X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51242
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wycieczka do krainy trzech energii. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 -letnich

Temat: Wycieczka do krainy trzech energii.

Cele ogólne: zapoznanie dzieci z źródłami energii odnawialnej w przyrodzie.

Cele szczegółowe:
dziecko:
- uczestniczy aktywnie w zabawie
- wykonuje polecenia i słucha ze zrozumieniem
- wymienia zalety źródeł odnawialnych rodzajów energii
- podaje kilka przykładów wykorzystania przez człowieka energii wody, słońca i wiatru

Metody pracy:
- pogadanka
- pokaz, praktycznego działania

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
ordery dla dzieci, plansze edukacyjne, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, klej, nożyczki, flamastry, suszarka do włosów, plastelina, przedmiot metalowy np. łyżka, przedmiot drewniany łyżka, miska z kostkami lodu, lampka z żarówką, karton po soku 2-litrowy, szpulka po niciach, rurka do napojów, taśma dwustronna, paski kartonu, nożyczki dziurkacz, rysunek wiatraka, słońca i morskich fal, model koła.

Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia zaproszeniem dzieci do Krainy Trzech Energii. Każdy kto ją odwiedza może otrzymać trzy ordery. Order Słoneczka, Order Wichurki, Order Strumyczka. Nauczyciel demonstruje i wyjaśnia dzieciom ,że aby je uzyskać będą musieli dotrzeć do Krainy Trzech Energii i wykonać poszczególne zadania.

2.Nauczyciel proponuje dzieciom rozpoczęcie wędrówki. Zabawa polega na opowieści nauczyciela w trakcie której przedszkolaki słuchają i wykonują jego polecenia. Dzieci maszerują po równinie następnie po górskiej ścieżce, potem idą z parasolem który próbuje porwać wiatr. Kiedy docierają na szczyt gór odpoczywają w słonecznym upale pod drzewem, po odpoczynku szybują z góry na lotni nad rzekę, którą muszą przepłynąć. Na drugim jej brzegu rozpościera się Kraina Trzech Energii.
3.Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że wszystkie czynności które wykonywali wymagały energii. Nasz organizm czerpie ją z przetwarzania pokarmu, dlatego także ważne są regularne i odpowiednie posiłki. Energia wykorzystywana jest także przez różne urządzenia wymyślone przez człowieka np. wiatrak, samochód, telewizor ( plansze lub prezentacja multimedialna). Obecnie większość energii produkowana jest z paliw kopalnych ( węgla, ropy naftowej). dawniej w większym stopniu ludzie korzystali z energii przyjaznej dla środowiska. Posługując się planszami nauczyciel demonstruje dzieciom alternatywne rodzaje energii nazywane odnawialnymi energię słoneczną, energię wiatru, energię wnętrza Ziemi oraz energię wody.

