X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51613
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Termin: 04.12.2023r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Zajęcia dedykowane wszystkim grupom przedszkolnym.
Prowadzący: Magdalena Borowiec, Ewelina Brzozowska – Koszałka, Anna Pacyniak-Gieranowska, Anna Piotrowska
Cel ogólny: rozwijanie świadomości dzieci o ograniczeniach w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych oraz uwrażliwianie na ich potrzeby.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
• zna różne rodzaje niepełnosprawności;
• rozumie, z jakimi trudnościami spotyka się dziecko niepełnosprawne na co dzień;
• dostrzega umiejętności niepełnosprawnego kolegi;
• czerpie radość ze wspólnej zabawy i podporządkowuje się jej regułom.
Metody:
• zadań stawianych do wykonania;
• rozmowa, objaśnienia i instrukcje;
• burza mózgów.
Formy:
• zespołowa;
• grupowa.
Pomoce dydaktyczne: kartony, porozcinane obrazki ze znakiem parkowania dla osób niepełnosprawnych, postaci osób niepełnosprawnych (niesłyszącej, niewidzącej, niepełnosprawnej ruchowo, niemówiącej), obrazki przedstawiające atrybuty (okulary, laska, alfabet Braillea, mówik, gesty rąk, wózek inwalidzki, kule, aparaty słuchowe), tekst wiersza J. Lisowskiej „Spotkanie przyjaciół”, kredki, kleje, drewniane klocki, skarpety.
Przewidywany przebieg zajęć
1. Przywitanie i zaproszenie do wspólnej zabawy. Dzieci z nauczycielami wypowiadają słowa rymowanki i naśladują wykonywane przez nich gesty.
Stoimy ramię przy ramieniu, (dzieci trzymają się za ręce)
Możemy być wielcy w okamgnieniu, (dzieci unoszą złączone ręce, stoją na palcach)
Możemy być także mali, (opuszczają ręce, przykucają)
Ale nigdy nie będziemy sami! (przekazują uścisk koledze obok)

2. Każda grupa układa puzzle przedstawiające znak drogowy Miejsce dla osób niepełnosprawnych i przykleja na karton. Rozmowa z dziećmi, co to oznacza że ktoś jest niepełnosprawny, jaka jest różnica między osobą zdrową a niepełnosprawną.

3. Zabawa Zdejmij skarpetkę bez użycia rąk. Prowadzące wybierają z każdej grupy jedno dziecko, które bierze udział w konkursie na najszybsze zdjęcie skarpetki bez użycia rąk.

4. Zabawa Gdzie jest klocek? Dzieci ustawiają się w kole. Wybranemu dziecku prowadzący zasłania oczy. Jedna osoba z koła stuka drewnianymi klockami. Dziecko poszukujące klocków kieruje się w stronę źródła dźwięku.

5. Niepełnosprawni przyjaciele – na podstawie wiersza J. Lisowskiej pt. Spotkanie przyjaciół Dzieci wyłaniają z wiersza typy niepełnosprawności i dobierają odpowiednie dla nich atrybuty
W ten sposób każda grupa wykonuje plakat, na którym umieszcza znak drogowy, postaci osób niepełnosprawnych wraz z atrybutami pomagającymi im w życiu. Na koniec każde dziecko odrysowuje swoją dłoń na plakacie.

6. Zakończenie zajęć – wysłanie iskierki przyjaźni.

Opracowanie:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.