka drewniana, groch, pieprz ziarnisty, goździki, pieprz kolorowy, soczewica, ziele angielskie.
Cele: rozwijanie postawy badawczej, rozwijanie kreatywności twórczej, tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, działanie.
GRUPA 2: „Kuleczkowa mieszanka” – dzieci dotykają kuleczek, sprawdzają, jakie są
w dotyku, czy są miękkie/twarde itp., a następnie klasyfikują kulki do odpowiednich plastikowych kubeczków. Dzieci przekładają kulki dłońmi.
Pomoce dydaktyczne: kulki hydrożelowe, pompony, kulki styropianowe, kolorowe kubeczki, cerata obrusowa na stolik.
Cele: rozwijanie kreatywności twórczej, tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, działanie, kształtowanie umiejętności klasyfikowania według koloru wzoru, tekstury, rozwijanie logicznego myślenia poprzez zabawy z klasyfikowaniem.
GRUPA 3: „Kolorowa sól w słoiku”. Dzieci pocierając kredą, kulając ją i przesuwając w różne strony po rozsypanej soli sprawiają, że sól stopniowo przyjmuje kolor ścieranej kredy.
Pomoce dydaktyczne: kilogram zwykłej soli kuchennej, kolorowa kreda, miseczki i duży talerz lub tacka.
Cele: rozwijanie sprawności manualnej i ekspresji plastycznej, wspieranie rozwoju wyobraźni i myślenia twórczego, wzbogacanie doświadczeń plastycznych dzieci, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz usprawnianie motoryki małej.
GRUPA 4: „Gliniane stworki” – lepienie z gliny, zabawy twórcze według inwencji dzieci. Dzieci bawią się gliną, odgniatają różne wzory, wałkują glinę, lepią np. stworki lub inne rzeczy według własnej inwencji twórczej.
Pomoce dydaktyczne: glina, plastikowe kaczuszki, lejki, miski, rurki, balony, łopatki, sitka, kubeczki, słoiczki, buteleczki, formaki do wycinania pierników,
Cele: rozwijanie postawy badawczej, rozwijanie kreatywności twórczej, tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, działanie.
6. Ewaluacja
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel umieszcza na środku dwie obręcze - czerwoną i zieloną. Dzieci umieszczają w szarfach swoje znaczki indywidualne: zielona – jestem zadowolony z zajęć, czerwona – nie jestem zadowolony z zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.