Część właściwa:
1. Nauczyciel przypomina dzieciom, że zawędrowali do Krainy Trzech Energii. Pierwszą poznają energię wiatru, aby zdobyć Order Wichurki.
Nauczyciel zaprasza przedszkolaki do stolików przy których wykonują wesołe Wiatroludki. Do ich wykonania potrzebne będą rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier i flamastry. Każde dziecko okleja swoją rolkę arkuszem kolorowego papieru szerszego o około 3 cm z każdej strony od jej długości. Następnie wystające poza rolkę fragmenty papieru kolorowego zostają pocięte na paseczki nożyczkami. Wzdłuż rolki dzieci malują usta oraz oczy Wiatroludka.
2. Po wykonaniu wiatroludków nauczyciel poleca położyć je na podłodze. Ponieważ żyja one w krainie, gdzie zawsze wieje wiatr, wykorzystują go do przemieszczania się i turlają pod wpływem jego podmuchów. Dzieci kładą Wiatroludki na podłodze, natomiast nauczyciel z pomocą suszarki do włosów ( lub wentylatora) wywołuje wiatr. Dzieci obserwują przemieszczanie się Wiatroludków raz szybsze, a raz wolniejsze w zależności od siły wiatru.
3. Praca plastyczna- wypełnianie kuleczkami plasteliny poszczególnych pól, zgodnie z instrukcją. Wykonanie tego zadania, pozwoli uczniom dowiedzieć się w jaki sposób ludzie wykorzystują obecnie wiatr.
4. Zakończenie wyklejania oznacza zasłużenie przez przedszkolaki na Order Wichurki, który zostaje wszystkim uroczyście wręczony.
5. Kolejnym odnawialnym źródłem energii z którym zapoznają się dzieci jest energia słońca. W celu jej zademonstrowania nauczyciel kładzie na stoliku przedmiot metalowy, drewniany oraz w pojemniku kilkanaście kostek lodu. Następnie przedmioty zostają oświetlone lampką z żarówką promiennikiem na dłuższą chwilę.
Objaśnienia dla nauczyciela- latarka emituje promieniowanie podobne do słonecznego. Promienie słoneczne/latarki padające pod katem prostym sprawiają większe uczucie ciepła niż to samo promieniowanie pod małym kątem w stosunku do ręki. Przy zmniejszaniu kąta padania promieni słońca/latarki ta sama ilość energii dociera do coraz większej powierzchni zmieniając uczucie ciepła. W skali globalnej to samo zjawisko odpowiedzialne jest za różne temperatury w zimie i lecie oraz zmieniająca się temperaturę w ciągu dnia.

6.Zabawa w kole. Na polecenie nauczyciela stają się maleńkimi ziarenkami ( przykucają), z których pod wpływem wiosennego słońca wyrosną kwiaty. Kiedy nauczyciel trzyma nad sobą rysunek słońca, dzieci powoli zaczynają się prostować , słońce świeci nadal więc są już całkiem wyprostowane i rozkładają ramiona w kształcie kielichów kwiatów. Wieczorem słońce chyli się ku zachodowi , więc kielichy kwiatów składają się, jednak rano , gdy znowu wschodzi ponownie rozkwitają.
7. Po przeprowadzeniu zabawy ruchowej nauczyciel zaprasza dzieci ponownie do stolika, w celu zaobserwowania zmian ( kostki lodu zaczęły się topić, jeżeli pozostawimy dalej pojemnik pod lampą, ogrzeje się woda, metalowy przedmiot nagrzał się mocniej , drewniany słabiej). Podobnie jak w wypadku słońca, żarówka przekazała przedmiotom energię cieplną.
8. W celu otrzymania drugiego orderu dzieci muszą jeszcze wykonać zadanie. nauczyciel wręcza Kartę pracy z poleceniem dokończenia rysunku. Krótko wyjaśnia dlaczego na dachu domu znajduje się panel słoneczny i do czego służy. W momencie ukończenia pracy, przedszkolaki otrzymują Order Słoneczka.
9.Nauczyciel demonstruje dzieciom model koła i tłumaczy zasady jego działania. Krótko opowiada , do napędzania jakich urządzeń dawniej wykorzystywane były koła wodne.
10.Po doświadczeniu nauczyciel proponuje dzieciom " wodne kalambury". Każdy może się zgłosić i za pomocą gestów pokazać jakąś czynność, którą wykonujemy w wodzie lub na wodzie np. pływanie, mycie rąk.
11. Otrzymanie ostatniego Orderu Strumyczka będzie możliwe po wykonaniu ćwiczenia z karty pracy. Po rozwiązaniu zadania prowadzący wręcza wszystkim uczestnikom ordery.

Część końcowa:
Na zakończenie zajęć następuje parada podróżników do Krainy Trzech Energii. Na podniesiony rysunek wiatraka dzieci maszerują podnosząc nogi jak najwyżej, na podniesiony rysunek słońca dodatkowo klaszczą, na podniesiony znak morskich fal tupią i klaszczą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.