X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51393
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Panujemy nad emocjami - życzliwość, wyrażanie i nazywanie emocji. Konspekt zajęć, warsztatów

KONSPEKT ZAJĘĆ/WARSZTATÓW
Temat 4: Panujemy nad emocjami- życzliwość- wyrażanie i nazywanie emocji.
Forma pracy: grupowa
Rodzaj zajęć: zajęcia umysłowe połączone z zabawą ruchową
Liczebność grupy: 25 dzieci
Miejsce realizacji: sala zajęciowa
Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności nazywania i wyrażania emocji (radość, smutek, złość) za pomocą słów, gestów, ruchów ciała,
• wykorzystanie niewerbalnych środków wyrazu: ruchy ciała, rąk, mimika, spojrzenie, uśmiech,
Cele szczegółowe:
1. Cel edukacyjny:
• wdrażanie do panowania nad emocjami w różnych sytuacjach życiowych,
• kształtowanie umiejętności pozytywnego postrzegania innych,
• budowanie miłej atmosfery i więzi emocjonalnej w grupie,
• uczestniczenie w tworzeniu i przestrzeganiu norm współżycia opartych na wartościach,
• rozbudzanie wyobraźni,
• pobudzanie aktywności ruchowej,
• próby formułowania oceny zachowań własnych lub innych,
2. Cel wychowawczy:
• podniesienie samooceny
• wdrażanie do kulturalnego zachowania wśród rówieśników
• wdrażanie do prawidłowego wykonywania poleceń nauczyciela
• wzmocnienie poczucia własnej wartości
• słuchanie poleceń nauczyciela
• reagowanie na polecenia nauczyciela
• umiejętność wyrażania emocji za pomocą słów, gestów, mimiki twarzy, ruchów ciała
• rozpoznawanie i nazywanie uczuć
• dostrzeganie krzywdy innych
• rozwijanie poczucia własnej wartości
• wyzwalanie twórczej aktywności ruchowej na miarę swoich możliwości
• umiejętność oceniania zachowania własnego i innych
• dobre samopoczucie się w grupie
3. Cel terapeutyczny:
• rozwijanie wielofunkcyjnego działania w zakresie wzrokowo – ruchowo - graficznym
• rozwijanie logicznego myślenia w toku działań praktycznych
• poprawa koncentracji uwagi
• usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej
• rozwinięcie pamięci
• doskonalenie motoryki małej i dużej
• usprawnianie percepcji słuchowej
• usprawnianie tempa pracy

Czas trwania: 30 minut

Metody:
Słowna: rozmowa, instrukcje do zabaw ruchowych, pracy  z ilustracjami, scenek rodzajowych
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Czynna: metoda zadań stawianych przez nauczyciela, samodzielnych doświadczeń, inspirowania ruchu w zabawie;

Pomoce, materiały, środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające dobre i złe zachowania, scenki obrazkowe -,,kiedy mówimy –NIE’’, tablice korkowe, motek wełny, buźki na tabliczkach wyrażające różne emocje
Szczegółowy przebieg zajęć:.
2. Przedstawienie tematu zajęć.
3. ,,Krąg przyjaźni’’ – wprowadzenie dzieci do wspólnej zabawy.
,, Jak dobrze być razem,
Za ręce trzymać się,
I wszystkim dobrze życzyć
I w zgodzie bawić się.’’
4. Zabawa ,,Pajęczyna przyjaźni”- każde dziecko posyła kłębek wełny do kolegi ( koleżanki) po przeciwnej stronie koła – podkreślanie mocnych stron kolegi (koleżanki)
.
Odczytanie wiersza:

,, Bo nikt nie ma z nas tego,
Co mamy razem,
Każdy wnosi z sobą to,
Co ma najlepszego,
Zatem, aby wszystko mieć,
Potrzebujemy siebie razem.’’
5. Podróż pociągiem do krainy radości, wściekłości i spokoju – wyrażanie emocji za pomocą ruchu.. Opis zabawy interakcyjnej:
,,Udajemy się dziś w podróż do tajemniczego kraju. Jedziemy pociągiem. Wreszcie pociąg zatrzymuje się, dotarliśmy do Krainy Radości. Ludzie, którzy tu mieszkają są zawsze radośni i uśmiechnięci. Wychowankowie w różny sposób okazują radość. Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej. Pociąg staje – dotarliśmy do Krainy Wściekłości.
Tu mieszkają ludzie, którzy czują się obrażeni i niesprawiedliwie traktowani, są źli i zdenerwowani. Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej... Pociąg zatrzymuje się na końcowej stacji – Jesteśmy w Krainie Spokoju. Wszyscy się uśmiechają, poruszają się spokojnie i ostrożnie.
6. Podsumowanie zabawy – pytanie do dziecka: która kraina najbardziej Ci się podobała? Dziecko uzasadnia swoją wypowiedź.
7. Postawa asertywna – dzieci oceniają różne sytuacje, kiedy trzeba powiedzieć NIE?
8. Przedstawienie zachowań asertywnych – odgrywanie scenek rodzajowych.
9. Praca z ilustracją – rozpoznawanie dobrych i złych zachowań.
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć:
– określenie samopoczucia dziecka po wspólnym spotkaniu. Dzieci otrzymują ,,buźki’’(bez ust). Mają dorysować usta uśmiechnięte – zajęcia podobały się lub usta złe– zajęcia nie podobały się,
– zakończenie zajęć wierszykiem -,,Krąg przyjaźni”
,, Jak dobrze być razem,
Za ręce trzymać się,
I wszystkim dobrze życzyć
I w zgodzie bawić się.’’

– pożegnanie.

Załączniki:
• ilustracja dobrych i złych zachowań
• buźki na tabliczkach wyrażające różne emocje
• scenki obrazkowe
Literatura pedagogiczna dla prowadzących zajęcia, wykaz źródeł wykorzystanych w trakcie zajęć;
• własne zasoby
• materiały i wiedza z odbytych zajęć metodycznych studiów podyplomowych
• zasoby stron www

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.