X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51780
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Czy nasze zainteresowania zachęcają do rozmowy z innymi? - rozwijanie kompetencji społecznych

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zdiagnozowany zespół Aspergera, II etap edukacyjny, 60 minut.

Temat: Czy nasze zainteresowania zachęcają do rozmowy z innymi? – rozwijanie kompetencji społecznych
Cele:
 rozwijanie kompetencji społecznych
 kształtowanie umiejętności wglądu we własne odczucia oraz dokonywania samooceny
Metody:
 słowa – rozmowa
 oglądowa
 czynnościowe – ćwiczeniowe
 wybrane elementy - Zabawy Fundamentalne
Formy pracy:
 indywidualna
Środki dydaktyczne:
 arkusz kolorowego brystolu
 pisaki, kredki
 klej
 film edukacyjny pt.: ” Zainteresowania - inspiracja do działania i sposób na relaks”.
(https://www.youtube.com/watch?v=tRwvykWkp74)
Proponowany przebieg zajęć:
1. Zabawa na przywitanie – Herb
Nauczyciel prosi ucznia, aby narysował herb, który dzieli na cztery części i w każdej w nich wpisuje/rysuje:
– to, co w sobie lubi,
– to, co uważa, że robi dobrze,
– ulubione zwierzę,
– ulubione zajęcie/zabawy w czasie wolnym.
2. Co ciekawi mnie w otaczającym świecie?
Nauczyciel proponuje uczniowi odrysowanie kształt jego tułowia na arkuszu kolorowego brystolu lub narysowanie siebie. Uczeń wypełnia kontur zapisując w nim zainteresowania oraz upodobania jakie rozbudził w sobie od najwcześniejszych lat np. sposób ubierania się spędzania wolnego czasu, ulubione zabawy, gry; do chwili obecnej. Może wykonać do tego rysunek lub wykorzystać wycinki z gazet.
3. Kto lub co pomaga rozbudzić sobie zainteresowania? ( film animowany, https://www.youtube.com/watch?v=tRwvykWkp74 )

Prowadzący prezentuje uczniowi film animowany pt.:” Zainteresowania - inspiracja do działania i sposób na relaks”.
Na podstawie obejrzanego filmu uczeń próbuje określić i odpowiedzieć na pytania:
– czym zajmują się lub interesują przedstawieni bohaterowie,
– skąd czerpali inspiracje, aby rozbudzać w sobie zainteresowanie,
– kto lub co może mieć wpływ na kontynuowanie zainteresowania,
– na co mają wpływ nasze zainteresowania,
– jakie umiejętności kształtują zainteresowania/czego one uczą?
Nauczyciel wspiera ucznia w wypowiedzi, zadaje dodatkowe pytania, podaje przykładowe odpowiedzi.

4. Zabawa – „Sposób na interakcję z innymi”.
Prowadzący aranżuje ćwiczeniową sytuację nawiązania rozmowy między dwoma osobami na podstawie fragmentu obejrzanego filmu. Jeśli uczeń ma trudność w budowaniu mini dialogu nauczyciel udziela wskazówek uczniowi. Obok głównych bohaterów filmu pojawiają się inne postacie. Zadaniem ucznia jest spróbować przedstawić mini dialog związany z zainteresowaniem Asi i Piotrka. Nauczyciel wspólnie z uczniem układa przykładową rozmowę, która może się odbyć w takiej sytuacji. W zależności od chęci i potrzeb ucznia, takie mini rozmówki można zapisać.
Jakie osoby będą uczestniczyć w mini dialogu ?- pytania pomocnicze
Jak doszło do tego, że Asia oglądała czasopisma przyrodnicze?
Jak mogła zachęcić Asię mama do oglądania zdjęć w czasopismach?
Co zapragnęła robić w przyszłości Asia oraz co lub kto mogłoby jej w tym pomóc?
Gdzie mogła prezentować swoje interesowania? Kto mógł posunąć jej ten pomysł?
Kto i w jaki sposób mógł zainspirować Piotrka?
Czy słowa osoby z doświadczeniem mogą rozbudzić zainteresowanie/zaintresowania?
Przykłady sytuacji do odtworzenia:
– stołówka szkolna, np. Przepraszam, czy tu jest wolne?
Dziś jest pyszny obiad. Smakuje ci?/ Które danie ci dziś smakuje? Jakie jest twoje ulubione danie? Moje ulubione danie to ...
– gra/zabawa podczas przerwy szkolnej: Czy mogę się dołączyć?
– na korytarzu z kolegą – Widzę, że świetna ta gra. Czy to jest jakaś nowa wersja?......
– rozmowa z kolegą – Czy oglądałeś film pt.: W głowie się nie mieści? ......

5. Szanuję zdanie drugiej osoby
W trakcie ćwiczeń należy zwrócić uwagi na fakt, że czasem druga osoba nie ma ochoty na prowadzenie rozmowy – przygotujmy scenkę w trakcie, w której uczeń spotka się z odmową, gdy proponuje włączenie do zabawy. Nauczyciel za pomocą gestów prezentuje oznaki odmowy interakcji, np. dziwne spojrzenie, zerkanie na zegarek. Wspólnie z uczniem omawiania inne przykłady np. nie zareagowanie na zadane pytanie, zdawkowe odpowiedzi w celu przygotowania dziecko na takie sytuacje, które mają prawo się pojawiać i w jaki sposób można zareagować na nie.
6. Zabawa – wspólnie zastanówmy – co nam daje rozmowa i współdziałanie z innymi?
Na koniec wspólna zabawa integracyjna. Na przemian nauczyciel uczeń starają się podać, jakie korzyści daje nam niezobowiązująca rozmowa z innymi i dlaczego warto podjąć ten wysiłek. Przemyślenia należy zapisać na kartce i przykleić na plakacie.
– inni ludzie mogą być dla nas źródłem ciekawych informacji,
– łatwiej i chętniej nam pomogą, gdy będziemy wzajemnie o sobie coś wiedzieć,
– rozmowa może pomóc odkryć nowe rozwiązanie w sytuacji/problemie,
– pozwoli na refleksję nad dotychczasowymi przemyśleniami na jakiś temat.
Literatura:
S. Timmins, Skuteczne historyjki społeczne dla młodszych dzieci z autyzmem, wyd. Harmonia, Gdańsk 2018
G. Dryden, C. Rose, Zabawy fundamentalne 2. Zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną od 2 do 6 roku. Kocham, lubię, szanuję, wyd. Transfer Learning 2006

Źródła internetowe:
„Zainteresowania - inspiracja do działania i sposób na relaks” (odcinek 6) https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-animowane-o-wyborze-szkoly-i-zawodu/
https://www.youtube.com/watch?v=tRwvykWkp74 ,dostęp: 18.02.2024

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.