X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51667
Przesłano:

Scenariusz zajęć z gotowania - warsztaty "Kuchnia zero waste"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GOTOWANIA

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY.
WARSZTATY- KUCHNIA „ ZERO WASTE”.

TEMAT: Przygotowanie gofrów z ugotowanych ziemniaków z dipem czosnkowym i koperkiem.
STRUKTURA GRUPY:12 osób-uczniowie kl. I, II i III Szkoły Przysposabiającej do Pracy,
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2x45 min.

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:
zna zasady bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych,
zachowuje zasady estetycznego przygotowania i podania posiłku,
potrafi odmierzać produkty przy pomocy łyżki i szklanki, wagi kuchennej,
używa miksera do połączenia składników na ciasto ,
posługuje się nożem jarzyniakiem,
potrafi dokonać obróbki wstępnej: czosnku, koperku, cebuli,
potrafi podsmażyć cebulę,
potrafi używać maszynki do mielenia mięsa,
potrafi zmielić ziemniaki oraz cebulę,
potrafi samodzielnie sporządzić dip czosnkowy,
potrafi używać gofrownicy samodzielnie lub z pomocą,
wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy w kuchni.
METODY PRACY:
słowna, pokazu, praktycznego działania,
metody komunikacji alternatywnej (komunikacja gestem, ilustracja kolejności wykonywanych czynności przy pomocy piktogramów).
FORMY PRACY:
indywidualna,
zbiorowa.
POMOCE: gofrownica, mikser, duży garnek, chochla, pędzelek do natłuszczania gofrownicy, talerz, miska, deska, maszynka do mielenia mięsa, sitko.

SKŁADNIKI: 1 litr mleka, 5 jaj, 8 łyżek mąki, , szczypta soli, pieprz, łyżka oliwy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, dodatki : dip czosnkowy, koperek, zmielone ziemniaki tzw; „wczorajsze”,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
*Krótki wstęp mówiący o zasadach kuchni ZERO WASTE,
*Wklejenie do zeszytów 5 zasad ZERO WASTE,
*Omówienie przepisu na gofry z ugotowanych ziemniaków, za pomocą piktogramów,
*Utrwalenie przez uczniów składników zawartych w przepisie – (łączenie produktów w pary na plakacie, umieszczonym na tablicy)

Działania praktyczne.
1. Organizacja stanowiska pracy.
2. Przyrządzenie gofrów:
(Dzielimy wykonanie przepisu na pojedyncze czynności i przydzielamy je uczniom według ich chęci i możliwości)
umycie i wyparzenie jaj,
wlanie mleka do garnka,
dodanie jaj, miksowanie składników,
dodanie mąki, soli, pieprzu, czosnku, oleju, proszku do pieczenia,
miksowanie składników,
przygotowanie gofrownicy, posmarowanie jej pędzelkiem namoczonym w oleju,
włączenie gofrownicy do prądu,
nalanie porcji ciasta na otwartą gofrownicę,
zamykanie gofrownicy przez dociskanie,
przekładanie upieczonych gofrów na talerz,
sporządzenie dipu czosnkowego,
krojenie koperku,
nakładanie dodatków.
3. Czynności porządkowe w miejscu pracy.
4. Mycie naczyń i urządzeń.
5. Nakrycie do stołu i zaparzenie herbaty.
6. Spożycie przygotowanego posiłku.
7. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.