X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51315
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zagadkowa jabłoń

Scenariusz zajęć edukacyjnych

Grupa wiekowa: 4, 5-latki

Temat: „Zagadkowa jabłoń”

Cele ogólne:
- wyzwalanie swobodnej radości w toku zabaw ruchowych
- doskonalenie koordynacji słuchowo ruchowej
- rozwijanie umiejętności oralno-motorycznych
- ćwiczenie sprawności manualnych
- rozwijanie aktywności i kreatywności dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha rymowanki
- potrafi ułożyć rytmy w odpowiedniej kolejności
- aktywnie uczestniczy w zabawie matematycznej
- potrafi zgodnie i bezpiecznie uczestniczyć w zabawie z chustą animacyjną
- wykonuje pracę plastyczną

Metody:
• Oparte na aktywności dziecka:
- uważne słuchanie
- wypowiedzi na temat treści opowiadania
- wykonywanie poleceń
- aktywność ruchowa
- twórczość plastyczna

• Oparte na aktywności nauczyciela:
- prezentacja opowiadania
- zadawanie pytań
- wydawanie poleceń
- wyjaśnianie
- inicjowanie zabaw
- pochwała

Formy organizacyjne:
grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

kolorowe apaszki, sylweta jabłoni, sześć kartonowych jabłek, pasy szarego papieru dla każdego dziecka, patyczki-liczmany, kasztany, szyszki, liście, kartonowe koła w kolorze zielonym i czerwonym z napisem TAK, NIE, duży karton z wyciętymi otworami na ręce, owoce i warzywa (jabłko, gruszka, śliwka, por, burak, kalafior, ziemniak), chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD, kolorowy papier, klej, białe kartki, niebieska plastelina.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa ruchowo- muzyczna „Radosne powitanie” połączone ze śpiewem.
Dzieci ustawiają się w kole, śpiewając naśladują ruchy nauczyciela. Tempo realizacji ulega stopniowemu przyspieszeniu.
„Już zajęcia zaczynami, wszyscy się witamy,
każda buzia uśmiechnięta, nikt już się nie dąsa.
Hop i hop, hop i hop, tutaj fajnie cały rok,
nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest.
Hop i hop, hop i hop, tutaj fajnie cały rok,
nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest.”

2. „Zagadkowa jabłoń”
Nauczyciel prezentuje dzieciom sylwetę jabłoni, na której znajduje się sześć kolejno ponumerowanych jabłek. Zadaniem dzieci będzie odkrywać losowo wybrane papierowe jabłko, a ja jego odwrocie będą zapisane zadania dla całej grupy.
1) Zabawa z apaszkami „Lecą liście”
Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Nauczyciel rozdaje przedszkolakom po dwie apaszki. Podczas wykonywania ćwiczenia uczestnicy zabawy powtarzają za nauczycielem tekst rymowanki i rytmicznie poruszają dłońmi, w których trzymają chusty. Po słowach: spróbuj złapać listki w dłonie- wszystkie dzieci podrzucają apaszki w górę i starają się je złapać.
„Lecą listki za listkami.
Każdy cudnie malowany.
Listek listkiem listka goni.
Spróbuj złapać listki w dłonie!”
źródło:Logopedyczny kogel-mogel
2) „Jesienny szalik”- do układania rytmów dzieci mają do dyspozycji:
• liście, szyszki, kasztany przyniesione z parku podczas wczorajszego spaceru;
• po 10 patyczków dla dziecka;
• dla każdego dziecka szary papier o wymiarach 30cm x 5cm.
Nauczycielka mówi: Uważnie obserwujcie, układam liść, szyszka, kasztan, patyk, liść, szyszka, kasztan, patyk. Co będzie dalej? Ułóżcie na szarym pasku taki sam rytm.
Na dywanie pojawiają się długie jesienne szaliki z darami przyrody. Dzieci sprzątają i układają następny rytm.
3) Zabawa „Prawda-Fałsz”. Każde dziecko otrzymuje kartonowe koło z napisem TAK (zielone) oraz z napisem NIE (czerwone) i podnoszą wysoko odpowiedni kartonik udzielając odpowiedzi na stwierdzenie/pytanie nauczyciela.
◦ Wszystkie ptaki odlatują do ciepłych krajów
◦ Jesienią w Polsce jest bardzo upalnie
◦ Jesień to pora roku, która występuje po lecie
◦ Borsuki, jeże i niedźwiedzie zasypiają na zimę
◦ Gruszki rosną na wierzbie
◦ Wszystkie grzyby można jeść
◦ Jesienią często pada śnieg
4) Swobodne wypowiedzi dzieci „Lubię jesień, bo...”
5) „Karton z niespodzianką”- zabawa dotykowa
Nauczyciel przynosi duże pudełko, którym wycięte są dwa otwory na ręce. W kartonie umieszczone są owoce i warzywa, które jesienią możemy znaleźć w sadzie lub w warzywniaku (jabłko, gruszka, śliwka, por, burak, kalafior, ziemniak). Wybrane dziecko losuje jeden owoc/warzywo i opisuje jego cechy, a pozostałe przedszkolaki odgadują nazwę.
6) Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Pada deszcz”.
Dzieci trzymają chustę animacyjną, która symbolizuje parasol i poruszają się po kole przy piosence „Hej, pada, pada deszczyk”. Dzieci grają rolę kropel deszczu, które fruwają w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka ucichnie dziewczynki podnoszą chustę w górę tzn. rozkładają parasol, bo pada deszcz, a chłopcy chronią się przed deszczem chowając się pod chustą. Dziewczynki zmieniają się rolą z chłopcami. W refrenie piosenki: „Kap, kap, kap, krople deszczu złap” dzieci rytmicznie uderzają dłońmi o chustę animacyjną rozłożoną na dywanie. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

3. Podziękowanie za poprawne wykonywanie wszystkich zadań i zaangażowanie podczas zajęć. Propozycja wykonania pracy plastycznej „Jesienny parasol” – wydzieranka z kolorowego papieru. Wypełnianie konturu parasola małymi kawałkami papieru, przyklejanie kropel deszczu zrobionych z plasteliny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.