X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51195
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta z wiejskiego podwórka - scenariusz zajęcia otwartego

Scenariusz zajęć w grupie 3-latków
Prowadząca: Marta Bącler
Temat zajęcia: Zwierzęta z wiejskiego podwórka
Data:01.04.2022 r.
Placówka: Przedszkole Samorządowe w Starym Mieście- oddział w Liścu Wielkim.
Grupa: 3- latki „Krasnoludki”
Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci ze zwierzętami z wiejskiego podwórka,
-wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego,
-rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi na określony temat,
-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zabawie ruchowej,
- rozwijanie słuchu poprzez rozpoznawanie i różnicowanie głosów zwierząt

Cele szczegółowe:
-wie, kto mieszka na wiejskim podwórku,
-swobodnie wypowiada się na zadane pytania,
-potrafi naśladować głosy poszczególnych zwierząt,
-aktywnie uczestniczy w zabawie,
- składa obrazek z 3 części
- przelicza w zakresie 3

METODY:
- słowna - rozmowa, pogadanka, instrukcje i objaśnienia
- oglądowa - pokaz, obserwacja
- czynna – rozwiązywanie zadań ( przeliczanie elementów, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, praca plastyczna, udział w zabawach ruchowych)
Formy pracy:
-grupowa,
-indywidualna,
Środki dydaktyczne:
-opowiadanie „W wiejskiej zagrodzie” D. Niewoli, ilustracja przedstawiająca zwierzęta wiejskie, karta pracy z narysowanymi zwierzętami wiejskimi (kura, kaczka, pies, krowa), wycięte sylwety zwierząt

Przebieg zajęć:

1. 1. Powitanie „ Wszyscy się witam Was”
2. „W wiejskiej zagrodzie”- słuchanie opowiadania D. Niewoli z wykorzystaniem ilustracji.
„W wiejskiej zagrodzie”
Tomek pojechał z rodzicami na wieś, do babci. Podróż była daleka, ale chłopiec nie marudził ani trochę, tak bardzo podobał mu się babciny domek z ogrodem, obora i podwórko, po którym spacerowały kury, kaczki i kotek Filutek.
-Już chciałbym tam być-mruczał.
Droga prowadząca przez wieś była bardzo długa.
-Nareszcie-odetchnął Tomek, gdy wszyscy stanęli przed furtką babcinego domu.
Chłopiec pierwszy pchnął bramę, wbiegł na podwórko i ...
Wielkie ptaszysko z czerwonymi koralami sunęło na niego.
-Ratunku! On mnie zje!- darł się chłopiec.
Napastnik jednak dalej gulgotał: gul,gul,gul. Z opresji wyratowała wnuka babcia.
-To indyk wyjaśniła-Jest zły, bo przestraszył się twojego krzyku.
Gdy chłopiec trochę ochłonął i zjadł kawałek wiejskiego chleba z miodem, rozejrzał się po podwórku.
-Babciu! Babciu!- wołał- kaczki, ale masz ich naprawdę dużo.
Za chwilę chłopiec głaskał pieski, które lizały jego ręce.
-Łaskoczesz-mówił śmiejąc się do jednego z nich.
Niespodzianka czekała go też w oborze, bo okazało się, że obok krowy stoi mały cielaczek.
W kurniku zaś podsłuchał rozmowę kur.
-Ko, ko,.
-Kod-ko dak, tak, tak. To kury rozmawiały z kogutem.
Wieczorem pełen wrażeń gawędził wesoło z babcią.
-Jakie to dziwne -mówił-że w zagrodzie jest tylu lokatorów.-indyki, kury, krowy, kaczki.
-Zgadnij wnusiu, jakie jeszcze zwierzątka jutro tu zobaczysz?- pytała babcia.
Może...-może świnki-myślał Tomek.

2.Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami nauczyciela:
Gdzie pojechał Tomek z rodzicami?
Kogo wystraszył się Tomek na podwórku?
Jakie zwierzęta zobaczył Tomek w kurniku?
Kogo jeszcze spotkał?
3. „W gospodarstwie”- zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci swobodnie chodzą po Sali. Gdy usłyszą odgłos zwierzątka dzieci zatrzymują się. Nauczyciel zadaje pytanie, a dzieci muszą stanąć ( naśladować ) wybrane zwierzę.
4. „Wesoła zagroda”- zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel rozkłada dwie obręcze w różnych kolorach. Wokół obręczy rozłożone są zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku. Zadaniem dzieci jest umieszczenie zwierząt w odpowiedniej zagrodzie zgodnie z poleceniem nauczyciela: np. dwa pieski do czerwonej zagrody, jedna kura do zagrody zielonej itp.
5. Podziękowanie za zajęcia, rozdanie nagrody- naklejek.
6. Zakończenie zajęć, zaproszenie do wykonania pracy plastycznej- świnki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.