X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51418
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie dźwięków - zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Przypomnienie i utrwalenie nazw i wyglądu wybranych instrumentów

CELE POZNAWCZE:
- Zapoznanie z nazwą i wyglądem instrumentu muzycznego: trójkąta.
- Przypomnienie i utrwalenie brzmienia i nazwy wybranych instrumentów muzycznych.

CELE KSZTAŁCĄCE:
- Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i skupienia uwagi.
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania instrumentów po ich brzmieniu.
- Doskonalenie umiejętności liczenia.
-Rozwijanie reagowania ruchem na ustalony sygnał.
- Rozwijanie umiejętności dokonywania analizy słuchowej słów oraz określania liczby sylab.
- Rozwijanie poczucia rytmu.

CELE WYCHOWAWCZE:
- Wdrażanie do zgodnej zabawy i współdziałania w grupie.
- Zachęcanie do wspólnego muzykowania.
- Wdrażanie do przestrzegania obowiązujących reguł.

FORMY PRACY:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

METODY PRACY:
czynne, oglądowe, słowne.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Piosenka „Wszyscy są” (KLANZA), utwór „Marsz” z płyty „Śpiewanki, pokazywanki”, instrumenty muzyczne: tamburyna, bębenki, kołatki, marakasy, trójkąty, parawan, opowiadanie na podstawie I. Biermann „Spacer po ulicy dźwięków”, ilustracje wybranych instrumentów muzycznych, dar nr 1, 9 i 10, konturowe ilustracje bębenka, instrukcja czynnościowa do pracy plastycznej „Marakasy”, kolorowe kartki i materiały potrzebne do wykonania pracy, kwiaty w kolorze zielonym i czerwonym
Przebieg zajęć:
1 . „Wszyscy są, witam was” – powitanka.
Dzieci ustawione w kole wykonują wspólnie piosenkę oraz ilustrują ją ruchem.
Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty – raz, dwa, trzy.

2. „Jaki to instrument?” – zagadki słuchowe.
Nauczycielka układa na dywanie instrumenty muzyczne: tamburyn, bębenek, kołatkę, marakasy, trójkąt. Taki sam zestaw instrumentów chowa za przygotowanym parawanem. Nauczycielka gra na wybranym instrumencie tak, aby dzieci go nie widziały, tylko słyszały. Dzieci usadzone w kole uważnie słuchają i próbują wskazać instrument, którego dźwięk usłyszały. Wybrane dziecko wskazuje instrument, wydaje z niego dźwiękiem by dzieci mogły porównać ich brzmienie. Nauczycielka podnosi do góry instrument, na którym zagrała.
- Dzieci dzielą na sylaby nazwy instrumentów.
- Określają liczbę sylab.

3. „Marsz i stop” – zabawa muzyczno – rytmiczna.
Dzieci maszerują po kole w rytm muzyki, na przerwę wykonują polecenie nauczyciela, np. umieść piłeczkę nad głową, umieść piłeczkę na ramieniu kolegi. Następnie liczą do 4 (pokazując na palcach) i zabawa zaczyna się od początku.

4. „Spacer po ulicy dźwięków” – improwizacja dźwiękowa z wykorzystaniem opowiadania wg I. Biermann.
Dzieci siedzą w kole, każdy ma przed sobą instrument muzyczny. Nauczycielka czyta przygotowane opowiadanie. Zadaniem dzieci jest wydanie dźwięku z otrzymanego instrumentu, kiedy usłyszą jego nazwę.
5. Aktywność w grupach zabawowo – zadaniowych:
Kącik darów: „Bębenek” – układanie na konturach bębenka daru nr 8 i 10. Rozwijanie sprawności manualnej i zainteresowań konstrukcyjnych.
Kącik twórczy: „Marakasy” – wyklejanka wg instrukcji czynnościowej. Dzieci otrzymują gotowe elementy z kolorowego papieru oraz drewniane patyczki. Postępując zgodnie z instrukcją wykonują pracę plastyczną. Następnie dowolnie dekorują wykonaną pracę. Rozwijanie umiejętności postępowania według zaprezentowanego wzoru.

5. „Moje emocje” – ewaluacja zajęć.
Dzieci podnoszą go góry kwiatek w kolorze zielonym albo czerwonym.
Zielony – „Jestem zadowolony”
Czerwony: „Nie jestem zadowolony”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.