X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51185
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Letnia przygoda

Poniższe zajęcia odbyły się w grupie dzieci 5-, 6- letnich, w której są też dzieci autystyczne. Podczas zajęć oprócz nauczycielki prowadzącej są nauczycielki wspomagające dzieci z dysfunkcją. Nasze przedszkole jest miejscem, gdzie mogą bawić się i uczyć nie tylko dzieci w pełni sprawne, ale również takie, które potrzebują pomocy i wspierania rozwoju. Uważamy, że taka koegzystencja przynosi korzyści wszystkim dzieciakom. Dlatego też przez cały czas podejmujemy działania, aby nie tylko włączyć dzieci z autyzmem lub pokrewnymi zaburzeniami rozwoju do grupy rówieśniczej, ale również dostosować otoczenie, metody pracy i warunki do potrzeb wszystkich dzieci. Podstawową zasadą edukacji włączającej jest elastyczność, tzn. uznanie, że dzieci mogą uczyć się w różnym tempie, a zadaniem nauczyciela jest wspieranie ich nauki w sposób dostosowany do ich zróżnicowanych potrzeb, uzdolnień i tempa rozwoju.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 5- i 6-latki
Temat: Letnia przygoda
Cele ogólne:
• rozwijanie aktywności i kreatywności dzieci
• tworzenie atmosfery przyjaźni, życzliwości i wzajemnej pomocy
• rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele operacyjne
dziecko:
• rozumie kierowane do niego polecenia
• rozwiązuje zagadki słowne
• przelicza w zakresie 10
• przyporządkowuje odpowiednią ilość liczmanów do wskazanej cyfry
• gra na instrumentach perkusyjnych
• głoskuje
• dzieli na sylaby
• tańczy według określonej choreografii
• klasyfikuje przedmioty
• przykleja kaszę, ryż i bibułę na dużej powierzchni
• poznaje nową technikę plastyczną

Metody oparte na aktywności dziecka:
śpiew, taniec, gra na instrumentach, rozwiązywanie zagadek, głoskowanie, przeliczanie, malowanie, segregowanie, wyklejanie.

Metody oparte na aktywności nauczyciela:
aktywizowanie, zachęcanie, instruktaż słowny, pokaz, taniec, śpiew, pochwała.

Formy pracy:
grupowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
świeczka, płyta CD, kartonowa piłka z otworami, plastikowa, kolorowa kulka, papierowe piłki plażowe z zadaniami, zagadki słowne, plansze z otworami dla każdego dziecka, guziki, instrumenty perkusyjne, kartonik w formie prezentu z narysowaną zabawką dla każdego dziecka, worek, ryż, kasza, bibuła, klej, duży plecak, piesek, piłka, pasek, plastelina, piórnik, pomarańcza, pisaki, lalka, książka, samochód, filiżanka, mąka, mikrofalówka, proszek do pieczenia, woda, sól, farby plakatowe.

Przebieg zajęć:
1. „Słoneczne powitanie” wspólne utworzenie kręgu, dzieci kolejno przekazują sobie zapaloną świecę, pilnując by płomień nie zgasł – powitanie zgodnie z zasadą lekcji ciszy metodą pedagogiki M. Montessori
2. Wspólne śpiewanie piosenki „Po łące biega lato” połączone z inscenizacją ruchową.
(Album: Przedszkolaki. Dziecięce przeboje w aranżacjach Kuby Stankiewicza. Utwór: Iga Lewandowska)
3. Prezentacja kartonowej plażowej piłki przygotowanej wraz z dziećmi dzień wcześniej.
Piłka wysokości 1 metra z twardego kartonu, pomalowana przez dzieci i ozdobiona eko – elementami (plastikowe opakowania, nakrętki, folie itp.). W piłce wykonano 7 otworów. Otwory są ponumerowane cyframi od 1 do 7. Zadaniem dzieci jest rzucenie z pewnej odległości plastikową, kolorową kulką do odpowiedniego otworu, a po trafieniu odszukanie w sali przedszkolnej papierowej piłki z tą samą cyfrą. Na odwrocie jest umieszczone zadanie do wykonania przez całą grupę.
4. Zadanie I – Rozwiązywanie zagadek słownych o tematyce wakacyjnej.
(źródło zagadek: zagadkidladzieci.net)

W cieniu jego się schowasz,
kiedy jesteś na plaży
a słońce z wysoka
bardzo mocno praży.
(parasol)

Można na niej się opalać,
zamki z piasku też budować.
Gdy się znudzi, można z mamą
brzegiem morza spacerować.
(plaża)

Gdy do ucha ją przyłożę,
morza szum powróci do mnie.
W tej skorupce małe morze
lato może nam przypomnieć.
(muszelka)

