X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51159
Przesłano:
Dział: Świetlica

Motylkowe zabawy

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat zajęć: Motylkowe zabawy
Cele główne:
• poszerzenie wiadomości dzieci o motylach;
• zapoznanie dzieci ze stadiami rozwoju motyla;
• rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy;
• ćwiczenie umiejętności układania rymów;
• doskonalenie umiejętności manualnych;
• budzenie i rozwijanie zainteresowań

Cele operacyjne: Wychowanek
• zna stadia rozwoju motyli;
• układa rymy do wyrazów;
• wykonuje motyla techniką „ orgiami”
• współdziała w grupie;
• integruje się z innymi uczestnikami zajęć;

Metody pracy i formy pracy: pokaz, czytanie wiersza, układanie rymów, zabawa, origami, indywidualna, zabawowa

Środki dydaktyczne: tekst wiersza D. Gellner „ Gąsienica – tajemnica”, kolorowy papier w kształcie kwadratu, laptop; chusta animacyjna, tablica interaktywna

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna. Dzieci wybierają sobie kolorowe kartki
w kształcie kwadratu.

II. Część zasadnicza.

Wierz D. Gellner „Gąsienica- tajemnica”. Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci dobierają rymy do poszczególnych wyrazów.

Idzie sobie gąsienica
Kolorowa ... tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi ... pa, pa, pa.
Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie ... nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę ... spała.
Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie ... dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie.... drzwi.
Aż tu nagle – patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi .... otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? – Powiedzcie ... sami!

Oglądanie krótkiego filmu „ Motyl” (Zintegrowana Platforma Edukacyjna)

Praca plastyczna (origami) „Motylek” https://www.youtube.com/watch?v=FW0h3cO-mhg&ab_channel=Lubi%C4%99Twor

Prawda czy fałsz- zabawa ruchowa.
Nauczyciel czyta rymowanki o motylach. Jeśli dzieci się zgadzają z treścią wykonują dwa kroki do przodu, jeśli nie – dwa do tyłu.

To nie jest żadną tajemnicą
Że motyl był wcześniej gąsienicą.

Gąsienice z jajek się wykluwają
I listki ciągle objadają.

W gnieździe przez tygodnie kilka
Siedzi sobie poczwarka motylka.

Motyle to ptaki fruwające
Wiosną i latem na łące.

Motyle kwiatki zapylają,
Nektarem kwiatów się odżywiają.

Zabawa „Kto ukrył się w kokonie” Jedno dziecko odwraca się tyłem do dzieci, a inne owija się chustą animacyjną. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, kto ukrył się „w kokonie”. Nauczyciel dla utrudnienia zadania czyta zwrotkę wiersza „Gąsienica- tajemnica”, a dziecko w tym czasie zgaduje.

Zabawa relaksacyjna „Kolorowe łąka” Nauczyciel dzieli dzieci na drużyny- każde dziecko kolejno powtarza i zapamiętuje jakim jest motylem: rusałka pawik, cytrynek, paź królowej. Po kolei różne motylki(dzieci)) wchodzą pod chustę, pozostali wachlują nią nad nimi.

III. Część końcowa
Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za uczestnictwo.

Literatura:
Gelner D., Wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Jaworski, 2004

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.