X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51618
Przesłano:

Co to jest fleksja i co z niej wynika dla rzeczownika?

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Wskazać w tekście rzeczowniki.
• Odmieniać przez przypadki i liczby rzeczowniki.
• Określać formy gramatyczne rzeczowników.

Metody pracy:
• Metoda podająca – miniwykład.
• Metoda programowa – metoda ćwiczeń praktycznych.

Środki dydaktyczne:
• Przygotowane przez nauczyciela ćwiczenia gramatyczne.

Przebieg zajęć:
1. Zapis tamatu. Przygotowanie do zajęć.
2. Miniwykład dotyczący fleksji. Uczniowie zapisują do zeszytów:
Fleksja – nauka o odmianie wyrazów
FLEKSJA- DEKLINACJA KONIUGACJA

Rzeczownik odmienia się przez przypadki i liczby. Rzeczownik ma rodzaj. Da się go określić tylko wtedy, gdy rzeczownik występuje w M. Liczy pojedynczej.
Mianownik M. kto? co?
Dopełniacz D. kogo? czego?
Celownik C. komu? czemu?
Biernik B. kogo? co?
Narzędnik N. z kim? z czym?
Miejscownik Ms. o kim? o czym?
Wołacz W. o! – forma bezpośredniego zwracania się do
kogoś.
3. Następnie pod kierunkiem nauczyciela uczniowie odmieniają w liczbie pojedynczej i mnogiej podane przez nauczyciela rzeczowniki.
l.poj.
M. zegar granica serce

l.mn.
M. zegary granice serca

4. Zapis pracy domowej.
Odmień w liczbie pojednyczej i mnogiej rzeczownik torebka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.