X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51663
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W karnawale wielkie bale - balony

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA DLA DZIECI 6 LETNICH

PROWADZĄCY: Magdalena Wierdak

TEMAT ZAJĘCIA: „W karnawale wielkie bale - balony”

CELE OGÓLNE:
ZAKRES KOMPETENCJI:
- Uczestniczy w zabawach i zajęciach zorganizowanych przez nauczyciela
- Kształtuje umiejętności społeczne
- Rozumie treść prostych informacji i poleceń przekazywanych przez inne osoby
- Wspomaga rozwój mowy i myślenia

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI OPERACYJNE:
- Udziela odpowiedzi na pytania
- Potrafi bawić się zgodnie z innymi dziećmi
- Słucha opowiadana czytanego przez n -la
- Buduje wypowiedzi na określony temat
- Doskonali narządy mowy
- Wyciąga wnioski z wykonanych doświadczeń

METODY:
- Czynna: zadania stawiane do wykonania
- Słowna: rozmowa
- Oglądowa: pokaz
- Doświadczeń

FORMY:
- Indywidualna
- Zbiorowa

CZAS TRWANIA: ok. 30 min.

PRZEBIEG:
- Rozwiązanie zagadki słownej (balon)
- Słuchanie opowiadania D. Gellner „Balonik”
- Analiza treści opowiadania
- Burza mózgów „Jaki jest balon” „Do czego służy balon” (ozdoba, zabawa, unoszenie przedmiotów, doświadczenia z balonem)
- Ćw. oddechowe ”Dmuchamy baloniki”: wdech nosem – wydech ustami
- Oglądanie filmu edukacyjnego nt. produkcji balonów
- Analiza treści filmu
- Zabawa ruchowa „Baloniki” dzieci o baloniki poruszają się w rytm muzyki, kiedy muzyka milknie baloniki pękają (dz. kładą się na podłodze)
- „Co jest w balonie” (w balonie może być hel lub powietrze),
- Doświadczenie I „Elektryczne balony”- pocieranie energicznie balonu o wełniany materiał (elektryzując go) i przyklejanie do ściany, przyciąganie włosów, ścinków papieru – obserwacja zjawiska elektryzacji
- Doświadczenie II „Rozszerzanie się i kurczenie powietrza” (Przebieg doświadczenia: należy umocować balon na szyjce butelki za pomocą gumki. N-l w tym momencie pyta: „Jak myślicie, co się stanie z balonem, kiedy wstawimy butelkę do gorącej wody?” Dzieci próbują stawiać hipotezy. Wstawimy butelkę do gorącej wody, tak aby woda zakrywała butelkę na wysokości ¾ butelki. Obserwujemy co się dzieje. N-l ponownie pyta dzieci „Jak myślicie, co się stanie z balonem, kiedy wstawimy butelkę do zimnej wody?” Po otrzymaniu odpowiedzi wstawia butelkę do zimnej wody, aby sięgała na ¾ jej wysokości. Co można zaobserwować? Kiedy butelka jest w gorącej wodzie balon napełnia się. Kiedy butelka jest w zimnej wodzie balon kurczy się. N-l pyta „Jak myślicie dlaczego balon w gorącej wodzie urósł?” Dzieci próbują wnioskować, po czym nauczyciel wyjaśnia, że powietrze , składa się z drobnych cząsteczek zwanych molekułami. Kiedy butelkę umieścimy w gorącej wodzie, cząsteczki powietrza w balonie odsuwają się od siebie, powietrze zwiększa swoją objętość, rozszerzając się powiększa balon. Kiedy butelka jest w zimnej wodzie, molekuły zbliżają się do siebie, powietrze kurczy się mieszcząc się w balonie, który maleje. Rozszerzanie i kurczenie powietrza powoduje odpowiednio napełnianie i zmniejszanie się balonu)
- Doświadczenie III – nadmuchanie balonu sodą i octem. Do butelki wlewamy ocet, a do balonika, przy użyciu lejka wsypujemy sodę oczyszczaną. Ostrożnie nakładamy balon na butelkę z octem, uważając by soda nie wsypała się do środka zanim balon nie zostanie dobrze nałożony na butelkę.
Teraz trzymamy balon zamocowany na butelce, przechylamy tak by soda wsypała się do octu. Balon zaczyna się sam pompować. Dlaczego tak się dzieje. (Ponieważ w butelce w wyniku połączenia się sody z octem zachodzi reakcja chemiczna – powstaje gaz, który wypełnia balonik).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.