X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51231
Przesłano:

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
Termin: 22.02.2023
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 166 w Łodzi
Czas: 45 min
Klasa: 5b
Prowadzący: Elżbieta Sadowska
Cele lekcji:
1) utrwalenie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych w pamięci oraz sposobem pisemnym
2) stosowanie działań na ułamkach w sytuacjach praktycznych
3) praktyczne wykorzystanie umiejętności szacowania wyników
4) pokazanie uczniom praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej – w życiu codziennym.

Nacobezu dla ucznia:
• dodajesz i odejmujesz w pamięci ułamki dziesiętne
• wiesz, jak prawidłowo podpisać ułamki dziesiętne w działaniu pisemnym
• dodajesz i odejmujesz pisemnie ułamki dziesiętne
• rozwiązujesz zadania praktyczne z zastosowaniem tych działań

Metoda i forma pracy:
• Pogadanka, indywidualne rozwiązywanie zadań
• Praca zbiorowa (jednym frontem)
• Metody aktywizujące - quiz online
Środki dydaktyczne:
• Tablica interaktywna z dostępem do internetu
• Karty pracy
• Metodniki
• Patyczki z imionami

Przebieg lekcji
1. Przedstawienie celów lekcji oraz jej tematu.
2. Przypomnienie zasad dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych w pamięci i pisemne w czasie rozwiązywanie quizów online na tablicy interaktywnej.

https://learningapps.org/10537515
https://learningapps.org/9443399
https://www.mathplayground.com/number_conundrum_decimals.html

3.Podział klasy na 2-3 osobowe grupy i podanie zadania dla grup. – zał. 1,2 (ulotki promocyjne z ofertą sklepów spożywczych)
4.Podsumowanie pracy w grupach – końcowe, sprawdzone wyniki pracy grup nauczyciel poda na kolejnej lekcji.
5.Samoocena uczniów poprzez określenie za pomocą świateł stopnia opanowania umiejętności określonych w Nacobezu:
• Czy potrafię dodawać ułamki dziesiętne w pamięci?
• Czy zadania i ćwiczenia były dla mnie zrozumiałe?
• Czy potrafię zastosować poznane wiadomości w sytuacjach praktycznych?
6.Zdania podsumowujące:
• Podczas lekcji łatwe dla mnie było ...,
• Największą trudność sprawiło mi ...,
• Dziś na lekcji najbardziej podobało mi się ...
7.Zadanie pracy domowej Podręcznik Zad.4,6 str.19

Zasady pracy w grupach:
1.Wasze zadanie polega na zrobieniu zakupów ZA MNIEJ niż 40 zł, ALE kwota ma być jak najbardziej zbliżona do 40 zł.

2.Nie wolno korzystać z telefonów, ani kalkulatorów.

3.Macie kupić przynajmniej po jednym produkcie z PIĘCIU KATEGORII:
NABIAŁ, SŁODYCZE, OWOC, WARZYWO, CHEMIA.
Możecie kupić też inne produkty, jeśli wystarczy Wam pieniędzy.

4.Na zadanie macie maksymalnie 20 min.

5.PUNKTY
Punkty otrzymacie za
a) Kwotę najbliższą 40 zł, ale jej nie równą i jej nie przekraczającą – pierwsza drużyna 6 pkt. kolejna 5 pkt. itd.
b) Produkty z listy wymaganych produktów - 1 produkt +1 pkt.
c) Poprawne obliczenie kwoty zakupów + 3 pkt.
d) Poprawne obliczenie reszty z 40 zł. +2 pkt.
Najlepsza drużyna otrzyma 6 z pracy na lekcji, a 3 kolejne drużyny otrzymają 5 z pracy na lekcji.
POWODZENIA 

Imiona i nazwiska osób z grupy
........................................
........................................
kategoria Nazwa produktu Cena netto punkty
nabiał

słodycze
chemia

owoc

warzywo

inne

Koszt zakupów razem

Reszta z 40 zł
Razem:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.