X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51557
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyruszamy w podróż

Konspekt zajęć dzieci 3,4-letnie
Temat: Wyruszamy w podróż
Cele ogólne:
• Wzbogacanie słownika o nazwy środków komunikacji lądowej, morskiej i powietrznej
• Rozwijanie percepcji słuchowej
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat
• Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
• Wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich
• Rozwijanie zainteresowania podróżami
• Rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Nazywa środki komunikacji lądowej, morskiej i powietrznej
• Odpowiada na zadane pytania
• Dzieli wyrazy na sylaby
• Wnioskuje dokąd pojadą dzieci na wakacje
• Koloruje żaglówkę, dorysowuje brakujące elementy na obrazku
Środki dydaktyczne:
Wiersz Danuty Gellner „Wycieczka”, obrazki przedstawiające różne środki komunikacji, symbole transportu lądowego, powietrznego i morskiego, obrazki do zadania „Co warto zabrać na wakacje”, nagranie na płycie CD-odgłosy wydawane przez pojazdy, kolorowanka „Żaglówka”, Karta pracy nr 2.42
Punkty z obszarów podstawy programowej:
I2, I3, I5, I6, III2, III5, III6, III8, III9, IV1, IV2, IV5, IV7, IV8, IV9
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie wszystkich dzieci do kółeczka i wspólne powitanie:
Wszyscy są witam Was,
Zaczynamy bo już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy
2. Wprowadzenie do tematu: słuchanie wiersza Danuty Gellner „Wycieczka” i rozmowa na temat jego treści:

Dziś wesoło wszystkim jest!
Na wycieczkę idzie pies.
A za pieskiem idą w świat:
Mama, tata i mój brat.
Ja na samym końcu biegnę,
poskakuję sobie w słońcu.
Piesek skręca, my skręcamy
Bo my pieska dziś słuchamy.
Dziś nasz piesek nas prowadzi
I wspaniale sobie radzi.
N-l zadaje pytania:
• O jakiej sytuacji jest mowa w wierszu?
• Kto wyruszył na wycieczkę?
• Kto był przewodnikiem tej wycieczki?
• Czy taka sytuacja mogła wydarzyć się naprawdę czy tylko w wierszu?
• Kto z Was lubi wycieczki? Jak się czujecie jadąc na wycieczkę?

3. Jak podróżujemy?
Zapoznanie z różnymi środkami lokomocji, symbolami komunikacji lądowej (kwiatek), powietrznej (chmury), morskiej (morze), nauka globalnego czytania, dzielenia na sylaby nazw środków transportu, dzieci przyporządkowują obrazek transportu do odpowiedniego symbolu (kwiatek, chmury, morze).
4. Zabawa dydaktyczna „Co warto zabrać na wakacje?”
N-l pokazuje dzieciom plecak, pyta dzieci co warto zabrać do plecaka na wycieczkę, wakacje.
Dzieci wyjmują z plecaka obrazki, odpowiadają na pytania n-la do czego dana rzecz może nam się przydać na wakacjach.
5. Ćwiczenia rozwijające myślenie „Dokąd dzieci pojadą na wakacje?”
Dzieci przyglądają się obrazkom przedstawiającym miasto, wieś, morze, góry, czyta dzieciom zdania opisujące dane miejsca, zadaniem dzieci jest odgadnięcie dokąd ich koledzy pojadą na wakacje.
Kasia zobaczy: pole, krowę, ciągnik, kury (wieś).
Krzyś zobaczy: statek, piasek, muszelki, wodę (morze).
Maciek zobaczy: owce, pagórki, drewniane chatki (góry)
Wiktoria zobaczy: zabytki, metro, tramwaj, muzeum, skrzyżowania (miasto).
6. Co to za pojazd?- zabawa słuchowa
N-l włącza nagranie z odgłosami środków transportu CD2.31. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jaki pojazd wydaje dany dźwięk (pociąg, samochód, motocykl, samolot, helikopter, kajak, motorówka, statek).
7. Praca z Kartą Pracy 2.42.
Wskazanie dowolnego szeregu obrazków ze środkami transportu, dzielenie nazw pojazdów na sylaby, skreślenie pojazdu, który nie pasuje do pozostałych, zaznaczenie ulubionego środka transportu. Dzieci wybierają 1 szereg pojazdów i podają ich nazwy. Następnie dzielą te nazwy na sylaby i je wyklaskują. W każdym z 4 szeregów wskazują pojazd, który nie pasuje i uzasadniają swój wybór. Naklejają słońce nad tym pojazdem, który lubią najbardziej.
8. Dzieci układają rozcięty na 4 części obrazek, odgadują co przedstawia i malują farbami kolorowankę „Żaglówka”.
9. Zabawa ruchowa „Jedzie rowerek na spacerek, na słoneczko i wiaterek”.
10. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Zaproszenie do dalszej zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.