Świecę mocno dzionek cały,
żeby wszystkim ciepło dać.
By zobaczyć, jak przychodzę,
trzeba bardzo wcześnie wstać.
(słońce)

W kubeczku czy na patyku
wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku,
poczuć małą porcję zimy.
(lody)

W tubce lub butelce,
biały i pachnący.
Trzeba się nim posmarować,
wychodząc na słońce.
(krem do opalania)

5. Zadanie II – Zabawa matematyczna „Przekąska na plaży”.
Każde dziecko otrzymuje swoją indywidualną kartę pracy, na której umieszczonych jest 10 kółeczek – „talerzyków” i cyfra. Nauczyciel wyjaśnia, iż zadaniem dziecka jest umieszczenie na talerzykach tylu ciasteczek (guziki) ile wskazuje cyfra na planszy. Oczywiście każde dziecko ma inną kartę pracy.

6. Zadanie III – Wspólnie zagrajmy na instrumentach perkusyjnych akompaniament do piosenki pt. „Orkiestra świerszcza” (muzyka: Katarzyna Halasz) z podziałem na zespoły (trójkąty, grzechotki, pudełka akustyczne).
7. Zadanie IV – Gra w sylabowanki „Wakacyjne upominki”
Każde dziecko otrzymuje kartonik w formie prezentu, na którym narysowana jest zabawka np. lalka, klocki, wózek, balon, kotek, korona, samochód. Zadaniem dzieci jest odkrywanie prezentu ze swoim imieniem i podział na sylaby (dzieci z dysfunkcjami) lub głoskowanie (5-6latki) nazwy obrazka, który znajduje się na odwrocie papierowego kartonika.

8. Zadanie V – „Wyprawa nad morze” – zabawa naśladowcza.
Odzwierciedlanie ruchem opowiadania nauczycielki. Ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach:
- pod stopami chrupią szyszki w lesie: chrup-chrup;
- omijanie górek z piasku: hop-hop;
- jazda na rolkach: szu-szu;
- pukanie do drzwi: stuk-puk;
- echo w lesie: hej-hej, ho-ho, echo-echo

9. Zadanie VI – „Letni taniec”- wykonujemy ruchy z przekraczaniem linii środka „Kinezjologia Edukacyjna” Dennisona.
Na słonecznej łące łące boćki dają koncert, kle kle kle boćki dają koncert, kle kle kle boćki dają koncert.
Na słonecznej łące łące żabki dają koncert, kum kum kum żabki dają koncert, kum kum kum żabki dają koncert.
Na słonecznej łące łące pszczółki dają koncert, bzz bzz bzz pszczółki dają koncert, bzz bzz bzz pszczółki dają koncert.
Zabawa z podziałem na trzy drużyny (szarfy czerwone- bociany, zielone- żaby, żółte- pszczoły)

10. Zadanie VII – „Pakujemy plecaki” – ćwiczenia słuchowe.
Wybrzmiewanie nazw przedmiotów i dzielenie ich na sylaby. Określanie, w nazwie którego z nich na początku słychać głoskę p. Segregowanie przedmiotów ze względu na występowanie głoski p w nagłosie. Poszukiwanie w otoczeniu innych przedmiotów rozpoczynających się głoską p. (wyciąganie przedmiotów z dużego plecaka: piesek, piłka, pasek, plastelina, piórnik, pomarańcza, pisaki, lalka, książka, samochód)
Podczas gdy dzieci wykonywały zadania I-III, dzieci z deficytami przygotowywały dla nas duży plecak z brystolu, wyklejając go kaszą, ryżem i kolorową bibułą. (dostrzegamy mocne strony dzieci, które potrzebują wsparcia, wykorzystujemy ich umiejętności i zaangażowanie, aby mogły tworzyć elementy pomocy, które są niezbędne dla wszystkich dzieci do realizacji kolejnych zadań).
Przedmioty, które rozpoczynają się głoską p, dzieci kolejno układają na ozdobionym plecaku. Pozostałe przedmioty zostają na dywanie.

11. Podziękowanie za poprawne wykonywanie wszystkich zadań i zaangażowanie podczas zajęć. Propozycja wykonania pracy plastycznej pt. „Plażowa piłka” techniką „Puffy paint, czyli puchnące farby”.
Aby wykonać puchnące farby, należy przygotować:
Filiżankę mąki pszennej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczkę soli, wodę oraz farby. Składniki wymieszać, dodając do nich tyle wody, by swoją konsystencją powstała papka przypominała odrobinę gęściejsze ciasto naleśnikowe. Masę dzielimy na trzy części, do każdej dodając odrobinę farby temperowej. Kolorową masę przelewamy do woreczków strunowych, w których robimy małe otwory. Dzieci tworzą kolorowe piłki, następnie prace wkładamy na 30 sekund do kuchenki mikrofalowej. Gotowe!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.