X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51679
Przesłano:

Bawimy się wesoło. Konspekt zajęć integrujących grupę

KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH GRUPĘ
DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Opracowała: Beata Wawerska, nauczyciel S. P. w Stołpiu.
Temat: Bawimy się wesoło.
Cel główny: zintegrowanie zespołu klasowego.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
- budowanie pozytywnej atmosfery w zespole
- wzmacnianie więzi pomiędzy rówieśnikami
- rozwijanie poczucia własnej wartości
Metody pracy : praktycznego działania
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: kłębek włóczki, tarcza strzelecka, piosenki „ Zabawy z piosenką” J. Kucharczyk.
Przebieg zajęć:
Zabawa 1 – Pajęcza sieć.
Dzieci dostają kłębek włóczki. Pierwsze dziecko wypowiada swoje imię i mówi o sobie dwa zdania np. lubię koty i jazdę na rolkach a następnie rzuca kłębek do innego ucznia. Zabawa toczy się aż wszystkie dzieci powiedzą coś o sobie lub podzielą się przyjemnymi doświadczeniami. Kłębek włóczki krążąc pomiędzy dziećmi tworzy sieć , jest to symboliczna sieć sytuacji, które sprawiają dzieciom radość.
Zabawa 2 – Dyrygent.
Dzieci siadają w kole. Jedno dziecko na chwilę wychodzi do innego pomieszczenia. W tym czasie pozostali wybierają pośród siebie dyrygenta czyli osobę, która będzie pokazywała określony ruch np. klaśnięcie. Pozostałe dzieci mają za zadanie naśladować dyrygenta, który co chwilę zmienia pokazywany ruch. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie kto jest dyrygentem grupy. Po odgadnięciu dyrygent wychodzi a nauczyciel wyznacza kolejną osobę, która będzie dyrygentem. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
Zabawa 3 – Kaczka.
Dzieci stoją w kole. Śpiewają piosenkę i przesuwają się w podskokach w rytm muzyki. Następnie zatrzymują się i wykonują czynności jakie wynikają z treści piosenki: machają prawą nogą, uśmiechają się do siebie, tupią prawą nogą, idą jak kaczki, machają lewą nogą, tupią lewą nogą. Wszystkie czynności powtarzają się trzy razy.
Zabawa 4 – Berek szpitalny.
Każdy uczestnik zabawy ma „ trzy życia”. Gdy zostaje złapany po raz pierwszy – kładzie prawą rękę na lewym ramieniu i dalej uczestniczy w zabawie. Gdy po raz drugi - kładzie prawą rękę na lewym ramieniu, lewą rękę na prawym ramieniu. Natomiast gdy zostaje złapany po raz trzeci - kładzie prawą rękę na lewym ramieniu, lewą rękę na prawym ramieniu i staje nieruchomo z szeroko rozstawionymi nogami. Zabawa polega na złapaniu jak najwięcej osób. Łapać mogą aż trzy osoby jednocześnie. Osoba, która wyczerpała już” trzy życia” może być uratowana poprzez przejście kogoś pod jej nogami.

Ewaluacja zajęć:
Uczniowie na tarczy strzeleckiej umieszczonej na tablicy rysują „ strzały”. Im bliżej środka, tym więcej punktów – czyli zajęcia się bardziej podobały. Im dalej od środka tarczy, tym punktów mniej- czyli zajęcia się nie podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.