X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51696
Przesłano:

Mieszkańcy akwarium - malowanie farbami rosnącymi. Zajęcia świetlicowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

1. Prowadząca: Jolanta Giedz
2. Data: 23.11.2023 r.
3. Temat założeń tygodniowych: Moje ulubione zwierzątko.
4. Temat dzienny: Mieszkańcy akwarium – malowanie farbami rosnącymi.
5. Rodzaj zajęć: Plastyczne.
6. Cele ogólne:
• Zapoznanie z nową techniką malarską – malowanie farbami rosnącymi.
7. Cele rewalidacyjne:
• Doskonalenie procesów poznawczych: pamięci, uwagi i spostrzegania.
• Usprawnianie funkcji manualnych – precyzja ruchów, motoryka mała.
8. Cele operacyjne:
 Wychowanek potrafi :
• Korzystać ze strony youtube.com,
• Odpowiedzieć na pytania dotyczące filmu,
• Nazwać i wskazać kolory rybek akwariowych,
• Odczytać instrukcję,
• Wykonać farby zgodnie z instrukcją,
• Wykonać pracę plastyczną,
• Bezpiecznie korzystać z kuchenki mikrofalowej,
• Skupiać uwagę na wykonywanym zadaniu,
• Dokonać oceny zajęć.
9. Metody nauczania:
Podział wg Cz. Kupisiewicza:
• metody oparte na słowie: pogadanka, objaśnienie,
• metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz,
• metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych,
• metody aktywizujące: ewaluacyjne: „Minki”
10. Formy pracy:
• Praca jednostkowa, zbiorowa.
11. Środki dydaktyczne:
Środki dydaktyczne wg Wincentego Okonia:
• wzrokowe: kartoniki z napisami, film „Rybki w Akwarium” , paleta malarska z tektury, kolorowe kółka, tablica z instrukcją wykonania rosnących farb,
• komputerowe: tablica interaktywna,
• inne: magnesy, kuchenka mikrofalowa, mąka, sól, woda, miska, miseczki, farby, łyżki, pędzle, patyki, papierowe talerzyki, słoiki z minami, pompony.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Zajęcia wstępne.
1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.)
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Wychowankowie losują kartoniki, na których z jednej strony są cyfry, z drugiej litery. Przypinają je do tablicy w kolejności rosnącej, następnie odczytują hasło – /AKWARIUM /

II. Zajęcia właściwe.
1. Prezentacja filmu „Rybki w akwarium”
Film na stronie youtube.com odszuka chętny wychowanek/ wychowanka korzystając z tablicy multimedialnej.
2. Rozmowa dotycząca filmu:
- Jakie rybki żyją w akwarium ?
- Jak wyglądają?
/Wychowankowie opisują wygląd rybek i ich kolorystykę, po czym wybierają kółka odpowiadające kolorystyce rybek i umieszczają je na kartonowej palecie malarskiej./
- Jak należy dbać o rybki?
Nauczyciel mówi uczniom, iż dzisiaj na zajęciach namalują rybki w akwarium za pomocą przygotowanych przez siebie rosnących farb.
3. Omówienie sposobu wykonania farb.
a) Nauczyciel prezentuje planszę, przedstawiającą instrukcję wykonania rosnących farb.
Wychowankowie odczytują instrukcję:
Składniki:
• szklanka soli
• szklanka mąki
• szklanka wody
• farby
Przybory: miska duża, łyżki, patyczki, miseczki małe
Przygotowanie:
Sól, mąkę i wodę dodajemy do miski i mieszamy ze sobą tak, aby powstała jednolita masa.
Następnie masę wlewamy do kilku miseczek i dodajemy różne kolory farb.
Całość dokładnie mieszamy.
Możemy malować patyczkiem, pędzlem lub palcem.
Gotowe prace umieszczamy w kuchence mikrofalowej na 30 sekund.

4. Zabawa sensoryczno- motoryczna – tworzenie farb.
a) Wychowankowie otrzymują składniki potrzebne do utworzenia farb (woda, mąka, sól, farby) oraz naczynia i przybory (miskę, miseczki, łyżki).
b) Uczniowie tworzą farby według instrukcji:
- tworzenie bazy: mieszanie wody, mąki i soli w równych proporcjach,
- mieszanie masy, rozgniatanie grudek,
- rozdzielanie gotowej masy (bazy) do miseczek w ilości odpowiadającej kolorowym kółkom na palecie malarskiej,
- dodawanie do miseczek z masą kolorowych farb,
- mieszanie farb z bazą.
5. Wykonanie pracy plastycznej. – Malowanie akwarium „farbami rosnącymi”.
a) Uczniowie otrzymują papierowe talerzyki jednorazowe, Kuba, Weronika Z. i Kasia R. dostają talerzyki z narysowanymi sylwetami rybek, mają za zadanie je pomalować, Julia, Weronika B. i Kasia Ł. wykonują pracę według własnego pomysłu.
b) Nauczyciel omawia zasady BHP obowiązujące podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej.
c) Wypiekanie prac w kuchence mikrofalowej.

III. Zajęcia końcowe.
1. Ewaluacja zajęć.
Nauczyciel prosi wychowanków, aby wyraziły swoją opinię o zajęciach poprzez wrzucenie szyszki do słoika z uśmiechem – jeśli zajęcia się podobały, lub do słoika z ,,kwaśną” miną jeśli nie były dla nich ciekawe.
2. Prezentacja prac.
3. Ustna informacja zwrotna dla każdego wychowanka dotycząca jego pracy i zachowania w czasie zajęć.
4. Porządkowanie pracowni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.