X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51264
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie figurolandii

Temat zajęcia: W krainie figurolandii
Data: 27.02.2023r.
Grupa: 3 – 4 - 5 - latki
Prowadząca: Anna Nastały

Cele ogólne :
• Utrwalanie wiadomości o figurach geometrycznych : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt.
• Doskonalenie umiejętności rozróżniania i poprawnego nazywania znanych figur.
• Wdrażanie do kodowania poprzez zabawy matematyczne
Cele operacyjne : ( dziecko )
• Odpowiada na pytania nauczycielki związane z treścią opowiadania.
• Zna charakterystyczne cechy figur geometrycznych.
• Rozróżnia i poprawnie nazywa znane figury geometryczne.
• Kontynuuje rozpoczęty rytm.
• Potrafi przełożyć symbol na ruch.
• Kreśli ręką w powietrzu kształt koła, trójkąta, prostokąta i kwadratu.
• Odnajduje w sali rówieśników z takimi samymi emblematami i ustawia się w wyznaczony sposób.
• Bierze czynny udział w zorganizowanej zabawie , prawidłowo reaguje na umówiony sygnał.
• Samodzielnie wykonuje pracę indywidualną przy stoliku.
• Rozwija inwencję twórczą, pomysłowość i fantazję.
• Współdziała z dziećmi podczas wykonywania zadań,
• Cierpliwie oczekuje na swoją kolej podczas wypowiedzi,
• Obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
• Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne.

Metody :
• Podające,
• ekspresyjne: zabawowo-naśladowcza,
• ćwiczeń, polegająca na powtarzaniu przez dziecko odpowiednich czynności,
• słowne: instrukcji i objaśnień, rozmowy, zagadki, pochwały, zachęty,
• oglądowe: pokaz wykonania ćwiczenia, ilustracje,
• czynne: zadań stawianych do realizacji, ćwiczeń i utrwalania nawyków,
• kodowanie - elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
• twórczego myślenia - burza mózgów.
Formy pracy :
• Zbiorowa,
• Grupowa,
• Indywidualna.
Środki dydaktyczne : cztery kartki białe z znakami zapytania i z figurami geometrycznymi, mata do kodowania, pudełka z nakrętkami, szarfy, 4 hulahopy, figury geometryczne, płyta CD, Dance with Shapes - Pinkfong Songs for Children, papierowe figury geometryczne, klej, białe kartki, ilustracja Figurolandii na formacie A3(wykonana z papierowych figur geometrycznych).
Literatura: opowiadanie D. Szadkowskiej „W krainie figurolandii”, „Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, portale internetowe: www.edukacja.edux.pl, blizejprzedszkola.pl

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są, witam Was”.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - zagadki.
Na tablicy umieszczone są cztery białe kartki A4 na których przyklejone są znaki zapytania. Pod tymi kartkami ukryte są plansze przedstawiające figury geometryczne. Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co jest ukryte pod kartkami. Wysłuchuje wszystkich propozycji, następnie proponuje rozwiązanie zagadek, których odpowiedzi są ukryte pod kartkami.
Toczę, toczę się wesoło,
i do wszystkich macham wkoło.
Początku nie mam, ani końca,
podobne jestem do słońca.
Wszyscy mnie doskonale znacie.
Myślę, że gotową odpowiedź macie ( koło).
Po odgadnięciu przez dzieci rozwiązania nauczyciel odkrywa pierwszą planszę.
Powiem wszystkim, jestem szczery,
ujrzysz u mnie boki cztery.
Moje boki są równiutkie,
a cztery kąty prościutkie.
Dlatego już od wielu lat,
mówią o mnie, że to ... (kwadrat).
Nauczyciel odkrywa planszę numer dwa.
Ja mam boków mniej,
jest mi przez to lżej,
a magiczna liczba trzy
zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i trzy kąty
nazywają nas... (trójkąty)
Mam cztery boki równe parami,
chociaż różniące się długościami,
nie jestem jednak kwadratem,
a tylko jego bliskim bratem,
tak jak on cztery kąty proste mam,
lecz nie jestem taki sam,
teraz już pewnie poznacie,
kogo przed sobą macie.(prostokąt)
3. „Dance with Shapes” - Pinkfong Songs for Children. Dzieci ilustrują ruchem treść utworu.

4. Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela.
Nauczyciel zanim rozpocznie czytanie opowiadania, prezentuje obrazek formatu A3, na którym przedstawione jest miasto Figurolandia, wykonana z kolorowych, papierowych figur geometrycznych. Słowami wstępu informuje dzieci, że wybiorą się dzisiaj w podróż do miasta, które w całości powstało z figur geometrycznych i zaprasza dzieci do wysłuchania historii o tym miejscu.

„W krainie figurolandii”
Za górami , za lasami była kraina FIGUROLANDIA, w której wszystko było zrobione z figur geometrycznych. Aby się w niej znaleźć musicie klasnąć w dłonie trzy razy. Aby zobaczyć co się w niej znajduje z waszych dłoni musicie zrobić lornetki składające się z 2 kółek. Wszyscy mamy lornetki więc dokładnie obserwujmy. Z figur były tam domy, drzewa, samochody, lizaki. Na ulicach powiewały flagi w kształcie trójkątów, na drzewach rosły owoce z figur geometrycznych, dzieci zrywały je do okrągłych koszyków, jednym słowem świat figur rozpościerał się wszędzie jak okiem sięgnąć. W krainie tej mieszkały figurowe pajacyki. Pewnej nocy zły czarodziej pozmieniał wszystko w normalne
przedmioty. Bardzo smucili się mieszkańcy Figurolandii, bo ich nazwa
pochodziła od tego , że wszystko było z figur geometrycznych, a teraz ich nie było. Czarodziej ogłosił, że jedynym ratunkiem na odzyskanie kształtów jest wykonanie wielu zadań przez dzielnych przedszkolaków. Jeśli uda wam się znaleźć zagubione kształty z FIGUROLANDII, kraina zostanie uratowana. By wrócić do domu, każda buzia musi być wesoła, by wykonać to zadanie chwyćmy się za ręce i usiądźmy na dywanie.
Rozmowa dotycząca treści opowiadania:
- Jak nazywała się magiczna kraina?
- Z czego była zbudowana?
- Czy pamiętasz jak nazywały się figury, z których była zbudowana kraina?
- Co możemy zrobić, żeby uratować magiczną krainę?

5. „Figurowe drużyny” – żeby wykonać zadania nauczyciel dzieli dzieci na drużyny, rozdaje im emblematy z figur – koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty.

6. „Figurowe domki” –zadanie nr1 - zabawa ruchowa.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obręcze w których umieszcza figury geometryczne. Zadaniem dzieci jest poruszanie się do dźwięków tamburyna, na sygnał ‘uderzenie w bębenek’ odszukują domek z właściwym oznaczeniem odpowiadający emblematowi.

7. „Zakodowane figury – zadanie nr 2” – zabawa matematyczno – manipulacyjna z wykorzystaniem maty do kodowania i kolorowych nakrętek.
Nauczyciel rozkłada na dywanie matę do kodowania z zaznaczonymi kolorami i figurami oraz pudełka z kolorowymi nakrętkami. Wyliczanką wskazujemy drużynę która rozpocznie rozgrywkę. Osoba z wylosowanej drużyny podchodzi, wybiera kolor nakrętki i kładzie na odpowiednim miejscu. Zadanie polega na zapełnieniu całej maty.

8. „Pary, trójki i kółka” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w dowolnych kierunkach, na przerwę w muzyce nauczyciel wydaje polecenia: ‘pary’, ‘trójki’, ‘kółka’ – dzieci tworzą w/w układy, ale tylko z tymi samymi figurami.

9. „Figurowe rytmy” zadanie nr 3– zabawa matematyczno – manipulacyjna z wykorzystaniem figur geometrycznych.
Nauczyciel rozpoczyna układanie rytmu z figur geometrycznych i prosi wskazane dziecko o dołożenie kolejnej figury – od najprostszych układów, stopniując ich trudność. Po skończonym układzie proponuje dzieciom przełożenie rytmu na ruch, np.: koło to klaśnięcie, trójkąt to podskok, itd.

10. „Taniec figurowy” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem szarf.
Dzieci poruszają się do rytmu w dowolnych kierunkach, na przerwę w muzyce układają na dywanie wskazaną przez nauczyciela figurę geometryczną.

11. „ Figurolandia” – praca plastyczna (3,4 – latki) z wykorzystaniem kolorowych, papierowych figur geometrycznych.

12. „Tangramowe zwierzęta” – praca plastyczna (5- latki) z wykorzystaniem kolorowych, papierowych figur geometrycznych.

13. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.